Zdaniem badaczy coraz mniej plastikowych toreb trafia do oceanów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W ostatnim czasie stale słyszymy, że morski ekosystem tonie w śmieciach, jednak na horyzoncie pojawiły się dobre wieści. Jak podają brytyjskie media, liczba plastikowych toreb na dnie morskim wokół Wielkiej Brytanii spadła gwałtownie w ciągu dwóch ostatnich dekad. Najpewniej odpowiada za to rosnąca świadomość wśród ludzi na temat skutków zanieczyszczania środowiska.   

Naukowcy z Centrum Środowiska, Rybołówstwa i Akwakuktury (Cefas) dostrzegli tę zmianę w ciągu dwóch ostatnich dekad i sądzą, ze wynika to z ogólnoświatowych wysiłków, zmierzających do wycofania jednorazowych produktów z plastiku, takich jak reklamówki.

„To bardzo motywujące, gdy widać efekty wysiłków podejmowanych przez całe społeczeństwo” – powiedział autor badań, Thomas Maes, naukowiec zajmujący się odpadami morskimi.

Niestety na tym koniec dobrych wieści. Naukowcy odkryli, że mimo systematycznego oczyszczania, ogólna ilość zanieczyszczeń obecnych w oceanie pozostaje taka sama już od niemal 2,5 dekady, ponieważ plastikowe torby zastępują inne śmieci – takie jak plastikowe butelki oraz zgubione narzędzia połowowe. 

 

Wszystkie większe szczątki plastikowe, które unoszą się na wodach oceanu z czasem doznają fragmentacji i skończą w formie niewielkich kuleczek, które skutecznie zanieczyszczą morski ekosystem. Oznacza to, że przyswajają to na przykład ryby, które spożywamy. Nie jest to więc dla nas informacja neutralna, która nas nie dotyczy. Tym bardziej cieszy jakikolwiek postęp w tym zakresie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Cassie

Nie jestem za inwigilacją

Nie jestem za inwigilacją wszystkiego i wszędzie, ale jeśli chodzi o naturę to powinny być zainstalowane kamery, które rejestrują pojedyncze indywidua, które rzucają butelki, opakowania, śmieci, gdzie popadnie i wysyłać mandat na adres osobnika tego wykroczenia. Trzeba zacząć od nitki by dojść do kłębka. Jeśli będziesz dbał wokół siebie w tedy efekt się powiększy. Wszyscy brać się do działań, nie tylko gadać na innych...

Portret użytkownika Syn

NaukoFcy nie przewidzieli

NaukoFcy nie przewidzieli tego syfu który nam tworzą na masową skalę.. ?produkcja reklamowek i torebek plastikowych przecież nie stanęła tylko już bezpłatne nie sa..a syf jak ma być to będzie! i jest i był ...

Skomentuj