Zbyt długi sen może być szkodliwy dla naszego zdrowia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Niedobór snu wiąże się z problemami między innymi z koncentracją i pamięcią, ale także może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Jednak wyniki najnowszych badań ostrzegają, że również zbyt długi sen może być szkodliwy.

 

Japońscy naukowcy z Uniwersytetu z Fukuoka przez okres 10 lat monitorowali stan zdrowia ponad 1,5 tysiąca dorosłych. W tym czasie, 282 uczestników badania zmarło, natomiast u 294 osób rozwinęła się demencja.

 

Naukowcy ustalili, że ochotnicy, którzy spali średnio mniej niż 5 godzin w ciągu doby, byli bardziej narażeni na demencję lub śmierć z jakiejkolwiek przyczyny w porównaniu do osób, które spały 5-7 godzin na dobę. Co ciekawe, zagrożenie dotyczyło także ochotników, którzy spali ponad 10 godzin na dobę.

Badacze zwrócili jednak uwagę, że osoby z niedoborem snu potrafiły zniwelować zagrożenie demencją i śmiercią dzięki wysokiej aktywności fizycznej.

 

Powinniśmy więc pamiętać, że wszystko co w nadmiarze może być dla nas szkodliwe. Najważniejsze jest to, aby we wszystkim mieć umiar i jak się właśnie przekonujemy – dotyczy to także snu.

 

Wyniki badań pojawiły się na łamach czasopisma Journal of the American Geriatrics Society.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Arya

Powinniśmy spać krotność 90

Powinniśmy spać krotność 90 minut. Wynika to z przebiegu naszego snu. Otóz sen dzieli sie na 4 fazy, które w sumie trwają właśnie 90 minut. Jeśli obudzimy się podczas "niedokończonego" cyklu tych 4 faz to nie będziemy się czuć dobrze wyspani. Tak więc lepiej spać 6 godzin niż 7, ale lepiej 7.5 niż 8. Mnie czasem wystarcza 4.5 godziny snu, ale oczywiście nie codziennie. Zbyt długi sen faktycznie jest niekorzystny dla naszego zdrowia. Najwłaściwsza dlugość snu to 6, 7.5 lub 9 godzin. To oczywiście zależy od tego jak się czujemy-jak jesteśmy wypoczęci to 6 godzin wystarczy, jak bardzo zmęczeni to 9 godzin. Ale tych 9 godzin lepiej nie przekraczać. Spróbujcie spać krotność 90 minut i przekonajcie się sami czy to co piszę jest prawdą.

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika aga aga

ten sen, wygenerowany przez

ten sen, wygenerowany przez tabletki nasenne robiący ze zmęczonego człowieka zombi, który żeby funkcjonować musi pić energetyki, jeść odżywki, brać sterydy, truć się antybiotykami.... bo wtedy łatwo go zaprogramować Szalony

Skomentuj