Zbudowano prototyp pierwszego na świecie radaru kwantowego

Kategorie: 

Źródło: Instytut Nauki i Technologii Austrii/Philip Krantz

Korzystając ze zjawisk występujących w świecie mechaniki kwantowej, naukowcy stworzyli pierwszy na świecie radar kwantowy. Nowa technologia jest skuteczniejsza w wykrywaniu obiektów niż tradycyjne radary.

 

Zasada działania współczesnych radarów jest prosta. Urządzenia wysyłają fale radiowe i odbierają te, które odbijają się od obiektu. Natomiast radary kwantowe wykorzystują tajemnicze zjawisko, zwane splątaniem kwantowym.

 

Prototyp radaru kwantowego, który zbudowali naukowcy z Instytutu Nauki i Technologii Austrii, Instytutu Technologicznego w Massachusett, Uniwersytetu York i Uniwersytetu w Camerino, przeszukuje obszar z pomocą splątanych fotonów, które możemy podzielić na dwa typy. Pierwsze fotony znajdują się w całkowitej izolacji. Natomiast drugie fotony wysyłane są w kierunku obiektu i gdy odbijają się od niego, ich stan natychmiast ulega zmianie. Ponieważ fotony są ze sobą splątane, zmiana ta zachodzi również w odizolowanych fotonach, co mówi nam o wykryciu obiektu.

 

Radar kwantowy zużywa znacznie mniej energii i jest trudniejszy do wykrycia, jednak do jego największych zalet można zaliczyć większą odporność na zakłócenia i skuteczność w wykrywaniu obiektów. Należy jednak dodać, że eksperyment z prototypowym radarem kwantowym został przeprowadzony w skrajnie niskiej temperaturze -273,14 stopni Celsjusza. Biorąc również pod uwagę, jak delikatny jest sam proces splątania kwantowego, trzeba mieć na uwadze, że do praktycznego wykorzystania radarów kwantowych jest jeszcze bardzo daleka droga.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Petroc

A każdy prawdziwy Polak nie

A każdy prawdziwy Polak nie idealizował by tego wąsatego psychola. Tysiące ofiar niemieckich bombardowań, zniszczenie Warszawy, katownie ludzi na Pawiaku, masowe egzekucje, pacyfikacja Zamojszczyzny, można by tak wymieniać w nieskończoność...ale typowi się podoba, bo wymordował Żydów. Wstyd Baco.

Portret użytkownika baca

splątanie kwantowe można

splątanie kwantowe można wykorzystać do wzrostu gospodarczego, bo jakby nacelować kwantowy radar na szumowskiego który przytulił kilkaset baniek to w labolatorium natychmiast się pojawi kilkaset baniek gotowych do przytulenia..

każdy Polak powinien mieć radar kwantowy monitorujący szybkie i nerwowe ruchy szumowskiego, bo on jest jak midas czego się nie dotknie błyskawicznie zamienia w kupę szmalu

 

Skomentuj