Zdaniem ekspertów za wymieranie dużych ssaków odpowiadają ludzie, a nie zmiany klimatyczne

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Od dziesięcioleci naukowcy zmagają się z pytaniem, co przyczyniło się do drastycznego spadku populacji dużych ssaków w ciągu ostatnich kilku tysięcy lat. Czy byli to ludzie, czy zmiany klimatyczne? Teraz, dzięki przełomowym badaniom przeprowadzonym na Uniwersytecie w Aarhus, otrzymujemy ostateczną odpowiedź: za spadek liczebności tych zwierząt odpowiada działalność człowieka.

 

Zrozumienie, w jaki sposób ludzie wpłynęli na ekosystemy świata, jest kluczowe dla naszej przyszłości. Wcześniejsi współcześni ludzie opuścili Afrykę około 100 000 lat temu, szybko adaptując się i osiedlając w różnorodnych krajobrazach. Ich umiejętności łowieckie i adaptacyjne umożliwiły im przetrwanie i rozwój w różnych środowiskach, ale miało to swoją cenę – zanik innych dużych ssaków.

 

Wiele dużych gatunków wyginęło podczas kolonizacji przez człowieka. Nowe badania z Uniwersytetu w Aarhus pokazują jednak, że nawet te duże ssaki, które przetrwały, doświadczyły znacznego spadku liczebności. Badając DNA 139 żyjących gatunków dużych ssaków, naukowcy odkryli, że około 50 000 lat temu liczebność prawie wszystkich gatunków gwałtownie spadła. To odkrycie obala teorię, że spadek był spowodowany wyłącznie zmianami klimatycznymi.

 

Profesor Jens-Christian Svenning z Centrum Dynamiki Środowiskowej w Nowej Biosferze wyjaśnia: „Gdyby przyczyną był klimat, powinniśmy byli zaobserwować większe wahania związane ze zmianami klimatycznymi już przed 50 000 lat temu. Ale to się nie zdarza. Dlatego najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest człowiek.”

 

Ta debata nie jest nowa. Niektórzy naukowcy wciąż twierdzą, że znaczącą rolę w spadku liczebności dużych ssaków odegrały ostre wahania klimatu. Jednak skamieniałości z ostatnich 50 000 lat ujawniają silną korelację między rozprzestrzenianiem się współczesnego człowieka a selektywnym wymieraniem dużych zwierząt, co sugeruje, że wymierania nie można przypisywać wyłącznie zmianom klimatycznym.

 

Chociaż nowe badanie dostarcza przekonujących dowodów na wpływ człowieka na wymieranie dużych ssaków, kontrowersje wciąż trwają. Jednak wyniki badań z Uniwersytetu w Aarhus rzucają nowe światło na tę kwestię i podważają dotychczasowe założenia.

 

Dalsze badania i refleksja nad tym, jak nasza obecność i działalność wpłynęła na środowisko naturalne, są niezbędne. Nasza zdolność do adaptacji i rozwój technologiczny pozwoliły nam dominować nad innymi gatunkami, ale jednocześnie stały się przyczyną ich upadku. Rozumienie naszej roli w historii Ziemi może pomóc nam lepiej dbać o naszą planetę i jej mieszkańców.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ba19

A co mówi Biblia o jedzeniu

A co mówi Biblia o jedzeniu mięsą :

Rodzaju 9 :1 I Bóg błogosławił Noego i jego synów, mówiąc do nich: „Bądźcie płodni i stańcie się liczni oraz napełnijcie ziemię.+  A bojaźń przed wami i trwoga przed wami będzie nad wszelkim żywym stworzeniem na ziemi i nad wszelkim latającym stworzeniem niebios, nad wszystkim, co się porusza po ziemi, i nad wszelkimi rybami morza. Oto dane są w wasze ręce.+  Wszelkie poruszające się zwierzę, które żyje, może służyć wam za pokarm.+ Tak jak zieloną roślinność daję wam to wszystko.+  Tylko mięsa z jego duszą+ — jego krwią+ — nie wolno wam jeść.+

A co jedli Apostołowie Jezusa :

