Zaskakujace odkrycie geologiczne na Bahamach

Kategorie: 

images.google.com

 

Wszystkie wyspy na Bahamach powoli tonęły, ale teraz naukowcy znaleźli dziwna wyspę zachowującą się w odwrotny sposób. To sugeruje, że obszar anomalii może być mniej stabilny sejsmicznie, niż wcześniej sądzono.

 

Naukowcy koncentrują się na małej wyspie Mayaguana w południowo-wschodnich Bahamach, mierzy ona 53 na 12 km. Zauważyli oni w okolicy płytkich brzegów morskich skały, węglany na powierzchni ziemi. Na inne wyspach Bahamów zwykle występują one kilkadziesiąt metrów pod powierzchnią. Depozyty te są mają około 12 metrów grubości a wiek geologiczny szacowany jest na ponad 17 milionów lat.

 

Niezwykłe miejsce występowania tych skałach dało naukowcom wgląd w procesy tektoniczne zachodzące poniżej Karaibów.

 

Wyniki te wskazują, że wyspa Mayaguana około 500.000 lat temu była pochylona w kierunku południowym. Ruch może powodować uskok w skorupie ziemskiej znajdujący się w pobliżu wyspy. W rzeczywistości jej doskonale linearne północne wybrzeże jest dowodem jego działalności.

 

Aktywność wzdłuż uskoku generuje trzęsienia ziemi. Jednak uskoki w pobliżu Mayaguana nie są tak aktywne, jak te w pobliżu Haiti, a prawdopodobieństwo poważnego trzęsienia ziemi i tsunami w tym obszarze na szczęście pozostaje niskie.

 

Dalsze badania skał na Mayaguana mogą dostarczyć wielu danych o różnych rzeczach od zmian klimatu do aktywności geologicznej wzdłuż płyt kontynentalnych. Naukowcy planują zbadać geologicznie inne wyspy w południowo wschodnich Bahamach takie jak Mała i Wielka Inagua, Crooked i Acklins Islands. Mogą one wykazać cechy podobne do tych znalezionych na Mayaguana.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj