Zbiornik magmy pod Yellowstone jest większy niż wcześniej myślano

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Yellowstone to jeden z najbardziej znanych parków narodowych w Stanach Zjednoczonych, rozciągający się przez części Wyoming, Montany i Idaho. Jest słynny z niesamowitych widoków i cech geotermalnych, takich jak gejzer Old Faithful. Te właściwości wynikają z olbrzymiego zbiornika magmy umieszczonego pod parkiem. Nowe badania przeprowadzone przez mały zespół geologów i sejsmologów z University of Utah, Salt Lake, Institute of Earth Sciences, Academia Sinica, Taipei i University of New Mexico rzucają nowe światło na zawartość tego zbiornika magmy.

 

Od lat zespół badawczy studiował zbiornik magmy Yellowstone, mierząc jego rozmiar i przewidując zawartość. Górna część rezerwuaru ma około 90 kilometrów długości i 40 kilometrów szerokości. Pod górnym zbiornikiem znajduje się niższa komora, która według przypuszczeń ma około 4,5 raza większe rozmiary.

 

Wcześniejsze badania obu komór sugerowały, że głębszy zbiornik składa się głównie z solidnego materiału zmieszanego z 2% stopu od magmy. Górna komora, z drugiej strony, miała znacznie więcej stopu - przed tym nowym wysiłkiem badawczym, naukowcy szacowali, że jest to między 16 a 20% stopu.

W nowym badaniu naukowcy odkryli, że procentowy udział stopu jest nieco wyższy. Po analizie danych z fal sejsmicznych stwierdzili, że wynosi on około 28%. Procent stopu w zbiorniku magmy jest ważny, ponieważ może dostarczyć wskazówek na temat możliwości erupcji. W tym przypadku nowy zespół zgadza się z wcześniejszymi ocenami, pokazującymi, że ryzyko nagłej erupcji gdziekolwiek w parku jest niewielkie.

 

Nowe odkrycia związane ze zbiornikiem magmy w Yellowstone nie tylko zwiększają naszą wiedzę na temat tego unikalnego geologicznego zjawiska, ale także mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia procesów magmowych na całym świecie. Pomimo zmienionych szacunków, ryzyko erupcji w Yellowstone nadal jest uważane za niewielkie, co stanowi dobre wieści dla miłośników tego niesamowitego parku narodowego.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Odkryli , że pod wrzodem jest

Odkryli , że pod wrzodem jest więcej jadu niż powinno być - normalnie się wyciska wrzoda lub go zasusza a tu ...hmmm... trza czekać aż wrzód sam się wyciśnie .

Tak uzupełniając naszła mnie myśl - że wrzód do wrzoda ciągnie i dlatego tyle wrzodów do tego kraju przybyło.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj