Zarejestrowano najpotężniejszą erupcję wulkanu w historii ludzkości. Naukowcy boją się konsekwencji

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Jak donosi w czasopiśmie Nature brytyjscy naukowcy z University of Bath nazwali erupcję podwodnego wulkanu Hunga-Tonga-Hunga-Haapai, która trwała od 14 do 15 stycznia 2022 roku na Oceanie Spokojnym, największą w historii obserwacji! 

 

 

Wulkan eksplodował, a siła eksplozji, która towarzyszyła erupcji wyniosła 10 megaton trotylu. Albo 600 razy bomba, która spadła na Hiroszimę. Uwolnione ciepło zagotowało miliony ton wody. Pierwszy wyrzut podniósł popiół na wysokość 58 kilometrów. W ciągu zaledwie 30 minut dotarł do mezosfery, obszaru, w którym meteory wchodzące w ziemską atmosferę hamują i rozbłyskują. Wulkan wstrząsał atmosferą i dnem morskim przez 12 godzin z rzędu. To było odczuwalne na całym Oceanie Spokojnym.

 

Fala uderzeniowa okrążyła Ziemię sześć razy, osiągając niespotykaną prędkość – 320 metrów na sekundę – bliską teoretycznie możliwej granicy. W tym samym czasie detektory globalnego systemu GLD360, monitorującego zjawiska elektryczne w atmosferze, odpowiedziały na 590 tys. wyładowań atmosferycznych rzuconych przez Hunga-Tonga-Hunga-Haapai, ustanawiając rekord, który prawie podwoił poprzedni - 340 tys. Erupcja Anak-Krakatau w 2018 roku w Indonezji. Krótko mówiąc, w historii ludzkości nie było potężniejszego kataklizmu.

 

Nawiasem mówiąc, eksperci wciąż są przerażeni konsekwencjami - czyli nagłym rozszerzaniem się dziury ozonowej, co może być spowodowane ogromną ilością wody i pary unoszącej się do atmosfery. Ale jak dotąd wulkan nie wyrządził znaczącej szkody Ziemi i zapowiadana apokalipsa się nie wydarzyła.

 

Do stratosfery trafiło około 400 tysięcy ton dwutlenku siarki. Naukowcy uważają, że taka ilość nie zagraża globalnemu ochłodzeniu. Przekonamy się czy mają rację już tej zimy!

 

Na pewno wiadomo, że eksplozja spowodowała tsunami o różnym natężeniu w Nowej Zelandii, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Chile, Peru i na Dalekim Wschodzie Rosji. W Tonga - w bezpośrednim sąsiedztwie wulkanu - fala sięgała 20 metrów, do Nuku'alofa - stolicy królestwa miała 2 metry wysokości. 

 

Łącznie rannych zostało 25 osób. W niektórych miejscach doszło do zniszczeń. Król Tupou VI z Tonga został ewakuowany na wszelki wypadek. Popiół z erupcji spadł na główną wyspę archipelagu Tonga – Tongatapu, gdzie zasłonił na chwilę słońce. Sam wybuch był słyszalny w promieniu kilku tysięcy kilometrów. Na przykład na Alasce.

@zmianynaziemi Naukowcy boją się konsekwencji erupcji Hunga-Tonga Hunga-Happai! #ciekawostki #dlaciebie #wulkan #badania #nauka ♬ dźwięk oryginalny - ZmianynaZiemi

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ENFORCER

NEBULANIE ZNISZCZYLI

NEBULANIE ZNISZCZYLI PODZIEMNĄ BAZE OBCYCH.

CZYLI WOJNA SIĘ ZACZEŁA PATRZĄC NA TO ŻE

NEBULANIE TO 7 KARDASZEWA TO NIECHCIAŁ

BYM BYĆ NA MIEJSCU TYCH PAJACY, W

NAJLEPSZYM RAZIE SKOŃCZĄ W KOPALNIACH

URANU NA MARSIE.

 

P.S

ZNISZCZYLI TEŻ PODZIEMNĄ LINIE KOMUNIKACYJNĄ

KOLEI HYPERLOOP

Portret użytkownika Szkarłatny

Wszystko ładnie, pięknie,

Wszystko ładnie, pięknie, tylko od samego początku ta erupcja cuchnie parchem i jego mendialną sraczko-papką. Naza "utrwaliła" olbrzymią erupcję na swoich cgi tak rzenująco sztucznym, że małe dziecko jest w stanie to dostrzec, do tego nie było żadnego potężnego tsunami bo trup ścielił by się milionami, było małe tsunami jak po to po erupcji podwodnego wulkanu ot co.  Ale eko-alarmiści muszą ciągle trzymać baranów w strachu by można było nałożyć na nich nowe jeszcze cięższe podatki. A moje pytanie brzmi. Jak to jest że efekt coriolisa widoczny jest w zlewie, przy wypuszczaniu rakiet przez naza czy nawet brany pod uwagę przy strzelectwie ale nie dotyczy erupcji wulkanu i pióropusze pyłu unoszą się pionowo w górę na dziesiątki kilometrów?

Portret użytkownika Iwona i Sebastian

Jest tylko Jeden Bóg. Ojciec

Jest tylko Jeden Bóg. Ojciec Jezusa Chrystusa ! Upadli aniołowie, którzy udają bogów aby zniewolić ludzkość już od starożytności, teraz też jako ufo, chcą zniszczyć jak najwięcej dusz. Ich ludzie teraz co raz bardziej się ujawniają..

Nie dajmy się im !

Portret użytkownika Endymion

Chciałbym delikatnie zauważyć

Chciałbym delikatnie zauważyć, że interpretacji jest wiele, a i wiele różnych religii. Świat jest duży i chrześcijaństwo nie ma monopolu na szerzenie swoich dogmatów. Sama biblia zaprzecza monoteizmowi. Zydzi 40 lat byli ganiani po pustyni, bo to jedno pokolenie, aby zapomnieć innych bogów. Nauczają nas o monoteiźmie, ale był okres przejściowy, czyli wiara w jednego boga i dopuszczanie istnienia innych. Niestety googel wyczyszczony z tego, a ja nie pamiętam nazwy.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj