Zaskakujący rekord temperatury na Grenlandii. Daleko na północ jest cieplej niż w Europie!

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W nocy, 25 lutego na skrajnym północnym punkcie Grenlandii - Morris Jesup - padł absolutny rekord ciepła dla lutego i pozostałych zimowych miesięcy. Grenlandzka stacja meteorologiczna zanotowała temperaturę +6,2°C. To dewiacja względem normy wynosząca mniej więcej -15°C !

Mniej więcej dwa tygodnie temu doszło do zjawiska nagłego ogrzania stratosfery - SSW -, które zapoczątkowało serię skutków. Jeden z nich spowodował, że chłodny atmosferyczny prąd strumieniowy zwany wirem polarnym, zamiast pozostawać nad Biegunem Północnym nagle zaczął meandrować, lub po prostu podzielił się na dwa.

Jedna część doprowadziła już do mrozów w Europie, a druga do śnieżyc na wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Podział wiru polarnego oznacza, że to bardzo zimne powietrze jest obecnie wysysane z Arktyki, pozostawiając za sobą niezwykle łagodną aurę jak na tą porę roku. Nagłe ocieplenie w Arktyce oznacza oczywiście nagłe topnienie wielu lodowców. Warto przypomnieć, że według ekspertów z zakresu klimatologii, ponad 400 tysięcy lat temu Grenlandia utraciła dużą część pokrywy lodowej. 

 

Spowodowało to globalny wzrost poziomu morza o 4 do 6 metrów. Naukowcy podejrzewają, że ciepło to powstało w wyniku zmian orbity Ziemi w stosunku do Słońca. Według innych ustaleń, wzrost poziomu morza w tym okresie mógł nawet przekraczać 12 metrów. Uczeni wnioskują to na podstawie analizy osadów z przepływów lodowcowych, które zachowały się w wydobytych na Grenlandii rdzeniach lodowych.

Pokrywa lodowa Grenlandii jest drugą co do wielkości na świecie na lądzie. Jeśli cały lód na Grenlandii stopnieje, poziom morza wzrośnie, a pod wodą znajdzie się wiele nadmorskich miast od Nowego Jorku do Szanghaju. Od początku XX wieku Grenlandia straciła już bilion ton lodu, a w latach 2003 - 2010 tempo jego utraty uległo podwojeniu.


 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika 3plabc

Coś mi się nie chce wierzyć.

Coś mi się nie chce wierzyć. Tam jeszcze przez kilka dni jest noc polarna i światło słoneczne w ogóle nie ogrzewa powierzchni ziemi, więc ta temperatura na plusie.... hmmmm.... dziwne. Tak samo jak ogólnie duże odchyły temperatury w górę od normy podczas nocy polarnej. Tak samo to SSW, co z naukowego punktu widzenia ma je powodować? Podczas nocy polarnej? Tylko niech mi nikt nie pisze, że promienie słoneczne... przypominam, że na biegunie północnym dzień polarny zaczyna się dopiero 21.III.!

Skomentuj