Zapada się jeden region Mgławicy Oriona

Kategorie: 

Źródło: NASA

Według Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy (SOFIA), Welon Oriona – powłoka pyłowo-gazowa znajdująca się za masywną gromadą gwiazd w Mgławicy Oriona – może się zapadać.

Mgławica Oriona zawiera masywną grupę gwiazd zwanych gwiazdami trapezowymi. Zasłona Oriona jest tworzona przez wiatry gwiazdowe wiejące z gwiazd trapezu. Większość gazu w Mgławicy Oriona znajduje się w pobliżu jej ściany, gdzie jest rozrzedzony. Ostatnie obserwacje niemieckim odbiornikiem SOFIA do astronomii terahercowej (GREAT) ujawniły pewne nieoczekiwane cechy welonu Oriona.

 

Jego grubość wynosi około jednego roku świetlnego i rozszerza się w naszym kierunku. Modele 3D Mgławicy Oriona przedstawiają Muszlę Welonu Oriona jako niebieskawy gaz otaczający świecącą czerwono-żółtą mgławicę. Naukowcy wykorzystali SOFIA do znalezienia wybrzuszenia w powłoce, które umożliwiłoby ucieczkę gazów i pyłu z muszli. Modele 3D Mgławicy Oriona przedstawiają Muszlę Welonu Oriona jako niebieskawy gaz otaczający świecącą czerwono-żółtą mgławicę.

Naukowcy wykorzystali SOFIA do znalezienia wybrzuszenia w powłoce, które umożliwiłoby ucieczkę gazów i pyłu z muszli. „Bańka – o średnicy około siedmiu lat świetlnych – powinna być strukturą prawie kulistą, ale znaleźliśmy wybrzuszenie w jej północno-zachodniej części” – wyjaśnił Umit Kawak, badacz w projekcie SOFIA z NASA Ames Research Center w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej. autor ostatniego artykułu w czasopiśmie Astronomy & Astrophysics opisującego badania. Ta półka emituje zjonizowany węgiel, zgodnie z obserwacjami SOFIA, które Kavak wykorzystał do określenia jego rozmiaru, struktury i tempa wzrostu, aby uzyskać wgląd w jego pochodzenie i przyszłość.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Set

Po obserwacji zachowań ludzi

Po obserwacji zachowań ludzi w owych czasach, którzy ranią nieustannie i wręcz polują na inteligencję aby ją ośmieszyć i zdławić, a także po przyzwoleniu opatrzności na taki proceder i braku odpowiedzi (sprzątania) mimo, iż serce prawych Ludzi krwawi, śmiem twierdzić, że albo stwórca umarł, albo jest debilem i lubi takie klimaty, a jedyny Bóg, który istnieje, jest w owych prawych Ludziach, którzy nie dają się zatapiać fali ściekowej ostatkiem sił (tępej, chamskiej masie). No bo w końcu powiedzenie ,,po owocach ich poznacie" nie pozostawia złudzeń co do istoty, dzięki której ,,zawdzięczamy" obecny stan rzeczy. Jakie dzieło (masy), to jaki musi być ten, który ich produkuje?

Tak samo kolejne ,,nie rzuca się pereł pod wieprze". Jaki byłby powód, aby stwórca rzucał inteligentne jednostki pomiędzy stada idiotów, którzy i tak będą atakować, zwłaszcza, gdy usłyszą coś mądrego? Świadczy to o głupocie i niedojrzałości stwórcy, który zarządza obecnie ziemią.

Gdyby ktoś napisał, że to szatan obecnie rządzi. OK, w takim razie Bóg, który jest rzekomym antagonistą, przyszedłby ratować wtedy, gdy już wszystko zostałoby zniszczone. Tak jak USA przyleciało ratować Polskę w 45', gdy już właściwie nie było co zbierać.

Tak te kurwy sobie wszystko ustawiają. Nie ma tam żadnego bohatera albo jest zbyt daleko, aby pomógł inteligencji SZCZERZE, spontanicznie, nie książkowo, nie ,,bo tak jest napisane", ale po prostu szczerze.

Portret użytkownika Q.

Jest jeszcze jedno

Jest jeszcze jedno wytłumaczenie.. Ten rzekomy "stwórca świata" istnieje jedynie w wyobraźni ludzi, którzy w ten sposób próbowali sobie wytłumaczyć pochodzenie wszechrzeczy i tego co ich spotyka. Nie neguję możliwości istnienia jakichś istot wyższych niematerialnych ale to wcale nie oznacza, że taki "Bóg" byłby zainteresowany opieką nad ziemianami a w szczególności wyszukiwaniem tych zacniejszych by ich chronić przed złem. Poprostu żaden opiekun ludzkości nie istnieje i dlatego wszystko tu przebiega w dość przypadkowy sposób. Bóg - jako istota najwyższa absolut nie ma przecież pragnień ani potrzeb (w tym opiekowania się niższą rasą), istota tego rodzaju istnieje sobie w sumie sama dla siebie, dając jedynie możliwość pewnej formy kontaktu z nią tym, których rozwój świadomości na to pozwala. Co do cierpienia- bez niego nie było by motywacji do zmiany stanu rzeczy, poszukiwania lepszych warunków, opcji itd. Powiedzenie o "perłach i wieprzach" nie odnosi się do ludzi lecz do wiedzy, której nie ma sensu przekazywać tumanom bo nie dość że nic nie zrozumieją to jeszcze ośmieszą i oplują głoszącego. Znam ten "ból" i też wiele razy zadawałem sobie takie pytanie.. (dlaczego ja ?) ale nie ma na to odpowiedzi. Wogóle to mit o "stwórcy" dotyczy istoty w pełni materialnej a nie Boga, gdyż nawet w biblii jest wzmianka o tym że pewna rasa obcych przybyła na ziemię i za pomocą modyfikacji genetycznych wykreowała ludzi z hominidów tu żyjących i też nie zrobili tego altruistycznie lecz by mieć niewolników do pracy w kopalniach (też jest o tym mowa w biblii). Niestety ale jesteśmy "zwierzętami" w świecie zwierząt i wciąż podlegami zwierzęcym regułom. Silniejsi dziobią słabszych, oni też stawiają warunki. Gdybyś był istotą boską to czy zawracałbyś sobie głowę jakimiś ludzikami na jakiejś tam ziemi ? Szatana również nie ma, bo gdyby był to też by nie było co do tego wątpliwości - zło jest jedynie ludzkim wyborem. Kali ukraść=dobrze , Kalemu ukraść=źle. Ale są na świecie miejsca gdzie nikt nikomu krzywdy nie wyrządza i wszyscy są szczęśliwi.. W Indiach jest pewna wioska w górach, gdzie nikt absolutnie nikt w domu nie ma drzwi.. (nie tylko zamków ale drzwi wogóle) bo nie są potrzebne, wiszą w "drzwiach" jedynie zasłony i nikt nikomu do domu nie wejdzie gdy zasłona jest opuszczona, nikt tam niczego nie kradnie i wogóle nie ma żadnych występków (o przestępstwach to nawet nikt nie słyszał) - po prostu tamtejsi ludzie są uczciwi, szczerzy i prawi. U nas to też jest możliwe - jedyną przeszkodą jest kult bogacenia się.. Wszelkie inne przestępstwa też są formą bogacenia się - gwałty, pobicia, cokolwiek - jest sposobem na zyskanie czegoś. Gdy zniknie chciwość posiadania znikną też przestępstwa. Jest jak jest bo nas uczy się szacunku do pieniądza a nie człowieka który coś sobą reprezentuje. Dlatego jak jesteś madrzejszy (a tego zabrać się nikomu nie da) to obrywasz po głowie - bo tylko tyle mogą Ci zabrać.

Skomentuj