Zawalił się dach w elektrowni w Czarnobylu, Francuzi ewakuowali swoich pracowników

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Francuska firma budowlana pracująca w elektrowni atomowej w Czarnobylu została ewakuowana po upadku fragmentu dachu konstrukcji. Strona ukraińska nie potwierdza, aby istniało jakieś ryzyko skażenia, ale przyznano publicznie, ze fragment dachu spadł w odległości 50 metrów od sarkofagu reaktora.

 

Dach zawalił się na turbiny, co stwarza obawy o uwalnianie radioaktywnego pyłu. Dwadzieścia siedem lat po katastrofie w Czarnobylu, reaktor numer 4 ukraińskiej elektrowni rodzi nowe problemy.

 

Ukraińscy urzędnicy we środę próbowali uspokoić społeczeństwo, że poziom promieniowania w Czarnobylu nie uległ zmianie i nie ma zagrożenia dla bezpieczeństwa, po częściowym upadku dachu elektrowni jądrowej. W sumie zawaliło się 600-metrów kwadratowych dachu nad halą turbin w czwartym bloku elektrowni.

 

Do zdarzenia doszło we wtorek, 12 lutego 2013 roku. Rzeczniczka Elektrowni, Maya Rudenko powiedziała, że upadek został spowodowany przez obfite opady śniegu. Rudenko potwierdziła też, że dotknięty obszar znajduje się około 50 metrów od "sarkofagu", schronu zbudowanego wokół reaktora tuż po katastrofie 1986 w celu ograniczenia promieniowania emanującego z uszkodzonego reaktora.

 

We wtorek, 12 lutego, we wczesnych godzinach popołudniowych, upadła część dachu i betonowych ścian budynku przylegającego do reaktora. Podnosi to obawy o możliwe uszkodzenia sarkofagu zbudowanego w pośpiechu w 1986 roku dla pokrycie emitującego skażenie obiektu. Ewakuowano 80 pracowników konsorcjum utworzona przez firmy Bouygues i Vinci. Pracowali oni na miejscu budowy nowego sarkofagu.

 

Na konferencji prasowej Rudenko powiedziała, że poziomy promieniowania były normalne i nie było żadnego zagrożenia dla społeczeństwa. W wyniku wypadku 26 kwietnia 1986, w wówczas sowieckiej republice Ukrainy powstała wielka skażona chmura, która spowodowała opad radioaktywny nad większością Europy i zmusiła do ewakuacji około 115 tysięcy ludzi z zakładu i okolic.

 

W promieniu 30-km od zakładu jest obszar bezpośrednio skażony. Znalazło się tam ukraińskie miasto Prypeć. Nową gigantyczną osłonę budowano nad starym sarkofagiem. Budowa nowej konstrukcji nie była narażone na skutki awarii, powiedział Anton Usov, rzecznik Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, który przekazał 2 miliardy dolarów na powyższy projekt współfinansowany zarówno przez bank jak i międzynarodowych darczyńców.

 

 

Źródłohttp://www.letemps.ch/Page/Uuid/201264a8-76b1-11e2-ac8b-57b0fe9de49e/Le_sarcophage_du_r%C3%A9acteur_de_Tchernobyl_menac%C3%A9_deffondrement#.UR0nUqX8Iws

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Corvus

"Maya", "Usov" - no, błagam,

"Maya", "Usov" - no, błagam, tylko nie takie koszmarki - w języku polskim stosujemy inne zasady transliteracji cyrylicy, więc po jaką cholerę na siłę makdonaldyzujecie wszystko? Już Mikołaj Rej z Nagłowic pisał: "iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają". SWÓJ.

Portret użytkownika solan

Mikołaj z Nagłowic NIE MIAŁ

Mikołaj z Nagłowic NIE MIAŁ POJĘCIA o globalizacji, to raz. Poza tym popełniał LICZNE błędy FAKTOGARFICZNE.
Znowu, my Polacy mówimy na ITALIĘ - Włochy. Na miejscu mieszkańców Italii obraziłabym się zwyczajnie.
I znowu odbiegliśmy od tematu, bo nieważne - że dzieją się katastrofalne zjawiska, ważne dla niektórych - że poprawnie napisane.

Portret użytkownika brutal

ruskie syfa zbudowali,

ruskie syfa zbudowali, zatruli pół europy, zyski pakowali do kieszeni ,a teraz skutki katastrofy płacą darczyńcy i banki ,a oni to w dupie mają., to dopiero dziki kraj nieliczący się z nikim ,tak samo z ich łodziami podwodnymi żeby się wraka pozbyć, to awaria i na dno ,a za kilka lat znów darczyńcy wezmą je w obroty i za ruskich to załatwią ,ciekawe co to za darczyńcy, może moje kredyty by tak chętnie popłącili aaaa??????    pozdrawiam.

Portret użytkownika Moro

Głupiś jak but. Poczytaj

Głupiś jak but. Poczytaj sobie Brzezińskiego i Kissingera. Potem poczytaj o procesie "obalania komuny" i zadłużenia Ukrainy w syjonistycznych bankach takich jak Goldman Sachs a zrozumiesz dlaczego wybuchł Czarnobyl. I dotrze do ciebie (a może nie) że niedawna Fukushima miała takie samo podłoże. A jest nim- sabotaż.

Portret użytkownika fakir

zgadza się... to był sabotaż,

zgadza się... to był sabotaż, celowe działanie zastępcy głównego inżyniera elektrowni... przeprowadzali testy bezpieczeństwa i niespodziewanie dla wszystkich inżynier nakazał zmienić parametry testu powodując, że reaktor po prostu zagotował się...

istnieje świetny film dokumentalny na ten temat, co gorsza ten dziad żył bardzo długo pomimo dużej dawki napromieniowania, a niewinni ludzie których skazał na cierpienia zmarli prędko lub po dziś dzień męczą się z przeszczepami skóry, itp.

jednego z nich który w momencie eksplozji był w hali turbin najzwyczajniej w świecie odparowało... osierocił malutkie dziecko

Portret użytkownika Zenek

Znaczy "pracownicy

Znaczy "pracownicy 'francuskiej firmy budowlanej' doprowadzili do zaistnienia w Czarnobylu katastrofy budowlanej". Ciekawe czy podobnie jak w Fukushimie "instalowali" izraelskie "kamery nadzoru optycznego" do monitorowania stanu rdzenia. I ciekawe za ile miesięcy te "poprawki" budowlane "samoistnie" wybuchną podobnie jak w Japonii zabijając personel obsługi.

Portret użytkownika kolo21

No to fajnie dosyć że trują w

No to fajnie dosyć że trują w żarciu w wodzie i bóg wie w czym jeszcze to do tego radiacja fajowo.Jestem pewien że dojdzie do masowo wymierania ludzkości ale będzie to bardzo powolny i bolesny proces.Powodów będzie mnóstwo.Dlaczego rak czyli nowotwór nie był kiedyś znany i jest to choroba 20stego wieku.

kolo21

Portret użytkownika Shagrath

"Francuska firma budowlana

"Francuska firma budowlana pracująca w elektrowni atomowej w Czarnobylu została ewakuowana po upadku fragmentu dachu konstrukcji."
 
Kurcze, a ja sądziłem, że do Strefy wchodzą wyłącznie stalkerzy. No i może jeszcze turyści żądni mocnych wrażeń...

Skomentuj