Zastosowanie wzroku owadów pomoże znacznie zmodernizować przyszłe roboty

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com
Naukowcy wciąż poszukują i testują technologie, które umożliwią im w przyszłości zbudowanie robota idealnego. W najnowszych wynikach badań, przeprowadzonych w Centrum Badań Neuronauki na Uniwersytecie w Adelaide w Australii, naukowców zaskoczył niesamowity wzrok, jaki posiada ważka.

 

Dr. Steven Wiederman i profesor David O'Carroll przyznali, że naukowcy po raz pierwszy odkryli jakie możliwości wizualne posiada ten owad. Przetwarzanie wizualne u większości zwierząt, zarówno kręgowców jak i bezkręgowców, składa się z dwóch kanałów, które oddzielnie przetwarzają jasność i ciemność.

 

Kanały te są nazywane odpowiednio ON i OFF a zwierzęta używają kombinacji tych samych kanałów (ON-ON i OFF-OFF). Przeprowadzone badanie wykazało, że ważka potrafi wykorzystywać kombinaję dwóch kanałów (ON-OFF), dzięki czemu mogą zobaczyć ciemne obiekty. Naukowcy podejrzewają, że wzrok wielu innych zwierząt może działać podobnie.

 

Badacze są zafascynowani tym odkryciem i uważają, że technologia oparta na owadzim wzroku może znacznie udoskonalić neuronaukę. Warto w tym temacie przypomnieć o amerykańskim wynalazku, jakim jest specjalna kamera, która przypomina oko.

 

Wynalazek "widzi" bardzo wyraźnie obiekty znajdujące się w dowolnej odległości od niego i jest w stanie uchwycić nawet najmniejsze jego ruchy. Naukowcy przyznali, że sztuczne oczy wzorowane na owadzim będą miały zastosowanie w robotach, choć technologia wciąż ulepszana z pewnością zostanie również użyta w wielu innych sprzętach do obserwacji.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Szanowny adminie - wklej

Szanowny adminie - wklej artykuł o widzeniu słuchowym kotów czy niektórych ptaków - to  jest fascynujący zmysł - no może nie zmysł ale połączenie słuchu z lokalizacją.

Ci co maja kota w domu to mogą to w prosty zaobserwować w pewnych zachowaniach kota. Nie widzi a tylko słyszy i dokładnie lokalizuje cel ataku - niezależnie od pory dnia.

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika Q

Ludzie też potrafią świetnie

Ludzie też potrafią świetnie zlokalizować źródło dźwięku to nic nadzwyczajnego . Kot ma tylko ta przewagę , że posiada duże małżowiny uszne i umie nimi poruszać czyli pelengować. Antena satelitarna to też takie "ucho" kierunkowo nasłuchujące źródła sygnału.

Skomentuj