Zaprezentowano najmniejszy komputer świata

Kategorie: 

Źródło: University of Michigan

Na Uniwersytecie Michigan powstał najmniejszy komputer świata. Wynalazek pokonuje zaprezentowany niedawno przez IBM minikomputer nie tylko pod względem rozmiarów, ale też możliwości.

 

Gdy naukowcy dowiedzieli się o niewielkim komputerze, który IBM przedstawił w marcu na konferencji IBM Think 2018 w Las Vegas, postanowiono zbudować urządzenie, które będzie jeszcze mniejsze. Tak powstał minikomputer o wymiarach 0,3mm x 0,3mm, który oficjalnie jest najmniejszym komputerem świata.

 

Wynalazek posiada pamięć RAM, procesor oraz bezprzewodowy nadajnik i odbiornik, które przesyłają i odbierają dane z pomocą światła. Minikomputer został wyposażony w ogniwo fotowoltaiczne i spełnia funkcję precyzyjnego czujnika temperatury. Naukowcy nie ukrywają, że opracowanie takiego mikrourządzenia było dla nich wyzwaniem.

 

Najmniejszy komputer świata może znaleźć zastosowanie przede wszystkim w medycynie. Twórcy uważają, że z powodzeniem można go wykorzystać do badań nad nowotworami czy w diagnostyce jaskry. Inne potencjalne zastosowania to monitoring rezerwuarów ropy naftowej i procesów biochemicznych, oraz prowadzenie nadzoru audio/wideo.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika 3plabc

To od kiedy wszczepianie pod

To od kiedy wszczepianie pod skórę? Mamy mikro komputery, mamy 5G, rozwinąć tylko możliwości transmisji danych, oraz wydajnego zasilania, wrzucić to w otoczkę białkową w celu integracji z układem nerwowym... Za-chipowani pewnie będą śmigać jak sterowane zabawki na pilota... albo dostaną z deklem gdy świadomość się zbuntuje, o duszy nie wspominam.

Strony

Skomentuj