Kategorie:
Zespół złożony z członków GNS Science zidentyfikował i zbadał starożytny superwulkan, który może mieć największą kalderę na Ziemi. Szeroki na 150 km krater znajduje się w obszarze Benham Rise, płaskowyżu oceanicznego u wybrzeży Filipin. Dla porównania, kaldera w Taupō ma szerokość około 35 km, a w Yellowstone około 60 km.
Kaldera jest depresją powstałą, gdy wulkan zapada się po opróżnieniu komory magmy, najczęściej w wyniku erupcji lub wycofaniu się magmy. Ogromna średnica kaldery sprawia, że jest ona porównywalna z gigantycznymi kraterami znajdującymi się na innych planetach Układu Słonecznego.
Ponieważ na Ziemi nie są znane kaldery o podobnym rozmiarze, naukowcy sugerują, że może to by krater uderzeniowy. Do największych znanych kraterów uderzeniowych na Ziemi należy m. in. Chicxulub, który ma szerokość około 200 km. Uważa się, że krater ten powstał w wyniku uderzenia asteroidy odpowiedzialnej za wyginięcie dinozaurów.
Badacze pracują nad ustaleniem pochodzenia kaldery na Filipinach, jednak obecnie nie ma dowodów sugerujących, że jest to krater po uderzeniu asteroidy.
Ze względu na ogromny rozmiar kaldery, nazwano ją Apolaki („gigantyczny władca”) od filipińskiego mitycznego boga słońca i wojny. Uważa się, że kaldera zawaliła się oraz odbudowała wielokrotnie. Badacze twierdzą, że wszystkie procesy chemiczne oraz geologiczne zmieniły fizykę wód i atmosfery w tej części Pacyfiku.
Przy okazji tego odkrycia GNS zauważył, że 80% dna oceanu na świecie nie zostało zmapowane, a ogólnoświatowe dążenie do większej wiedzy na temat dna morskiego może prowadzić do tego typu unikalnych odkryć.
Artykuł dotyczący kaldery Apolaki został opublikowany w czasopiśmie Marine Geology.
Ocena:
Opublikował:
B
Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl |
Skomentuj