Zapomniany superwulkan Campi Flegrei

Kategorie: 

Źródło: Wikipedia

Dwa tysiące lat temu Wezuwiusz zniszczył Pompeje. Znacznie większy i bardziej niebezpieczny superwulkan Campi Flegrei znajduje się po drugiej stronie Neapolu. 

 

Ewentualna erupcja tego wulkanu byłaby katastrofalna w skutkach. Z poczatkiem roku nasiliły się wstrząsy a w okolicy miejscowości Pozzuoli ze studzienek kanalizacyjnych na ulicach zaczęły wydobywac się związki siarki. Campi Flegrei to duża rosnąca kaldera wulkaniczna o szerokości około 13 km.

 

Wezuwiusz, który zniszczył rzymskie miasto Pompeje spopielając i dusząc tysiące ludzi jest niczym w porównaniu z tym aktywnym podmorskim wulkanem. Gdyby doszło do erupcji cały Neapol musiałby być ewakuowany. Siedem kilometrów pod powierzchnią ziemi magma uwolniła się ze swoich rezerwuarów i jej poziom rośnie. Gdy dochodzi do zetknięcia z wodą magma zmienia się w skałę porowatą. Gdy woda gotuje się napełnia te porowate skały gazem a ciśnienie wzrasta aż do czasu eksplozji co można porównać do efektu zepsutego bojlera. 

 

Gdyby doszło do tej erupcji jej siła byłaby 200 razy większa niż eksplozja Eyjafjallajökull wulkanu, który sprowadził na Europę komunikacyjny chaos i wygenerował niespotykane opady deszczu poprzez wiązanie się pyłu z cząstkami wody. Pośrednio to właśnie było przyczyną katastrofalnych powodzi w Polsce w zeszłym roku.

 

Kaldera Campi Flegrei jest ukryta dokładnie tak jak ta w Yellowstone. Nie ma tam konkretnego stożka poza pobliskim Wezuwiuszem. Erupcja mogłaby jednak taki nowy stożek uformować jednak w najgorszym wypadku mogłaby również zagrozić nam w Europie i oczywiście w konsekwencji zdewastować połowę Włoch.

 

Gdyby do tego miało dojść powierzchnia ziemi zapewne popęka w wielu miejscach i będziemy świadkami wielu mniejszych erupcji zapowiadających tą właściwą. Modele komputerowe wskazują, żetakie erupcje spowodowałyby zapadniecie się kaldery do rezerwuaru magmy co skutkowaćby mogło wypchnięciem znacznych jej ilości na powierzchnię. 

 

Ostatnia erupcja miała miejsce około 39 tysięcy lat temu kiedy to kaldera została uformowana w znanym nam kształcie. Gdyby doszło do kolejnej chmura pyłu rozprzestrzeniłaby się po całym świecie wpływając na znaczne obniżenie globalnej temperatury a Europa jaką znamy przestałaby istnieć.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj