Zdaniem ekspertów szwedzka gospodarka ucierpi tak, jakby wprowadzono kwarantannę

Kategorie: 

Źródło: tg

Teraz Szwecja przyciąga uwagę przede wszystkim otwartymi granicami i brakiem kwarantanny, która została wprowadzona z powodu pandemii koronawirusa w większości państw. Niemniej jednak bank centralny obliczył, że nie uratuje to gospodarki kraju przed recesją, a może nawet ją zaostrzy.

 

Analitycy Ricksbank i National Institute for Economic Research (NIER) przygotowali prognozę na 2020 rok. Ich raport zawiera dwa scenariusze rozwoju sytuacji, „w zależności od czasu rozprzestrzeniania się infekcji i czasu trwania środków zapobiegawczych”. Obie perspektywy nie mogą być nazwane różowymi - pisze CNBC.

 

W pierwszym scenariuszu PKB Szwecji spadnie o 6,9% w 2020 r., aby wzrosnąć o 4,6% w 2021 r. W bardziej ponurej wersji PKB spadnie o 9,7%, a ożywienie będzie jeszcze wolniejsze w 2021 r. Wzrost wyniesie tylko 1, 7%. Scenariusz A przewiduje stopę bezrobocia na poziomie 8,8% w 2020 r. (W porównaniu z 7,2% obecnie), a scenariusz B, że osiągnie 10,1%. W obu przypadkach stopa inflacji pozostanie na poziomie 0,6%.

 

Wskaźniki te można porównać z innymi krajami europejskimi, które wprowadziły środki ograniczające. W szczególności, zgodnie z prognozami Międzynarodowego Funduszu Walutowego, PKB Niemiec i Wielkiej Brytanii spadnie w tym roku odpowiednio o 6,5% i 7%. We Francji - o 7,2%, w Hiszpanii - o 8%, we Włoszech - o 9,1%. W sąsiedniej Finlandii i Danii – o 6% i 6,5%.

 

Jako główny powód tak poważnego spowolnienia gospodarczego eksperci wymieniają wpływ światowego kryzysu gospodarczego i zależność wielu lokalnych firm od eksportu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika PawełWaw

Eksperci, ha ha dobre,

Eksperci, ha ha dobre, ciekawe  że akurat banku centranego, żydowskiego banku tej samej bandy która stoi za tą fikcyjną pandemią i teraz usilnie będzie strać się wykazać że model Szwedzki był zły, żeby nikomu nie przyszło do głowy go powielać przy następnych zmyślonych pandemiach.

Portret użytkownika baca

no cóż jako że tak zwane PKB

no cóż jako że tak zwane PKB Szwecji to w sumie haracz na muzułmanów zdzierany z Ikei, to za dwanaście lat eksperci powinni przewidzieć całkowite zniknięcie Szwecji....

jestem jednak dobrej myśli bo wydaje się że to dość czasu aby konstruktorzy Ikei zdążyli zmontować dla ostatniej pary Szwedów jakis przytulny blaszany rezerwat z meblami z wiórów...

 

Skomentuj