Zbadano portale społecznościowe, aby sprawdzić czy na ludzi działa klimatyczna propaganda

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

W obliczu narastającej propagandy klimatycznej przeprowadzono badanie społecznych postaw wobec różnych strategii zwalczania tak zwanych zmian klimatu. Niedawna analiza ponad 1,5 miliona postów w mediach społecznościowych przeprowadzona przez międzynarodowy zespół z Uniwersytetu w Cambridge, Instytutu Badawczego Mercator, Międzynarodowego Instytutu Analizy Systemów Stosowanych oraz Uniwersytetu Bostońskiego ujawniła tendencje w preferencjach społecznych, które mogą wpłynąć na przyszłość polityki klimatycznej.

 

W ramach badania zastosowano zaawansowane modele językowe oparte na sztucznej inteligencji, aby przeanalizować publiczną dyskusję na temat zmian klimatycznych. Zidentyfikowano znaczącą emocjonalną odpowiedź na temat geoinżynierii, z negatywnymi emocjami takimi jak "wstręt" i "strach" często wyrażanymi w kontekście tej tematyki. Geoinżynieria, odnosząca się do radykalnych technologicznych strategii zwalczania zmian klimatycznych, wywołuje w społeczeństwie lęk, który w rezultacie prowadzi do preferowania bardziej naturalnych metod, takich jak ochrona i renowacja ekosystemów.

 

Zespół badawczy, w którym główny autor, dr Brett Kagan z Cortical Lab, oraz współautor, profesor Julian Savulescu z Uniwersytetu Oksfordzkiego, zaangażowali się w analizę, podkreśla znaczenie mediów społecznościowych jako narzędzia do sondowania opinii publicznej. Rozmowy w mediach społecznościowych stanowią bogate źródło danych, które mogą przyczynić się do zrozumienia społecznych oczekiwań wobec propozycji rozwiązań klimatycznych.

 

Badanie to nabrało szczególnego znaczenia w świetle pilnych apeli Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), podkreślających, że ograniczenie emisji gazów cieplarnianych samo w sobie nie wystarczy do zapobieżenia poważnym zmianom klimatycznym. Aktywna inżynieria klimatyczna, obejmująca zarówno usuwanie gazów cieplarnianych, jak i zarządzanie promieniowaniem słonecznym, jest uznawana za konieczną w celu utrzymania wzrostu temperatury poniżej kluczowego progu 2 stopni Celsjusza.

Wyniki badania, które analizowały posty użytkowników z lat 2006–2021, dostarczyły cennych informacji na temat społecznego zaangażowania i reakcji na propozycje technologii klimatycznych. Badacze przeanalizowali opinie na temat 20 różnych technologii, od odbudowy ekosystemów i ponownego zalesiania po bardziej kontrowersyjne metody, takie jak modyfikacja chmur i zarządzanie promieniowaniem słonecznym.

 

Finn Müller-Hansen z Mercator Research Institute on Global Commons and Climate Change (MCC) podkreślił, że zastosowane podejście badawcze umożliwia odkrycie prawdziwych postaw publicznych, wykraczających poza ograniczenia tradycyjnych metod badawczych. Dzięki wykorzystaniu mediów społecznościowych badacze mogą uzyskać głębszy wgląd w potencjalne reakcje społeczne na wprowadzane rozwiązania klimatyczne.

 

Badanie to jest nie tylko istotne dla rozumienia obecnych nastrojów społecznych, ale także wskazuje na potrzebę kontynuacji badań i wykorzystania naturalnych strategii adaptacyjnych. Jego wyniki wskazują na społeczną preferencję dla rozwiązań ekologicznych, które są postrzegane jako bezpieczniejsze i bliższe naturze, co może mieć istotny wpływ na kształtowanie przyszłej polityki klimatycznej na świecie.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika wiktor wektor

Gdy wciąż się słyszy i widzi

Gdy wciąż się słyszy i widzi pewną narrację to po pewnym czasie uznaje się ją za słuszną. Ale gdy się ma trochę więcej lat by pamiętać samemu co i jak było, to porafi się ocenić co jest normalne a co nie w pogodzie i klimacie. Ciepło jakie obecnie mamy wcale nie powinno dziwić bo ja z dzieciństwa pamiętam takie ciepłe późno jesienne okresy, ale pamietam też jak dawniej jesienią padały deszcze i wiał silny porywisty wiatr, a zimy były mroźne i śnieżne, czego obecnie nie ma. Nie pamiętam za to takich susz wiosną i latem. Ludzi, domów i samochodów (ogólnie wszystkiego co coś emituje) było znacznie, znacznie mniej. Betonoza, wylesianie, regulacje, melioracje, odwadnianie gleby - czerpanie wody pitnej, to wszystko się BARDZO zwielokrotniło więc nie ma co się dziwić, że gdy wpływ człowieka nałożył się na naturalny cykl to niekorzystne zmiany postępują szybko i to wcale nie jest wina propagandy. Urodziłem się w 1976 r. więc trochę już lat mam.. i wiem jak było a jak jest.

Portret użytkownika hehehe

zmiany klimatu to nie jakiś

zmiany klimatu to nie jakiś spisek tylko fakt, ktory zresztą obserwujemy sami w ostatnich 20 latach 

jak twierdzicie ze nie ma zmian w klimacie to albo jestescie ślepi albo wierzycie w jakąś propagandę ;) 

Portret użytkownika BG-OG

A i tak przyjdze GLACJA i

A i tak przyjdze GLACJAŁ i wszysto zamarznie . Tak było w ciągu ostatniego miliona lat na półkuli północnej WIELOKROTNIE !!!!! Tylko nikt na tym nie chciał wtedy zarobić i wprawadzać MARSKIZMU, zbrodniczej idei opartej na "rewolucji i walce klas" , co niechybnie zawsze prowadzi do milionów ofiar. W ciągu ostatnich 100 lat prób , ofiar będzie z 300 MLN. !!!!!

Portret użytkownika kolo21

Nie szczepiłęm sie nei

Nie szczepiłem sie nie wierzyłem w covidka a jednak coś mnie latem złapało. I co najlepsze skutki tego wirusa nadal odczuwam. Np brak węchu. Wuj wie co to był za wirus ale zaatakował moją całą rodzinkę. Coś mi mówi że pod pozorem covdika walnęli jakiś wirus.

kolo21

Skomentuj