Zbiegły prezydent Jemenu powrócił do kraju

Kategorie: 

Prezydent Jemenu Abd Rabbuh Mansur Hadi (po lewej) i sekretarz stanu USA John Kerry - źródło: U.S. Department of State
W marcu, oficjalny rząd Jemenu został zmuszony do ucieczki ze względu na ofensywę szyickiej bojówki Huti, która oferowała wysoką cenę za jego schwytanie. Prezydent Abd Rabbuh Mansur Hadi zbiegł do Arabii Saudyjskiej i poprosił ją o pomoc w odzyskaniu kraju. Dziś, Hadi po raz pierwszy pojawił się w Jemenie.

 

Przez pierwsze kilka miesięcy, rebelianci osiągali niemal same sukcesy w walce przeciwko armii rządowej. Kontrolowali najważniejsze miasta i regiony w zachodniej części kraju, na południowym zachodzie zdobyli kluczowe miasto portowe Aden a na północnym zachodzie atakowali granice Arabii Saudyjskiej. Lecz jemeński rząd na wygnaniu posiada silnych sojuszników - nie tylko Saudów ale także Katar, Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie no i oczywiście USA.

 

W ostatnim czasie sytuacja zaczyna się zmieniać. Arabska koalicja która zgodziła się pomóc jemeńskiemu prezydentowi, codziennie atakuje rebelię z powietrza i wysyła przeciwko niej swoich żołnierzy. Sytuację dodatkowo utrudnia fakt, że szyiccy bojownicy zmuszeni są walczyć również przeciwko al-Kaidzie i samozwańczemu Państwu Islamskiemu.

 

Dwa miesiące temu rebelia utraciła kontrolę nad miastem portowym Aden. Jemeńska armia wierna prezydentowi wraz z Arabią Saudyjską i pozostałymi państwami wyzwalała kolejne regiony na południu. Teraz media informują, że prezydent Hadi po sześciu miesiącach powrócił do Jemenu. Tym samym dołączył do pozostałych urzędników, którzy od pewnego czasu przebywają w Aden.

 

W najbliższym czasie spodziewać się można kolejnych ataków wojsk arabskich na pozycje rebeliantów. Arabia Saudyjska, Katar, Bahrajn i ZEA od niedawna przygotowują się do inwazji na Sanę, stolicę Jemenu która od marca jest kontrolowana przez bojówkę Huti. Wojna w tym kraju najprawdopodobniej zakończy się zwycięstwem którejś ze stron - obie strony konfliktu, choć nadarzyła się taka okazja, nie chciały negocjować.

 

 

Na podstawie: http://www.aljazeera.com/news/2015/09/yemen-president-returns-aden-months-exile-150922145333324.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Skomentuj