Zaproponowano użycie ekologicznego przezroczystego drewna zamiast plastiku

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Transparentne drewno to ekologiczna alternatywa dla plastiku. Do takich wniosków doszli autorzy artykułu opublikowanego w Science of The Total Environment.

 

Przezroczyste drewno po raz pierwszy uzyskano w 1992 roku i od tego czasu technologia była wielokrotnie ulepszana. Jego istotą jest usunięcie ligniny z drewna (co czyni je twardym i „drewnianym”) i zastąpienie go przezroczystym polimerem.

„Przezroczyste drewno może zastąpić szkodliwe dla środowiska tworzywa sztuczne na bazie ropy naftowej, takie jak polipropylen, polichlorek winylu (PVC), akryl, polietylen itp.”, powiedział Produt Dhar, autor badań i adiunkt w Indyjskim Instytucie Technologii.

 

 Autorzy pracy przeprowadzili kompleksową analizę środowiskową tej technologii w porównaniu z produkcją tworzyw sztucznych i szkła. Okazało się, że produkcja drewna transparentnego przy użyciu chlorynu sodu do usuwania ligniny z drewna i impregnacji żywicą epoksydową miała znacznie mniejszy wpływ na środowisko niż powszechnie stosowane metody oparte na wykorzystaniu polimeru metakrylowego (który jest również wykorzystywany do produkcji akrylu). pleksiglas).

 

Analiza całego cyklu produkcyjnego i użytkowego materiału wykazała, że ​​transparentne drewno jest mniej przyjazne środowisku niż szkło, ale wciąż bardziej przyjazne środowisku niż produkcja polietylenu i innych tworzyw sztucznych, co wskazuje na potrzebę doskonalenia technologii produkcji. Szkło nie ma jednak zastosowania tam, gdzie wymagana jest odporność na uderzenia.

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q.

To nie jest "ekologiczne

To nie jest "ekologiczne drewno" lecz zwykłe chemicznie odbarwione i nasączone chemo utwardzalną żywicą, więc o jakimkolwiek jego przetworzeniu gdy się zużyje mowy nie ma, a i spalić tego nie wolno gdyż tworzywa epoksydowe jakim w istocie to drewno się staje wydzielają mnóstwo toksyn i sadzy gdy płoną. Czyli krótko mówiąc GŁUPOTA  jakich mało ! Bo nie dość że zwiększy to wycinkę lasów to jeszcze zamieni ich drewno w nieprzetwarzalny odpad.. "brawo".. 

Tworzywa sztuczne są całkowicie bezpieczne i poddające się wielokrotnemu użyciu. Wystarczy tylko pamiętać by barwiąc je używać jedynie kilku znormalizowanych kolorów (chodzi o segregację) i produkować wyłącznie te "plastiki" które są termoplastyczne czyli dające się przetopić. Ujednolicenie kolorów do kilku barw zlikwiduje problem z ich wielobarwnością, która uniemożliwiała ich mieszanie czyniąc z nich surowiec prawdziwie "recyklingowy". Białe do białego, żółte do żółtego, czerwone do czerwonego i niebieskie do niebieskiego oraz czarne do czarnego. Większej palety nam nie trzeba. Drugi problem to zanieczyszczenia wewnątrz opakowań - tu konieczna jest inwencja konsumentów - umyj zanim wyrzucisz (w misce z wodą a nie pod strugą wody) i zerwij naklejkę, która oczywiście powinna być łatwo oddzielająca się np. na ciepło. I żadnych nadruków na opakowaniach - od tego są etykiety - co zlikwiduje problem "brunatnej masy" po topieniu kolorowych wtrąceń. Opakowań po olejach i smarach myć (płukać) nie trzeba.. resztki ropopochodne są "naturalnymi" plastyfikatorami - to przez ich używanie niektóre "gumy" śmierdzą ropą. Jak widzisz wszystko jest proste i łatwe gdy problemy usuwa się tam gdzie powstają.

Dokładnie z tych samych powodów (czyli ignorancji z arogancją) mamy smog i zatrute powietrze bo jeden dureń z drugim nie zainteresuje się - czemu z komina dym leci i co zrobić by nie leciał ? Rozwiązanie jest proste: pal w piecu: od góry !

Jak spalać węgiel i drewno bez dymu i smrodu

Skomentuj