Zatrzymano dżihadystę, który planował zamach bombowy na Bazylikę św. Piotra w Watykanie

Kategorie: 

Źródło: MichalPL/CC BY-SA 4.0

Włoskie służby aresztowały somalijskiego imigranta, który utrzymywał kontakty z jego mocodawcami z tzw. Państwa Islamskiego. Niedoszły zamachowiec planował ataki terrorystyczne między innymi na Bazylikę św. Piotra w Watykanie. Zamachy miały odbyć się podczas świąt.

 

Podczas akcji, w której brali udział włoscy i zagraniczni agenci, zatrzymano 20-letniego Mohsina Ibrahima Omara. Somalijski imigrant przebywał w tym czasie w południowym mieście Bari. Służby przechwyciły komunikację między Omarem a innymi dżihadystami. Terrorysta zamierzał przeprowadzić szereg zamachów bombowych.

 

Na jego celowniku znajdowała się między innymi Bazylika św. Piotra w Watykanie. Zamachy miały odbyć się podczas świąt – islamista chciał zabić jak największą liczbę ludzi. W jego telefonie komórkowym znaleziono zdjęcia Watykanu.

Okazuje się, że służby już od dłuższego czasu monitorowały aktywność imigranta z Somalii. Mohsin Ibrahim Omar jest dobrze znany włoskiemu i zagranicznemu wywiadowi. Z udostępnionych informacji wynika, że Omar został zradykalizowany w szkole koranicznej w Nairobi w Kenii, po czym dołączył do ISIS i uczestniczył w wojnie w Libii i Somalii. Islamista przybył do Włoch w listopadzie 2016 roku jako imigrant.

 

Służby zatrzymały jednego potencjalnie niebezpiecznego człowieka, ale nie wiadomo, jak wielu terrorystów przebywa obecnie we Włoszech i ilu z nich opracowuje plany zamachów. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zadecydowało, że 30 tysięcy policjantów będzie pilnować porządku między innymi na stacjach kolejowych, lotniskach, przy kościołach i zabytkach oraz w zatłoczonych miejscach od świąt do 6 stycznia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika еuklidеs

Wiara w państwo jest równie

Wiara w państwo jest równie debilna, czego większość z was nie dostrzega, gdyż ciągle macie g*o w głowie zamiast mózgu. Widzicie jednego terrorystę, ale nie widzicie całych wojen toczonych w imię interesów politycznej elitki. 

Portret użytkownika еuklidеs

Możliwe, że nie będę miał

Możliwe, że nie będę miał czasu prowadzić tej dyskusji, więc może od razu zapytam. Czy garstka kapłanów Islamu jest zła czy islamska ideologia zabijania niewiernych? Musicie zrozumieć, że to ideologia państwa jest zła. Państwo jest złe u swoich fundamentów bo opiera się na terrorze, wyzysku i przemocy.

Strony

Skomentuj