Zdaniem ekspertów Antarktyda i Grenlandia stopnieje bez względu na to co zrobi ludzkość

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Nowe badanie ostrzega, że ​​nawet jeśli uda nam się ustabilizować temperaturę na Ziemi, osiągając szczytowe ocieplenie na poziomie poniżej 2°C od rzekomych pomiarów przed rewolucją przemysłową, to ogromne pokrywy lodowe Grenlandii i Antarktydy i tak są na drodze do nieodwracalnego topnienia.

 

 

Globalny poziom mórz podniósł się już średnio o około 20 centymetrów w ciągu ostatniego stulecia. Naukowcy zauważyli, że dla setek milionów ludzi mieszkających w małych rozwijających się państwach wyspiarskich i na obszarach przybrzeżnych na całym świecie dużym problemem jest podnoszenie się poziomu mórz.

 

Naukowcy twierdzą również, że punkt krytyczny zbliża się szybciej niż oczekiwano. Modele komputerowe symulujące dynamikę pokryw lodowych na Grenlandii i Antarktydzie często nie biorą pod uwagę faktu, że topnienie wpłynie na procesy oceaniczne, które z kolei mogą wpłynąć na pokrywę lodową i atmosferę.

 

Nazywa się to sprzężenie zwrotne. W kontekście globalnego ocieplenia odnosi się to do procesów w biosferze, atmosferze i hydrosferze, które wzmacniają lub osłabiają pierwotne efekty cieplarniane wywołane przez emisje gazów cieplarnianych. Na przykład, gdy temperatura Ziemi wzrasta, lód na biegunach topi się, co prowadzi do zmniejszenia albedo (odbicia promieniowania słonecznego) i zwiększenia absorpcji ciepła przez ocean. To z kolei zwiększa temperaturę, co z kolei powoduje dalsze topnienie lodu. Innym przykładem sprzężenia zwrotnego jest wzrost ilości pary wodnej w atmosferze, która jest silnym gazem cieplarnianym, co prowadzi do dalszego wzrostu temperatury.

 

Sprzężenie zwrotne może być pozytywne, co oznacza, że wzmacnia pierwotne efekty cieplarniane i przyspiesza globalne ocieplenie, lub negatywne, co osłabia te efekty i zmniejsza tempo ocieplenia. Zrozumienie tych procesów jest istotne dla przewidywania i ograniczenia skutków globalnego ocieplenia.

 

Naukowcy sugerują, że ten nieodwracalny proces może rozpocząć się już przy ociepleniu o 1,8°C. Model pokazał, że szybkiego wzrostu poziomu mórz możemy uniknąć tylko wtedy, gdy utrzymamy wzrost temperatury poniżej 1,5°C.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Emeryt

Dodam że to będzie dużo nowej

Dodam że to będzie dużo nowej ziemi do zasiedlenia więc ci z tych maleńkich wysepek gdzieś się zainstalują! Dodam że wesoło tam nie będzie bo będzie walka czyje to ma być! Dobrze że Polska się zbroi bo będziemy mogli coś zdobyć na Grenlandii. Duńczyków wyeliminuje!

 

 

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika Kwazar

""""bez względu na to co

""""bez względu na to co zrobi ludzkość""""""  Dlatego, że żadne z NAS ludzkości, nie przyjmuje do wiadomości że, oto właśnie DZISIAJ (nie jutro ani wczoraj) Jesteśmy już na "KOŃCA FINISZU" ezystencji naszej. 

Portret użytkownika kuba8131

Kiedyś na pewno. Za miliard

Kiedyś na pewno. Za miliard lat jasność Słońca wzrośnie o 10% przez co jest ryzyko że już wtedy wyparują wszystkie oceany. A za 5 miliardów lat Słońce stanie się czerwonym olbrzymem i pochłonie Merkurego, Wenus, być może też Ziemię chociaż nie wiadomo dokładnie jak bardzo urośnie a w dodatku ma stracić około 1/3 masy więc Ziemia może zdąrzyć oddalić się na dalszą orbitę. Aczkolwiek to będzie prawdziwe globalne ocieplenie a Ziemia tak gorąca że wszystko będzie stopione.

,,Europa albo będzie chrześcijańska albo nie będzie jej wcale" - Robert Schuman

Portret użytkownika ba19

Sam napisałeś za miliard lat

Sam napisałeś za miliard lat , a to to samo jak bajki dla dzieci , za górami za lasami za 7 rzeką bedzie to i tamto , a co Biblia mówi w tym temacie :

Kaznodziei 1:  Pokolenie odchodzi+ i pokolenie przychodzi,+ lecz ziemia stoi aż po czas niezmierzony.+

Bóg Biblii jako Stwórca może "dołożyć  łopatą aby słonko wiecznie świeciło !"

Miliard lat to okres życia niewyobrazlny dla człowieka

Psalm 78:69 I począł budować swe sanktuarium niczym wzniesienia,aniczym ziemię, którą założył po czas niezmierzony.b

Psalm 104:5 Założył ziemię na jej ustalonych miejscach;anic nią nie zachwieje po czas niezmierzony, na zawsze.b

 

Portret użytkownika Arya

Bóg Biblii jako Stwórca może

Bóg Biblii jako Stwórca może "dołożyć  łopatą aby słonko wiecznie świeciło !"

Być może nie musi niczego dokładać. Większość naukowców uważa, że wszechświat ma naturę grawitacyjną, ale niektórzy uważają, że jest ona elektryczna. Według teorii elektrycznej natury wszechświata gwiazdy mogą świecić wiecznie. Jaka jest prawda, tego nie wiemy, ale takiej opcji nie można wykluczyć. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Strony

Skomentuj