Zaproponowano wykorzystanie sztucznej inteligencji do przewidywania monstrualnych fal

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Od wieków morskie legendy opowiadały o gigantycznych, dzikich falach, które potrafiły pochłonąć statki i zagrażać bezpieczeństwu żeglarzy. Jednakże aż do 1995 roku, kiedy to naukowcy po raz pierwszy zmierzyli gigantyczną falę uderzającą w norweską platformę wiertniczą Draupner, istnienie tych fal było traktowane raczej jako morski mit niż rzeczywiste zagrożenie.

 

Odkrycie to otworzyło nowy rozdział w naukach morskich, prowadząc do rewolucyjnych badań na Uniwersytecie w Kopenhadze i Uniwersytecie Wiktorii. Zespół badawczy pod kierownictwem Diona Hefnera z Instytutu Nielsa Bohra podjął się zadania analizowania obszernych danych dotyczących fal oceanicznych z ostatnich 700 lat.

 

Wykorzystując zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji, zespół zdołał opracować model matematyczny zdolny do przewidywania pojawienia się tych potężnych zjawisk morskich.

 

Dzięki temu przełomowi, pojęcie "pechowych" fal zostało zastąpione naukowym modelem predykcyjnym. Teraz, zamiast polegać na szczęściu, operatorzy statków i platform wiertniczych mogą wykorzystać te nowe narzędzia do lepszego przygotowania się na spotkanie z potwornymi falami.

 

Wzór predykcyjny, będący wynikiem analizy setek lat danych morskich, pozwala na bardziej precyzyjne i skuteczne zarządzanie ryzykiem.

 

Naukowe podejście do analizy danych morskich i wykorzystanie sztucznej inteligencji w celu przewidywania dzikich fal stanowi znaczący krok naprzód w dziedzinie bezpieczeństwa morskiego.

 

Możemy oczekiwać, że dzięki tym badaniom przyszłe pokolenia żeglarzy będą mogły bezpieczniej podróżować po morzach, unikając niebezpieczeństw związanych z tymi niszczycielskimi zjawiskami natury.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj