Zdaniem ekspertów temperatura wód gruntowych wzrośnie o 2,1°C do 2100 roku, zagrażając globalnym zasobom wody i ekosystemom glebowym

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Według najnowszych badań międzynarodowego zespołu naukowców, do końca XXI wieku średnia temperatura wód gruntowych na Ziemi wzrośnie o 2,1°C w porównaniu do początku stulecia. Odkrycia te mają poważne implikacje dla dostępności zasobów wodnych i funkcjonowania ekosystemów glebowych na całym świecie.

 

 

Gleba to największe naturalne rezerwoary słodkiej wody na naszej planecie. Wody gruntowe mają zatem kluczowe znaczenie dla przetrwania życia na Ziemi. Naukowcy z Uniwersytetu Dalhousie pod kierownictwem profesora Barretta Kuryuluka zbadali, w jaki sposób globalne ocieplenie wpływa na transport ciepła w górnych warstwach gleby i w wodach gruntowych.

 

Analizując dane temperaturowe z lat 2000-2020, zespół opracował globalny model klimatyczny, który pozwolił śledzić proces akumulacji energii cieplnej w glebie i prognozować zmiany temperatury wód gruntowych do końca stulecia. Wyniki tych obliczeń są alarmujące.

 

Naukowcy wyliczyli, że jeśli ludzkość podejmie aktywne działania na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, średnia temperatura górnej warstwy wód gruntowych wzrośnie do 2,1°C do 2100 roku. Natomiast w scenariuszu, w którym emisje będą nadal rosły w obecnym tempie, wzrost ten sięgnie aż 3,5°C.

 

Oba te scenariusze niosą ze sobą poważne konsekwencje. Tak znaczny wzrost temperatury wód gruntowych znacząco przyspieszy metabolizm drobnoustrojów glebowych, a także przyspieszy przenikanie do nich jonów metali ciężkich i innych zanieczyszczeń.

 

Co gorsza, w wielu tropikalnych i równikowych regionach świata, takich jak część Afryki, Bliski Wschód czy zachodnia Australia, średnia temperatura wód gruntowych wzrośnie do ponad 34°C. Oznacza to, że dostęp do czystej i świeżej wody pitnej będzie poważnie utrudniony dla 588 milionów ludzi, którzy do końca stulecia będą mieszkać w tych regionach.

 

Wyniki badań naukowców są jednoznaczne - do końca XXI wieku temperatura wód gruntowych na Ziemi wzrośnie o ponad 2°C, a w niektórych regionach nawet o 3,5°C. Będzie to miało katastrofalne skutki dla dostępności zasobów wodnych i funkcjonowania ekosystemów glebowych na skalę globalną.

 

Słowa kluczowe: zmiany klimatu, wody gruntowe, zasoby wodne, ekosystemy glebowe, globalne ocieplenie, katastrofa klimatyczna

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika syriues

Tacy to sa eksperci,ze nawet

Tacy to sa eksperci,ze nawet w gownie potrafia pozywienoe znalezc I produkowac z nich[bakterie]jedzenie

Czy my chcemy takich debili jako przedstawicieli naszego domu?

Zrozumcie,ze ziemia nie jest ich I gowno im sie należy .Dokonuja jedynie okrucienstw ,nie maja ani empatii ani za grosz honoru.Sa bezbledbi w klamaniu ,oszukiwaniu I manipulowaniu.

Sa to zwykli satanisci I nie bojcie sie tego mowic,ze sa wyznawcami oszusta.

I wy tych ludzi w tych artykulach na scenie okazujecie.

Ich nie powinno sie pokazywac,ich durnych wyssanych z palca teorii.Gdyby oni znikneli byloby nam lzej zaprowadzic nasz nowy porzadek,taki zeby sie te qrwa oszukancze robactwo znalazlo gleboko pod ziemia gdzie ich miejsce,bo nie sa juz godni ogladac światło a przebaczenie juz dla nich sie skonczylo.

Mozesz bill ,soros fauci ,gebreyesus,schwab itd pomachac na pozegnanie.Banda hipokrytow I ludobojcow z domieszka socjopatyzmu I psychopatyzmu.Oni nadal knują, bo czas I'm sie konczy.Niech sie juz skończy.

