Zaprezentowano dziwne dźwięki ziemskiego pola magnetycznego

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach w Finlandii przedstawili ciekawą symulację odzwierciedlającą dźwięki ziemskiego pola magnetycznego. Jest ono kluczowe dla zapewnienia warunkó do życia na Ziemi, które jest dzięki niemu chroniona przed promieniowaniem słonecznym. To co słychać na nagraniu jest odzwierciedleniem fluktuacji naszej bariery ochronnej w związku z różną pogodą kosmiczną.

Oczywiście w próżni, dźwięk nie może być przenoszony, więc w przestrzeni kosmicznej trwa idealna cisza. Jeśli jednak przekonwertuje się aktywność elektromagnetyczną magnetosfery do postaci dźwiękowej, okaże się, że nasze pole magnetyczne jest całkiem "głośne". Naukowcy w tej symulacji odtworzyli fluktuacje za pomocą fal akustycznych, które wynikają z interakcji między słoneczną plazmą, czyli wiatrem słonecznym i ziemskiego pola magnetycznego, które przyjmuje jego napór niczym pole siłowe.

 

Te niezwykłe dźwięki posłużą do dalszych analiz zachowania pola w okresie burzy magnetycznej. Dziwne dźwięki ziemskiego pola magnetycznego udało się stworzyć na podstawie danych rejestrowanych za pomocą czterech satelitów ESA, które zbierają dane na granicy magnetosfery.

 

Tak brzmi pole magnetyczne gdy w przestrzeni kosmicznej nie ma zbyt wielu naładowanych cząstek

A tak brzmi pole magnetyczne gdy trwa burza magnetyczna

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj