Zaprezentowano nowy rosyjski egzoszkielet bojowy

Kategorie: 

Źródło: Rostec-Trusted Platforms Robotic Complexes

Egzoszkielety wykonywane dla wojska i przemysłu to technologia, która w miarę upływu lat przestaje być domeną filmów science fiction. Całkiem niedawno firma Rostec - Trusted Platforms Robotic Complexes podzieliła się nagraniem wideo z kolejnych testów tworzonego przez nich egzoszkieletu.

 

W widocznych na nagraniu eksperymentu wykorzystano wojskową wersję egzoszkieletu. Zdaniem przedstawicieli firmy, sprzęt jest ukryty pod ubraniem. Jego zadaniem jest odciążanie układu mięśniowo-szkieletowego przy jednoczesnym uniknięciu krępowania ruchów. Egzoszkielet waży 6 kg ale pozwala na przenoszenie sprzętu bojowego i broni o wadze do 60 kg. Widoczny na nagraniu żołnierz jest w stanie wspinać się po schodach, skakać z miejsca na podwyższoną platformę, biegać, skakać, wykonywać pompki i kucać, a także poruszać się po nierównym terenie a nawet zasiadać za kierownicą samochodu. 


Nie tylko Rosja rozwija podobne technologie, a w ten swoisty wyścig zbrojeń zaangażowana jest również Japonia, Stany Zjednoczone i Chiny. Niedawno informowaliśmy o firmie Sarcos Robotics, która po pozyskaniu dodatkowych funduszy od rządu USA przygotowuje się na wprowadzenie na rynek egzoszkieletu, który dwudziestokrotnie zwiększą siłę użytkownika. Według twórców jest to pierwszy egzoszkielet obejmujący całe ludzkie ciało, który może pracować kilka godzin bez ładowania baterii.


Warta wzmianki jest tutaj również chińska firma China North Industries Corporation, która przed dwoma laty opracowała projekt egzoszkieletu dla chińskiego wojska. Chińskie dzieło, było wówczas w stanie zwiększyć udźwig żołnierza o dodatkowe 45 kg ładunku. Ponieważ sprzęt został wykonany na zlecenie wojska, dokładne dane techniczne na jego temat są poufne. Wiadomo jednak, że pozwalał on wtedy na przejście do 10 km ze średnią prędkością 4 km/h.


Jak narazie naukowców ogranicza przede wszystkim ilość danych, które mogą być odczytane z mózgu, wysłane do komputera, zinterpretowane oraz przesłane do egzoszkieletu w czasie rzeczywistym. Dalszy rozwój egzoszkieletów z całą pewnością zwiększy ich wydajność i pozwoli wykorzystać osiągnięcia armii do celów cywilnych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika baca

nooo... a czym sie różni

nooo... a czym sie różni facet z egzoszkieletem od faceta bez egzoszkieletu?
bo ten z filmiku niczym...
podniósł do ramienia karabn? wskoczył na schodek? zrobił kilka kroków w lesie?
no kurwa komandos...
egzoszkielet ma zwielokratniać siłę ok?
jak gosciu wrzuci na grzbiet lufę od czołgu albo podniesie jeepa to będzie to miało sens, bo na razie wygląda na to że to zwykła lipa nieprzydatna do niczego...

 

Skomentuj