Zażywanie antybiotyków może powodować zwiększone ryzyko chorób serca i udaru

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Kobiety, które stosują antybiotyki przez dłuższy okres czasu są narażone na zwiększone ryzyko zawału serca lub udaru. Stosowanie antybiotyków przez ponad dwa miesiące może zwiększyć ryzyko chorób serca poprzez niszczenie dobrych bakterii w jelitach.

W nowym badaniu naukowcy przeanalizowali dane 36 429 kobiet zebrane w latach 2004–2012. Uczestniczki badania miały przynajmniej 60 lat w chwili rozpoczęcia badania. Kobiety były badane pod kątem stosowania antybiotyków w młodości (pomiędzy 20 a 39 rokiem życia), kiedy osiągnęły wiek średni (między 40 a 59 rokiem życia) oraz gdy miały 60 lat i więcej.

 

Spośród wszystkich badanych 1056 zachorowało na choroby układu krążenia w ciągu prawie ośmiu lat obserwacji. Naukowcy odkryli, że kobiety, które w podeszłym wieku stosowały antybiotyki przez dwa miesiące lub dłużej, były o 32% bardziej narażone na choroby układu krążenia w porównaniu z kobietami, które nie stosowały antybiotyków. Kobiety w średnim wieku, które przyjmowały antybiotyki dłużej niż dwa miesiące, posiadały ryzyko zachorowania wyższe o 28%.

Możliwym powodem, dla którego stosowanie antybiotyków jest związane ze zwiększonym ryzykiem zawału serca i udaru mózgu, jest to, że leki te wpływają na równowagę mikrośrodowiska w jelitach. Antybiotyki niszczą korzystne bakterie probiotyczne i zwiększa częstość występowania groźnych bakterii, wirusów i innych mikroorganizmów, które mogą powodować choroby.

 

Poprzednie badania, które skupiały się na florze bakteryjnej jelit wykazały związek między zmianami w środowisku mikrobiotycznym a stanem zapalnym i zwężeniem naczyń krwionośnych, udarem i chorobami serca. Wyniki najnowszego badania opublikowano w European Heart Journal w czwartek.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika Laura

Nikt nie może uchronić się od

Nikt nie może uchronić się od antybiotyków choćby w ilościach mikro. Antybiotykami karmi się ludzi i zwierzęta...z odchodami dostają się do gleby i wody....koło się zamyka. Ludzie tracą odporność, a medycyna klasyczna jest bezradna. Niektórzy światli lekarze próbują coś z tym zrobić, ale mają nakazane procedury i wielu boi się ryzykować utraty prawa wykonywania zawodu, Pozostaje medycyna praw natury, czyli stara słowiańska nauka o człowieku. Póki co jeszcze nie jest zakazana. A ponad wszystkim zawsze był, jest i będzie nasz sposób myślenia. Potęga myślenia jest niekwestionowana tak, jak potęga życia w teraźniejszości. Myślmy tak, żebyśmy byli zdrowi, mądrzy, młodzi, piękni, szczęśliwi i bogaci ))))

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Skomentuj