Zasoby Księżyca mogą pomóc uchronić Ziemię przed katastrofą ekologiczną

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Jak sugerują rosyjscy naukowcy z branży kosmicznej, nadchodzi czas na początek eksploatacji Księżyca. Jego ogromne zasoby mogą też wywołać spowolnienie tempa eksploatacji Ziemi. Byłby to więc dodatkowy efekt

 

Podczas konferencji prasowej wypowiedział się profesor Instytutu Cybernetyki Technicznej i Robotyki, Władimir Zaborowski. Jego zdaniem opanowanie Księżyca pomoże ochronić Ziemię przed katastrofą ekologiczną.

 

Naukowiec wyjaśnił, że Księżyc ma wiele zasobów naturalnych i wartościowych składników mineralnych. Są liczne możliwości produkcji energii elektrycznej czy to za pomocą fotowoltaliki czy przy wykorzystaniu materiałów kopalnych, barierą jest jedynie udoskonalenie technologii mikrofalowej do przesyłania prądu z orbity na Ziemię. Stosowne eksperymenty w tym zakresie prowadzą już Japończycy.

 

Bogactwo pierwiastków obecnych na Księżycu nieuchronnie spowoduje, że ziemski satelita stanie się platformą do badań i rozwoju nad wszelkimi technologiami materiałowymi. Naukowiec powiedział również, że w przyszłości Księżyc może być źródłem energii dla Ziemi i satelitów, ponieważ zawiera ogromną ilość helu-2, która odgrywa istotną rolę w rozwoju energetyki termojądrowej.

Wyścig na Księżyc niewątpliwie rozpoczął się i nadchodzi era budowy wpływów na tym globie. Swoje plany dotarcia tam i pozostania na stałe, deklaruje wiele agencji kosmicznych i prywatnych firm. Do misji przygotowują się Rosjanie i Chińczycy czy Hindusi. Technologie kosmiczne ewoluują bardzo szybko i przede wszystkim stają się tańsze. Skoro poważnie rozważa się eksploatację złóż na holowanych na orbitę księżycową asteroidach, to tym bardziej oczywiste jest sięgnięcie do złów srebrnego globu.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika keri

O Antarktydzie zapomnieli?

O Antarktydzie zapomnieli? Przecież tam jest bardzo dużo surowców, a możliwość ich wydobycia i transportu nieporównywalnie prostsza.
NASA bredziła o Marsie, lecz przecież wiadomo, że łazik łazi po pustyni Nevada, więc Marsa wyciszają medialnie.
Znów chwytają się Księzyca.
NASA gdacze o Księżycu, ponieważ jest skompromitowana i juz jej nikt nie wierzy. Coś wymyśla, aby się utrzymać i udowodnić, ze pieniądze na NASA to nie są kosmiczne wydatki na grafiki komputerowe.

Portret użytkownika vonteck

Energetyka termojądrowa to

Energetyka termojądrowa to póki co science-fiction, póki co nie widać szans aby w najbliższych 100 latach to powstało. Prędzej powstaną reaktory torowe, które są dużo czystsze i bezpieczniejsze, a i paliwa do nich dużo więcej niż do klasycznych na uran.
Do tego dochodzi koszt transportu, koszt przewiezienia 1kg materiału z Księżyca jest póki co "kosmiczny".

Portret użytkownika dd

co do pełnego obiegu surowców

co do pełnego obiegu surowców w przyrodzie - aż tak dobrze to nie ma i niestety część opuszcza naszą Ziemię.
A tak z innej strony - co można pozyskiwać z księżyca?
Czy próba ściągnięcia jakiejkolwiek asteroidy nie będzie wpływać na sam księżyc? Czy aby nie zrobimy sobie teorertycznie większego kuku niż eksplorując ziemię?
A czy przesyłająć energię z księżyca nie zniszczymy ziemskiej atmosfery?

Portret użytkownika eva11

znaczy co?juz robia te swoje

znaczy co?juz robia te swoje ekserymenta z mikrofalami,
o rany swiata i to jest wlasnie katasrofa na swiatowa skale,idioci z mozliwosciami,
 
choc jestem swiecie przekonana,ze tam nikt nie doleci,to jednak i tak pewnie ulomy robia eksperymenty aby udowodnic,ze mozna z tamtad cos zabrac!
kaczka... dlaczego tak jest,ze jeden naprawde kocha swoj dom,a inny nie?
i przewaznie ten co ma go bardzo skromnego i piekny dla siebie samego jest tym co go kocha,a nie ten co wystraja go w swiecidelka i ubezpiecza w razie kazdej mozliwej katasrofy.

Portret użytkownika wyzdro

Zasoby ziemi nigdy się nie

Zasoby ziemi nigdy się nie skończą - czy to tak ciężko zrozumieć że żadne zasoby nie opuszczają naszej planety , ani nie wyparowyują w kosmos ?
Za 100 milionów lat nawet nie będzie śladu po jakiejkolwiek działalności człowieka na ziemi a to tylko jedna czerysetna wieku ziemi.
Prawdziwy problem to władza ogólnoświatowych korporacji które nie pozwalają na rozwój od dawna znanych technologii takich jak np kraking plastiku do postaci paliwa lub gazu , elektrycznych samochodów ,elektrowni słonecznych  czy akumulatorow opaerych na węglu a nie na ołowiu.

Portret użytkownika And

To nie jest tak, że ludzie

To nie jest tak, że ludzie kopią złoto, czerwone parapety i skaliste felery (Rotschildowie i Rockfelerowie) je gromadzą a potem oddają to kosmitom jako kruszec do odbudowy atmosfery lub urządzeń elektrycznych?
 

Skomentuj