Zatrzymany w Hiszpanii haker okazał się być "rosyjskim królem spamu"

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Rosyjski programista Piotr Lewaszow, zatrzymany w Hiszpanii na żądanie Stanów Zjednoczonych, jest oskarżony o wysyłanie spamu za pomocą botnetu.

 

Oświadczenie to zostało wydane przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. Zawiera ono dodatkowo informacje, iż hakera zatrzymano przy okazji prowadzenia akcji mającej na celu wyeliminowanie działalności botnetu o nazwie Kelihos. Według służb USA, rosyjski programista działał od 2010 roku.

„Dnia 8 kwietnia 2017 roku rozpoczęliśmy akcję, która miała na celu blokowanie złośliwych domen służących do rozprzestrzeniania infekcji poprzez Kelihos. Ten konkrety przypadek demonstruje zaangażowanie FBI w likwidację zagrożeń cybernetycznych niezależnie od ich lokalizacji na mapie światowej,” - skomentował agent specjalny FBI w „Charge Marlin Ritzman.”

W oświadczeniu Departament Sprawiedliwości informuje również, że „Kelihos generował i rozprzestrzeniał ogromne ilości spamu w postaci e-mail,” z wyróżnieniem na „reklamy” oferujące ofertę podrobionych leków.

 

Brytyjska organizacja Spamhaus, która zajmuje się śledzeniem rozprzestrzeniania się spamu w sieci, usytuowała Piotra Lewaszowa na siódmym miejscu w rankingu dziesięciu największych spamerów świata. Zaliczany jest on do „królów spamu.”

 

Dnia 9 kwietnia żona Lewaszowa poinformowała, że został on zatrzymany podczas wakacji w Barcelonie. Konsulat Ambasady Rosyjskiej w Hiszpanii prędko potwierdził te informacje. To właśnie ta kobieta miała rozprzestrzenić informację, że jej męża zatrzymano w związku z podejrzeniem o uczestnictwo w atakach hakerskich podczas wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: Darmor
Portret użytkownika Darmor

Komentarze

Portret użytkownika U_P_Adlina

mylisz się ukropku z kijowa!!

mylisz się ukropku z kijowa!!.........."Poznaj swojego wroga" !!.......Poznają go więc !!............To podstawowa zasada sztuki wojennej, ale ty pewnie nie masz o tym pojęcia !!.........Tak jak i o wielu innych sprawach w temacie których zabierasz tu głos !!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Jeśli nie trzymasz się swoich wartości podczas trudnych czasów, to nie są one wartościami, lecz hobby.

Skomentuj