Dzieje Apostolskie 10: 10  Bardzo jednak zgłodniał i chciał jeść. Kiedy mu przygotowywano, wpadł w uniesienie+ 11  i zobaczył niebo otwarte+ oraz jakieś naczynie, które zstępowało niczym wielka lniana płachta spuszczana za cztery końce na ziemię; 12  były w nim wszelkiego rodzaju stworzenia czworonożne i ziemskie stworzenia pełzające, i ptaki nieba.+ 13  I dobiegł do niego głos: „Wstań, Piotrze, zarzynaj i jedz!”+ 14  Lecz Piotr rzekł: „Ależ nie, Panie, gdyż nigdy nie zjadłem nic skalanego i nieczystego”.+ 15  I znowu, po raz drugi, głos rzekł do niego: „Przestań nazywać skalanym+ to, co Bóg oczyścił”. 16  Nastąpiło to po raz trzeci i owo naczynie natychmiast zostało zabrane do nieba.+

Oczywiście jak ktoś nie chce niech mięsa nieje ,to jego wybór ! nie ma przymusu !

Portret użytkownika BG-OG

P I E R D O L E N I E> Dziś

P I E R D O L E N I E> Dziś jest moda i granty, na badania potwierdzające niszczycielskie działania człowieka. Gdyby nie "mięso" to byśmy w jaskiniach do dziś siedzieli. Jeste stwierdzone naukowo, że aminokwasy z mięsa wpłyneły na rozwój ludzkiego mózgu, a przez to do rozwoju cywilizacji. I że są one, do dziś, dla niego niezastąpione.

Natura rozwija sie poprzez mutację genów, czyli poprzez błędy w genach których pewna pula odpada. Czyli ludzie należący do LGTBiQ+ coś tam, ich mózgi, są właśnie taką mutacją , bo genów naturalnie nie przekażą ( no chyba że za pomocą technologii ), bo czują pociąg to tej samej płci , przez co ich wartość dla natury jest zerowa, ich geny wyginą !!!! A to dziś ma poparcie ( LGTB), a tak naprawdę prowadzi do wyginięcia ludzkości . Ale chce podkreślić, że nie mam nie przeciwko nim. Stwierdzam tylko fakt, naturalny.

Portret użytkownika syriues

No przecież bogaci,ktorzy

No przecież bogaci,ktorzy zamawiają rogi słoni i nosorozcow,albo skory czy tez inne i podobne przyczynili sie do zniszczenia populacji.

To nie sa ludzie, ale zwyrodnialcy.Bogaci którzy chowają sie za biednymi to tchórze i brak im wstydu,samo ukamienowanie to za mało. Jezeli nie zejda z tej drogi beda ogladac swoj swiat w innych barwach a cierpienie bedzie adekwatne. 

Portret użytkownika BG-OG

To nawet nie "masy ludzkie"

To nawet nie "masy ludzkie" doprowadziły do tego , a chciwe jednostki /właścicele korporacji, którzy za pomocą propagandy kreują modę na "produkt" . I tak np Procter & Gamble ( istnieją do dziś i pewnie walczą o klmat ) w 1923 r wykreował modę na mydło z kości słoniowej, które jak "naukowo" udowodniono, było lepsze niż zwykłe .Ile tysięcy słoni ubito ??? dziesiątki tysiecy ??  Tak działa propaganda.

i tak się to kręci do dziś.

Portret użytkownika wiktor wektor

Mydło robi się z tłuszczu a

Mydło robi się z tłuszczu a nie z kości, nie mówiąc o tym że owa "kość słoniowa" jest chorendalnie droga i przeznacza/ło się ją wyłącznie na wyroby luksusowe, które dziś wytwarza się z tworzyw sztucznych, jak klawisze fortepianów, kule bilardowe itp. więc nie bredź.

Portret użytkownika syriues

No ja az tak w szczegolach

No ja az tak w szczegolach nie grzebię, bo swiat jaki oglądamy dziś to jedna zaklamana zgraja kłamców i hien i nawet jakby robili z tych kosci lekarstwo to i tak nie byloby to usprawiedliwione.Jednostki bogate,a nie biedne tworzą  w tym swiecie przepascie,granice,podziały. Po to by nas kontrolować, tak jak takim artykułem gdzie stwierdza sie ,ze to ludzie a nie pomysly rodzinek  na dużą literę R 

Skomentuj