Zbudowano robota, który potrafi wspinać się po pionowych ścianach

Kategorie: 

Źródło: Wyss Institute at Harvard University

Inżynierowie z Harvard University we współpracy z Rolls-Royce zaprojektowali robota, który może wspinać się po pionowych ścianach i suficie. Niezwykłe mikroroboty zostały zbudowane przez naukowców z Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering Uniwersytetu Harvarda oraz John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences.

 

Odnóża robotów są wyposażone w elektrycznie podkładki, które „przyklejają” się do różnych powierzchni. Ponadto, roboty posiadają specjalnie zbudowane stawy, umożliwiające wspinanie się we wnętrzach skomplikowanych konstrukcji, takich jak silniki odrzutowe.

 

Roboty HAMR-E (Harvard Ambulatory Micro-Robot with Electroadicity) zostały oparte na istniejącym już robocie laboratoryjnym HAMR, jednak nowszy model jest wyposażony w stopki o większej przyczepności. Małe roboty mogą wspinać się po pionowych powierzchniach, lecz poruszanie się do góry nogami sprawia im pewne problemy.

Nowe odnóża mikrorobota są zbudowane z izolowanej poliimidem miedzianej elektrody, co umożliwia wytwarzanie sił elektrostatycznych między powierzchnią przewodzącą a kończynami robota. System jest prosty w obsłudze i zależy jedynie od włączania lub wyłączania pola elektrycznego.

 

Zmodyfikowane roboty wspinaczkowe mogą być wykorzystywane do kontroli i konserwacji silników odrzutowych, generatorów i innych skomplikowanych przyrządów. Mikroroboty HAMR-E, dzięki giętkim podkładkm, mogą wspinać się na zakrzywione i nierówne powierzchnie.

Niezwykłe roboty zostały zaprojektowane przede wszystkim w odpowiedzi na zapotrzebowanie Rolls-Royce'a na wydajne mikrourządzenia serwisujące ich silniki odrzutowe. Wyniki badań zostało opublikowane w czasopiśmie Science Robotics.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Dr Piotr

A co niby takie małe gówienko

A co niby takie małe gówienko może serwisować, przecież to z trudem uniesie micro-kamerę...a gdzie tu mowa o jakimś cięższym wyposażeniu, ważącym powiedzmy hehehe z 20 dkg? Ani to nic nie dokręci, ani nie zeszlifuje nic, ani nie wymieni samodzielnie części silnika. Ale już naukowcom dupy z dumy pekają, jakie to cuda wymyślili!

Portret użytkownika Kangur.

@ & - to chyba najpierw

@ & - to chyba najpierw należy je zamontować, a dopiero potem informować, że "Zbudowano robota, który potrafi wspinać się po pionowych ścianach"...teraz to wygląda tak, jak byś wszystkim mówił, że zbudowałeś korek zapobiegający puszczaniu bąków, ale zapomniałeś dopisać, że należy go zainstalować taśmą.

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Skomentuj