Zaobserwowano znaczący wzrost aktywności słonecznej

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

Po kolejnym już miesiącu bardzo niskiej aktywności słonecznej w ciągu ostatniej doby notujemy jej zdecydowany wzrost. Skutkiem tego jest pierwszy od bardzo dawna rozbłysk niemal klasy M.

 

Aktywność słoneczna, która w tym roku pozostawała na niskim, bądź nawet bardzo niskim poziomie, powoli zaczyna rosnąć. Pojawiają się coraz większe oraz bardziej złożone aktywne magnetycznie regiony, które już są w stanie produkować rozbłyski nawet klasy M.

 

Takim przykładem jest aktywny region oznaczony numerem 2740, który aktualnie posiada klasyfikację magnetyczną "Beta-Delta" 

Aktywny rejon 2740

To właśnie ten obszar jest odpowiedzialny za przerwanie ciszy na naszej dziennej gwieździe. Dzisiaj wygenerował on rozbłysk o sile bardzo blisko klasy M, który ostatecznie został sklasyfikowany jako C9.9. Co zaskakujące, jest to najsilnijeszy rozbłysk od ponad roku!

Rozbłysk C9.9 oraz ostatnia aktywność regionu 2740

Trzeba się bacznie przyglądać tej plamie, która powoli zbliża się do środka tarczy słonecznej. Teraz każdy ewentualny rozbłysk będzie geoefektywny, czyli zakończy się burzą magnetyczną.

 

 

Źródło: http://zmianysolarne.pl/wiadomosc/wzrost-aktywnosci-slonecznej-pierwszy-silniejszy-rozblysk-od-roku

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Anakin23
Portret użytkownika Anakin23

Redaktor naczelny portalu zmianysolarne.pl specjalizujący się w kwestiach związanych z aktywnością słoneczną i pogodą kosmiczną.


Komentarze

Skomentuj