Zarejestrowano wysokoenergetyczne promieniowanie kosmiczne

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Na Antarktydzie, głęboko pod lodem, znajduje się obserwatorium astrofizyczne IceCube. Bardzo czuła aparatura zainstalowana poza zasięgiem cywilizacji, bo na Biegunie Południowym, służy do rejestracji neutrin. Nowoczesna nauka zorientowała się, że istnieje coś takiego jak promieniowanie kosmiczne stosunkowo niedawno i nadal jest ono pełne tajemnic. Kolejne pojawiły się właśnie dzięki pracy IceCube.

 

Poinformowano o odkryciu 28 skrajnie wysokich energii neutrin, które mogą pochodzić ze źródeł kosmicznych. Wszystkie emisje miały ponad 30 TeV (teraelektronowolt) a dwa z nich osiągnęły ponad 1 petaelectronwolt (10 i 15 zer), a to tysiące razy więcej niż maksymalna energia neutrin, które mogą być otrzymane w akceleratorach na Ziemi.

 

Naukowcy nadal nie są w stanie określić dokładną lokalizację wydarzenia, które doprowadziły do powstania neutrin o tak wysokiej energii. Aby rzucić nieco światła na tę tajemnice potrzeba większej ilości danych, których naukowcy jeszcze nie posiadają. IceCube działa właśnie po to, aby wyszukiwać wysokoenergetycznych neutrin pozasłonecznych, dlatego nie ma w tej chwili na świecie urządzenia odpowiedniejszego do tej pracy niż detektor znajdujący się w bazie polarnej Amundsen-Scott.

IceCube znajduje się właściwie ponad kilometr pod lodem, bo tylko tam panują idealne warunki do detekcji neutrin, które przecież przenikają całą materię. Powierzchnia tego detektora to ponad kilometr kwadratowy. Urządzenie pracuje dopiero od grudnia 2010 roku, więc zapewne będzie jeszcze przyczyną wielu odkryć. Detektor wykrywa przeważnie 250 neutrin dziennie i około 100 000 rocznie.

 

 

Artykuł pochodzi z serwisu poświęconego astronomii - tylkoastronomia.pl

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ZaradnydyndaraZ

500 to nie w tym cyklu. A 212

500 to nie w tym cyklu. A 212 plam było 16 maja, wczoraj było 117

Od 19 maja jest na razie poniżej 120
 
2013 05 16      212
2013 05 17      198
2013 05 18      146
2013 05 19      113
2013 05 20      113
2013 05 21      119
2013 05 22      107
2013 05 23      117

a to kłamał koń okłamał kota 

A kto kiwał psa spławi kotka

Portret użytkownika taurus

Nie...człowiek umiera bo

Nie...człowiek umiera bo odchodzi od Boga a grzech zabija duszę...religii nie wymyslił Bóg ale ludzie,,...Bóg przemawia do ludzi przez swoich posłańców i syn a Jezusa,,wasze drwiny i smiechy i pogarda nie zmienią niczego albowiem słowa Jego nie przeminą..miłość i prawda zwyciężą!!!!

Portret użytkownika jol

na obrzezanie duchowe nie ma

na obrzezanie duchowe nie ma rady - podobnie jak na inną jego odmianę zasiedlającą Europę, czy mówiąc Bóg masz naprawdę na myśli srogą, mściwą, pełną ludzkich przywar jak złość, manipulacje postac dawnego pustynnego bożka, jednego z tzw Elohim (l.mng: czyli bogowie) zwanego Jahwe - pustynnego boga wedrujacych koczowników, boga wojny i płodności? powstał w wyniku syntezy słonecznego Baala i uranicznego El'a, a jego małzonka Aszera znana też m.in. jako Astarte to również bogini płodności

cyt. "Bóg przemawia do ludzi przez swoich posłańców i syn a Jezusa,,wasze drwiny i smiechy i pogarda nie zmienią niczego albowiem słowa Jego nie przeminą..miłość i prawda zwyciężą!!!! "

hmm rozumiem, że to on przemówił również z całą miłością oraz prawdą do biednych tubylców obu Ameryk i po raz kolejny "miłość do bliźniego" pokonala jedyne kilkadziesiat milionów istnień ludzkich w wyniku holokaustu (ofiary całopalnej) przeprowadzonego na autochtonach, nie wspominajać o wcześniejszych krucjatach w Europie czy Afryce

a efektem tej klasycznej schizofrenii i fałszywej hipokryzji jest pełne zanurzenie w religie stworzonych przez plemiona semickie i dla plemion semickich, a nie dla naszej mentalności, proponuje lepiej się postarać i miast powtarzać do znudzenia te same wytarte slogany wziąść się do roboty i zacząc stawiać sobie pytania oraz odnajdywać drogę do ich odpowiedzi, bo taki jest los czlowieka inteligentnego - cały czas poszukuje i mówi: sprawdzam

 

 

Strony

Skomentuj