Zaobserwowano nowe nietypowe zachowania narwali jednozębnych

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

W okolicach kanadyjskiej prowincji Nunavut, badacze Arktyki uchwycili dzięki zastosowaniu dronów tak zwane morskie jednorożce, czyli narwale jednozębne (Monodon moncoceros). Dodatkowo udało się im zaobserwować do czego wykorzystują te zwierzęta swój spektakularny kieł.

Narwale to ssaki morskie, podobnie jak wieloryby, a odróżniają je od innych waleni przede wszystkim ich nietypowa fizjonomia. