Zaskakująca fala rezygnacji wśród polskich generałów

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Wczoraj nagle wszystkich zaskoczyły nagłe dymisje dwóch kluczowych generałów w Wojsku Polskim. Od razu zaczęły się mnożyć teorie na temat tego co się dzieje i czego nie chcieli zrobić generałowie. Inni wskazują na konflikt między generalicją a Szefem MON. Wszystko odby7wa się zaledwie kilka dni przed wyborami parlamentarnymi co dodatkowo podkręca emocje.

 

Rezygnacje zostały złożone przez kluczowe postaci w polskiej armii, w tym przez generała Rajmunda Andrzejczaka, szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych RP, oraz dowódcę operacyjnego, generała Tomasza Piotrowskiego. Działania te zdają się być wyrazem narastającego niezadowolenia w szeregach wojskowych, który zdaje się mieć swoje korzenie w różnicach zdań pomiędzy wojskiem a Ministrem Obrony Narodowej, Mariuszem Błaszczakiem. Nieporozumienia te zdają się dotyczyć szeregu decyzji ministerialnych, które nie spotkały się z aprobatą ze strony wojskowych oficerów.

 

Reakcje na falę rezygnacji były gwałtowne i zróżnicowane, ale generalnie zdominowane przez uczucie niepokoju. Bartłomiej Sienkiewicz, były minister spraw wewnętrznych, domagał się, aby społeczeństwo zostało niezwłocznie poinformowane o powodach tych rezygnacji. Z kolei politycy opozycji skrytykowali rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS), twierdząc, że sytuacja ta odzwierciedla znaczący kryzys w polskiej armii, którego korzenie można zidentyfikować w działaniach PiS. Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL), wezwał do zmiany rządów w nadchodzących wyborach, aby zapewnić bezpieczeństwo Polakom.

Co zabawne partia rządząca PiS odmienia "bezpieczeństwo' przez wszystkie przypadki podczas gdy za ich rządów doszło do największego w historii Polski zamordyzmu. To właśnie oni rozbroili polską armię oddając za darmo uzbrojenie Ukraińcom, którzy potem wypięli się na nich i ustawili ich w szerego dogadując się z Niemcami. Ci gardłujący o bezpieczeństwie pisowcy w ciągu ostatniego roku robili co mogli aby Rosja odczuła, że Polska jest jej największym wrogiem i są z tego dumni naiwnie licząc, że w razie czego obroni nas USA.

 

Moment rezygnacji głównych generałów, zaledwie kilka dni przed wyborami, zaostrza wątpliwości nad rządzącą partią PiS i jej podejściem do kwestii obrony narodowej. Sytuacja ta może potencjalnie wpłynąć na opinię publiczną i mieć nawet wpływ na wyniki wyborów. Opozycja wykorzystała moment, aby skrytykować rząd, co może przyczynić się do kształtowania dyskursu wyborczego wokół braku bezpieczeństwa narodowego i kompetencji PiS w zakresie zarządzania tym obszarem.

 

Wydarzenia wokół rezygnacji zdecydowanie przyciągnęły uwagę narodową, odzwierciedlając szersze obawy dotyczące zarządzania i stanu polskiego wojska. Analiza tych zjawisk dostarcza istotnych przemyśleń w kontekście stabilności instytucji wojskowych oraz ich relacji z cywilnymi władzami państwa. W tle rezygnacji generałów pojawiają się liczne pytania o strukturę i funkcjonowanie sił zbrojnych, które stają się ważnym elementem dyskursu publicznego przed decyzyjnym momentem wyborczym.

 

Konflikt Błaszczaka z generałami trwa przynajmniej od  kompromitacji z ruską rakietą znalezioną po pół roku w lesie pod Bydgoszczą. To właśnie generał Piotrowski został oskarżony o niedopełnienie obowiązków przez Błaszczaka, który w ten sposób umył ręce rzekomo pozbawiając się odpowiedzialności za ten skandal.

 

Analiza tej sytuacji pozwala na głębsze zrozumienie dynamiki między wojskowymi a cywilnymi elementami władzy państwowej, a także podkreśla znaczenie transparentności i komunikacji w kontekście złożonych wyzwań, które Polska będzie musiała zmierzyć w nadchodzących latach. Istotne jest, aby kontynuować badania i dyskusje na temat tej sytuacji, aby lepiej zrozumieć jej przyczyny i możliwe konsekwencje dla przyszłości Polski.

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika znawca

Element polityczny NATO nie

Element polityczny NATO nie radzi sobie w ramach komponentu wojskowego EU-sozialstaat.

 

Przy prostym, liczeniu uwarunkowań politycznych bezpośrednio przekładających się na Nasze życie publiczne, w ramach ustroju politycznego, który nakazuje nam stosować obraną ścieżkę demokratycznej akceptacji, następujących faktów w przestrzeni władzy parlamentarnej, mamy do czynienia z :

A). Z sytuacją, w której ktoś się czegoś boi i rezygnuje z zajmowanych stanowisk. W ostatnich kilkunastu latach mieliśmy do czynienia z – dosłownie paranormalnymi zjawiskami politycznymi, gdzie – np. ktoś gdzieś poleciał i mimo tego, że reprezentował sobą jako reprezentant Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, określone poglądy polityczne w ramach NATO i EU – ginął bezpowrotnie. Wychodzi na to , że wystarczy dopasować swoje poglądy polityczne, do zaistniałej sytuacji wyborczej w której to, instytucja apolityczna (główne dowództwa armii), prowadzi prywatną kampanię wyborczą, w celu zamanifestowania integralności konstytucjonalizmu III RP, w celu obrony historycznej wizji NATO, jako naszego głównego gwaranta bezpieczeństwa narodowego i to jeszcze przy bezpośrednim wsparciu tego procesu ze strony europejskiego socjalizmu, usłużnego względem amerykańskich bredni, odnośnie panowania nad światem przez USA. Tak więc, gdy mowa o wewnętrznej polityce, mamy do czynienia z „przypadkową” dymisją dwóch najważniejszych generałów WP i to jeszcze na finiszu przed wyborami do parlamentu narodowego …

B). Z czymś, co można uznać za sygnał nadejścia najpoważniejszych kłopotów dla Polaków, a więc wojny hybrydowej z Rosją, na granicy frontowej NATO. Tak jak w przypadku tonięcia transatlantyku RMS Titanic i tym razem  „szczury z tonącego okrętu” uciekają pierwsze, głównie przed – niebezpieczeństwem, jakie może zaistnieć na skutek ciągłego prowokowania Rosji do przeprowadzenia przez nią ataku prewencyjnego na NATO, ze względu na to, że – Zachód ciągle promuje wsparcie militarne i finansowe dla banderowskiej Ukrainy. Taka sytuacja może – lub nawet i musi – doprowadzić w końcu do przedefiniowania rosyjskich celów taktycznych, w strategicznym postępowaniu Federacji Rosyjskiej, względem poszerzania amerykańskich stref wpływów i kontroli, tworzonych dookoła uwarunkowanych prawem międzynarodowych, państwowych granic Rosji …

C). Ryzykiem politycznym, gdzie ktoś – nie wymiguje się od odpowiedzialności politycznej, poprzez swoją „ucieczkę” od pionu decyzyjno-administracyjnego, a jedynie – zwyczajnie próbuje wykazać swoją neutralność polityczną, pod kątem własnych – najgorszych przewidywań analitycznych, odnośnie przyszłościowej polityki wewnętrznej w naszym kraju. A za takowe należy uznać np. próbę dokonania zamachu stanu lub wprowadzenia stanu wyjątkowego, czy wojennego wtenczas gdy, obecna jedynie słuszna, wiodąca partia polityczna (PiS), nie będzie w stanie samodzielnie dalej rządzić lub też nie będzie ona w stanie znaleźć jakiegokolwiek koalicjanta, który gwarantowałby jej większość sejmową. A tak nawiasem mówiąc – zbieżność przypadków w danym kanale czasowym (dymisji przed wyborami) może prowadzić też do postawienia zupełnie odwrotnych wniosków niż w/w, takich w których – ktoś się zdymisjonował ponieważ nie za bardzo byłby skłonny, do kontynuowania swojej codziennej pracy na rzecz ustanawiania porządku publicznego. Wystarczy sobie wyobrazić, że tzw. „opozycja demokratyczna” potrzebuje wsparcia wojska, do utrzymania ledwo wywalczonej większości parlamentarnej, tak aby przy wsparciu wojskowym można byłoby spacyfikować anty-demokratyczne wystąpienia elektoratu (obecnej) partii rządzącej, niemogącego się pogodzić z zaistniałą sytuacją przegranej wizji Polski, promowanej przez PiS – czyli politycznej nad równowagi tej partii i jej wpływów nad resztą polskiego społeczeństwa …

 

Na samym końcu należałoby sobie zadać pytanie, która Polska jest słabszym podmiotem prawa międzynarodowego publicznego, ta – związana z europejskim socjalizmem i trwaniem w NATO, czy ta – w której jedyna partia opozycyjna pod postacią Konfederacji WiN, promuje Pol-Exit i dalsze uczestnictwo RP pod amerykańską batutą kontrolną ? Jakby nie wyszło dla Nas z tej konfrontacji, to Polska nie jest w stanie wyjść z odium tercetu anty-narodowego, w zestawieniu wpływów prostytutki-spółki-złodzieja, jako reprezentanta polskiej rzeczywistości codzienno-namacalnej.

System wolnorynkowy NATO to nie jest gospodarka centralnie planowana ZSRR. W porównaniu do obydwu modeli, sozialstaat EU nigdy nie był i dalej nie jest zdolny do bycia geopolityczną potęgą.

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

Atu proszę ciekawostka na

Atu proszę ciekawostka na jutrzejszy pechowy, 13-go w piątek:

https://www.brighteon.com/45f306bc-e7bf-466e-93d4-8d8ec56c35ce

"Brighteon Broadcast News, Oct 12, 2023 - TOMORROW declared to be worldwide Muslim JIHAD UPRISING day in response to Israel's CARPET BOMBING of Gaza"

Tak, że jutro zaczyna się ogólnoświatowy Jihad parcha po świecie za naloty dywanowe na strefę Gazy (ponad 2 mln Palestyńczyków). Raport z dziś z 19.00 mówi, że spadło tam 6 000 bomb-część zapalających z białym fosforem, w 3 600 nalotach. W kostnicach leży 340 zamordowanych dzieci. Ogólnie ginie 60% cywili, kobiety i dzieci.

https://t.me/uklad_warszawski/15528

"W Kibucu Beri znaleziono ponad 100 ciał, w tym rozczłonkowane dzieci i niemowlęta" - rzecznik IDF Yonatan Konrikos.
W Strefie Gazy do tej pory zginęło 1 417 osób, a 6 268 zostało rannych. 60 procent ofiar śmiertelnych izraelskich ataków to kobiety i dzieci.

https://t.me/uklad_warszawski/15514

Ciekawe ile Herkulesów zaraz tam poleci zwozić parcha do polin? Bo tylko tu będzie się sqrwiel zakłamany czuł w miarę bezpiecznie, bo nie ma tu za dużo potencjalnych jihadystów-muzułmanów.

Miejsca jest, bo przecież od 2015 roku pisiorki zbudowły dla tychże "uciekinierów wojennych" przed zasłużonym jihadem, mieszkań w osiedlach zamkniętych za nasze pieniądze dla 9 milionów parchów, bo tyle ich tam jest.

Układa się obrazek w całość? Plus amerykańsko-polskie patrole na ulicach.

A im dłużej zwlekamy z jakąś zdecydowaną reakcją na najazd nieproszonych gości, tym trudniej będzie się ich potem pozbyć, jak się zasiedzą, albo w całych 9 milionach-z wojskiem razem-zwalą nam na łeb.

Wtedy dopiero będzie larum pod znakomitym tytułem: "Musztarda po obiedzie"! Ulubione wycie Narodowe, zamiast mobilizacji Narodowej.

A to takie proste:

Monarchia Konstytucyjna-Król z jajami-pytanie do parcha: Kiedy spłacasz zaległe podatki z 800 lat-DŁUGI NA SYNAGOGACH-35 trylionów dolarów???

Wiadomo, że nigdy, bo stan posiadania 10-ciu najbogatszych krajów obecnego świata-BRICS, Araby...to 34 tryliony dolarów.

I parch z automatu wypierdala stąd na golasa, bo wszystko co ma zostaje na częściowe pokrycie zaległych dłużności podatkowych.

Koniec.

A potem żyli dłuuugo i szczęsliwie, bez pasożytów, w swoim odzyskanym po latach Królestwie..... *biggrin*

"O ileż łatwiej jest odrzucić rzeczywistość, niż wyzbyć się marzeń".

Portret użytkownika wiktor wektor

Mamy w Polsce 115 generałów,

Mamy w Polsce 115 generałów, 82 gen. brygady, 23 gen. dywizji, 9 gen. broni i 1 "najpełnieszy". Po kiego grzyba nam ich aż tylu ? Sęk w tym że aby zostać generałem wystarczy dosłużyć do tego awansu a nie się czymś szczególnym wykazać i tu jest "generał" pogrzebany. Im większa łajza i szurnięty beret tym prędzej wlezie w tyłek komu trzeba żeby dostać "szlif", kto był we wojsku ten rozumie jak to wygląda. Co więcej kapelan w "randze" biskupa na starcie dostaje stopień generała.. a wraz z nim i odpowiednią pensję.. ludzie zapłacą. Obecnie na 1 generałka przypada tylko 838 żołnierzy a wielu z tych "generałów" nigdy nie wychodziło z biura.

W USA jest ich tylko 50-ciu mimo iż kraj nieporównanie większy a i armie mają w liczbie 1.4 mln. żołnierzy.

Co więc można powiedzieć o tych, którzy złożyli rezygnację bo im się coś nie spodobało ? - Obraziły się celebryty.  Tu też jest potrzebna SELEKCJA POZYTYWNA odsiewająca głombów i karierowiczów którzy tylko psują polską armię głupimi decyzjami. 

Jak byłem w woju to pewnego razu kazano nam na wszystkich cieżarówkach namalować duże i białe litery "UN" ... jeszcze wszystkich nie namalowano a już zmieniła się decyzja i kazano to zamalowywać ! To dlatego "wojsko" to był i pewnie jeszcze jest SYF i CYRK.

Portret użytkownika SurvivorMan

Nie dziwią mnie te środkowe

Nie dziwią mnie te środkowe palce w kierunku Błaszczaka, wystawiane przez wojskowych! Wojsko jest apolityczne, to wojsko ma kompetencje do wypowiadania się na temat sprzętu oraz jego zakupów i zastosowania i to wojsko powinno doradzać politykom, a nie politycy rozkazywać generałom!!!
Politycy to militarni dyletanci i to widać na każdym kroku!!!
Daleko nie szukać... Wczorajsza przedwyborcza debata w Polsat News i temat dotyczący armii i obronności kraju...
No festiwal żenady i dyletanctwa, w wykonaniu WSZYSTKICH BEZ WYJĄTKU *crazy*
Jeśli tę debatę oglądali ludzie którzy się na tym znają, jak Jarek Wolski, dr.Bartosiak, gen.Skrzypczak czy płk.Lewandowski, to na bank pooblewali się wrzątkiem z wieczornej herbaty, nie mogąc wyjść z podziwu, jakimi militarnymi dyletantami są polscy politycy! *dash1*
Wysyp pustych frazesów dla ciemnego ludu, typu "Polska potrzebuje porządnej tarczy antyrakietowej"... "Polska musi mieć system przeciwlotniczy z prawdziwego zdarzenia"...
Pierd.lenie o niczym, typu: "Polacy muszą mieć dostęp do opieki zdrowotnej"... 
Banda dyletantów!!! Nic więcej!
Pomijając już festiwal obłudy ze strony KO i Lewicy, którym nagle, kilkadziesiąt godzin przed wyborami, przestał przeszkadzać płot na granicy z Białorusią *crazy* 
W takich warunkach nie da się pracować... A im bliżej ministerstwa, tym większe narażenie na polityczną patologię!

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika wiktor wektor

Wojsko jest apolityczne.

Wojsko jest apolityczne.

Niestety nie - bo to nie są drony bojowe ale ludzie i wyborcy tak z prawej jak z lewej i środkowej "nogi". Co gorsza wojsko rozkazem stoi i jak jakiś lewak (albo głupek) dowódca na wysokim stanowisku coś postanowi to ci pod nim muszą to wykonać.

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

Pewnie dlatego rezygnują:

Pewnie dlatego rezygnują:

https://www.facebook.com/watch/?v=216891191410331&extid=NS-UNK-UNK-UNK-AN_GK0T-GK1C&ref=sharing

Siergirj jak zwykle oddaje emocje Narodowe. Otóż w niejakim Słupsku na Urzędzie Miasta wiszą flagi ukrainy, i sra ela, i nasza.

Jakby 2:1 się robi, nie uważacie?

Pisiorki nie będą rządzić same, bo podzielą się władzą z nowym najeźdzcą : parchem.

A nie mówiłem, to jakby za mało na obecną chwilę.

Jak nie zrobimy tu NASZEJ Monarchii Konstytucyjnej, i nie pogonimy w chuj wszystkie elementy napływowe, to będziemy mieć PALESTYNĘ II i te obrazki z Tik-Toka będą pokazywane o NAS.

Brawo my. Ciekawe co powiemy naszym dzieciom, kiedy zapytają : Tato, a czemu w Polsce rządzi parch i ukropitek a nie my Polacy? A no synku, bo tatuś nie miał jaj i pozwolił parchom i ukropitekom wyciągnąć nam kraj spod dupy, jak stałem i patrzyłem sobie.

No to chyba pobudka? Czy jeszcze nie, luz....

"O ileż łatwiej jest odrzucić rzeczywistość, niż wyzbyć się marzeń".

Portret użytkownika axell69

Ten senator  jest szydem  -

Ten senator  jest szydem  - zapomniałeś  dopisać  faszysto pro   israelski  - niebiańska  jerka się ciebie Moshe  marzy  ??  he he    , to koniec waszej   gry  i żadne  bombardowania nieczego dla was już  nie polepszą  a jedynie  pogorszą   , marsz   w celu  uwolnienia świata  od  okupantów  lichwiarskich   trwa  w najlepsze . 

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika Widzący We Mgle

Gdyby  chodziło o konflikt

Gdyby  chodziło o konflikt personalny, generałowie poczekaliby te kilka dni do wyborów, bo przecież jest wielka szansa, że po wyborach Błaszczak przestanie być ministrem,  a nie rezygnowali z całego swojego życiowego dorobku zawodowego. To nie rozkapryszone dzieci. Dymisje miały niejsce po spotkaniu w BBN na temat Izraela. Każdy, kto ma 1 ptk IQ powyżej taboretu, powinien wyciągnąć z tego prosty wniosek. PIS pcha nas w wojnę jako wasal Waszyngtonu i TelAvivu, Należy to nagłaśiać, zamiast snuć idiotyczne teorie.

Portret użytkownika syriues

Teraz to mi juz chodzi po

Teraz to mi juz chodzi po głowie o co chodziło z tymi szczypawkami. Moze tak być, ze sa one potrzebne do czegos pozniej?Dz8wnym trafem spejsmeni zaciupali sie w 100 procentach pokazujac swiatu ze hak cos bedzie to oni nie beda winni,bo przecież tez to maja.

Takze fakty beda sie rozwijać I nie chce sie nawet żyć w takim chlamie jaki tutaj panuje.

Z gory powołałbym juz do zycia na obczyznie jakies zrzeszenia ,aby nie zatracić ducha polskiego 

Portret użytkownika syriues

Musiałabyś się zastanowić nad

Musiałabyś się zastanowić nad tym nieco głębiej. Zastanowić nad tym kim jest ich Bóg. Żaden Bóg nie chciałby mordować ludzi dla swojej korzysci,no chyba ze nie byłby jedyny.Bylo ich paru w tamtych czasach.Ten który byl z nowego testamentu ,zupelnie ukryty.Takze czegos tu brakuje.cos jest namieszane.Arka przymierza to bylo urządzenie,niewiadomo do końca jakie mialo funkcje.

Krótkim zdaniem rzecz mówiąc, to nasze zycie jest bardzo dziwne.uczymy sie go,doswiadczamy ,jestesmy non stop atakowani jakby cos mówiło zmien sie zmień.Moze mamy sie w kółko zmieniać I zapomnimy kim jestesmy tak naprawdę, bo egoizm to bycie tym kim nam sie podoba,a  ie tym kim jesteśmy. My jako ja ,mozemy sami tworzyć swoje nastawienie do zycia bez względu na okolicznosci.Dlaxzego akurat wtedy,tyle jest przeszkód,czyzby matrix owi nie podoba sie to?

 

Strony

Skomentuj