Ta wojna I inne wyzyskiwanie ludzi to ich sprawka I ich mocodawcow.oni wszyscy dostaja z jednego garnuszka swoje nagrody.tylko jeden im wyplaca, ten sam szef ktory sie schowal przed obliczem człowieka I Boga.

Mam jedynie nadzieje I wiare w to,ze dostaniecie[my wszyscy] do tych swoich nienapelnionych głow troche madrosci I wiary prosto ze źródła aby was rozsadzila od środka, tak byscie nie mysleli juz o sobie.To dla wszystkich, zycze wam abyscie doznali oswiecenia.

 

Portret użytkownika Emeryt

Doszedłem do wniosku że

Doszedłem do wniosku że niedoszacowano liczby ludności z Afryki która będzie miała problemy. Sprawdzając dane z Wikipedii o licznie ludności wyczytałem że w Egipcie dla przykładu liczba ludności z 25 milionów w 1960 zwiększył a się do 105 milionów w 2p22 tak mniej więcej. Pozostałe kraje też idą w tym tempie! Więc do w100 liczba ludności Afryki i nie tylko zwiększy się 4 razy a w zasadzie to chyba więcej bo jak nowe tabaki dojdą to zerżnac wszystko z lwami włącznie!

Portret użytkownika ARTUR

Dobrze by było gdyby

Dobrze by było gdyby temperatura gruntu wzrosła bo parę dziesięcioleci wstecz można było chodzić boso a dzisiaj bez grubej podeszwy jest zimno w nogi , z tego powodu już od dawna jest moda na letnie buty z grubą podeszwą .

Portret użytkownika pelikan

jedną z mód propagowanych w

jedną z mód propagowanych w internecie jest chodzenie boso zimą po śniegu albo poprostu po ziemi. i moim zdaniem zwyczaj ten jest bardzo fajny bo uziemiając pomaga rozładować nagromadzone ładunki elektrostatyczne, oraz prowadzi do hartowania się organizmu.  hartowanie takie jest dużo lepsze od  szczepień ochronnych, bo skuteczne i bez tzw. odczynów. z własnego doświadczenia mogę powiedzieć że jest to zwyczaj wart polecenia ponieważ mam już długie kilometry za sobą i miętka faja nie wisi u nasa 

Portret użytkownika Endymion

ta,ta,ta.. Dobrze wiecie, że

ta,ta,ta.. Dobrze wiecie, że mam wyjebane na te artykuły adminów z mchu i paproci, albo od zadaniowanych/przepłaconych NaukoFców.

Więc napiszę, co mi w głowie siedzi:

Frekwencja w wyborach oscyluje w okolicach 50%

Czyli 50% Polaków ma wyjebane. Większość, co głosuje, nie głosuje za, a przeciw . Poparcie dla obecnych partii, to rodziny na synekurach i ich znajomi/koledzy, to jest 20% plus kolejne 20% ogłupionych, ale i tak nie mają większości.

Wiele gadających głów wysrywa swe żale, że w Polsce nie ma "dojrzałej demoracji" rodem z USA , czyli podzielenia na dualizm.. jest nas wielu, zróbmy coś!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!??!?!?!

Mam nawet nazwę dla partii: WYPIRDALAĆ! dogadamy się, czy będziemy kłócić się o pierdoły ile razy Jeszue zosrał obrzezany i ile jeszcze napletka może wystawiać na pokaz w katerdach na całym Świecie? Tutaj jest wielu mądrych ludzi na tym portalu, może stworzymy watachę z samotnych wilków? Piszemy tutaj sami dla siebie, a z naszą wiedzą i doświadczeniem trzeba by wyjjść gdzieś dalej?        

 

 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika maracash

Wiele gadających głów wysrywa

Wiele gadających głów wysrywa swe żale, że w Polsce nie ma "dojrzałej demoracji" rodem z USA , czyli podzielenia na dualizm

Niestety, Endymion, podział na dualizm, jest właśnie podziałem wg. dialektyki heglowskiej. Demokraci/ Republikanie, PIS/ PO, Wisła/ Cracovia, "Antyszczepy"/ Proszczepy, Rosja/ Ukraina, itd. Kto zawsze traci? Obie strony konfliktu. A kto zawsze zyskuję? Ten, kto ponad konfliktem Biggrin .

Pozdrawiam. 

*** W czasie, gdy większość szukała pieniędzy, my szukaliśmy prawdy ***

Portret użytkownika Endymion

Sztuczne podziały należy

Sztuczne podziały należy rozjebać, stworyć partię wk..nych z hasłem: wszystkie kurwy won, a kampanię wyborczą robić na obwoźnych lawetach z szubienicami! Co to znaczy, że Bezmajtka nie potrafiono doprowadzić na dożywocie do więzienia i spokojnie pozwolono mu uzyskać immunitet w Brukseli?? Podobny kazus Kamińskiego. COŚ TU KURWA NIE DZIAŁA!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Zero wielce chory.. powinien zdychać w więzieniu!

Przelała się kropla goryczy.. zbieram watahę, albo bandę samotnych wilków, aby rozjebać ten system.. 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika ba24

Ruszyły wezwania do  wojska

Ruszyły wezwania do  wojska dla cywilów! Akurat po wyborach! Czyżby ta głośna wiadomość PAP o mobilizacji 200 tysięcy Polaków celem wysłania nas na front ukraiński, jednak nie była "nieprawdą"...?

https://youtu.be/0aucvKByQzY?si=_ZnR8qfvtwzCHc53

"Lecz za sprawą tego samego słowa teraźniejsze niebiosa i ziemia są odłożone dla ognia oraz zachowane na dzień sądu i zagłady ludzi bezbożnych.
I nadejdzie czas takiej udręki, jakiej nie sprowadzono, odkąd się pojawił którykolwiek naród, aż do owego czasu.
Nadejdzie jak złodziej i wtedy niebiosa przeminą z sykiem, elementy zaś rozpuszczą się od wielkiego gorąca, a ziemia i dzieła na niej zostaną odkryte. Skoro to wszystko ma się w ten sposób rozpuścić, jakimiż ludźmi powinniście być wy...?

*** W czasie, gdy większość szukała pieniędzy, my szukaliśmy prawdy ***

Portret użytkownika BG-OG

Wykryto potężny „kartel

Wykryto potężny „kartel klimatyczny” spiskujący w celu zmuszania firm do redukcji CO2

„Kartel klimatyczny składający się z lewicowych grup adwokackich i firm z Wall Street współpracował, aby zmusić firmy do redukcji emisji dwutlenku węgla” – czytamy w raporcie przedstawionym przez Komisję Sprawiedliwości Izby Reprezentantów USA.

Według raportu opublikowanego przez Komisję Sprawiedliwości Izby Reprezentantów pewne grupy biznesowe i organizacje adwokackie „kneblowały wolność słowa korporacji” oraz „skuwały ręce kierownictwu firm” poprzez „nieustannie eskalujące taktyki nacisku”, które obejmowały „usuwanie” dyrektorów w firmach uznanych za „oporne”.

Raport komisji sprawiedliwości

W raporcie czytamy o „kartelu klimatycznym składającym się z lewicowych grup adwokackich i firm z Wall Street : Vanguard, State Street i BlackRock, który współpracował, aby zmusić firmy do redukcji emisji dwutlenku węgla”.

Zdaniem twórców raportu ma chodzić o m.in. Climate Action 100+, inicjatywę Net Zero Asset Managers oraz Glasgow Financial Alliance for Net Zero, a także Kalifornijski System Emerytalny Pracowników Publicznych (CalPERS) i „wielką trójkę” zarządzających aktywami – Vanguard, BlackRock i State Street.

„Zmowa klimatycznego kartelu”

W raporcie komisji sprawiedliwości stwierdzono, że administracja prezydenta USA Joe Bidena nie „przeprowadziła znaczącego śledztwa w sprawie zmowy klimatycznego kartelu, nie mówiąc już o podjęciu działań egzekucyjnych w związku z jego oczywistymi naruszeniami długotrwałego amerykańskiego prawa antymonopolowego”.

Zdaniem szefa komisji Jima Jordana z Partii Republikańskiej „celem każdego śledztwa jest poinformowanie o reformach legislacyjnych”.

 

https://www.tysol.pl/a123228-wykryto-potezny-kartel-klimatyczny-spiskujacy-w-celu-zmuszania-firm-do-redukcji-co2

Strony

Skomentuj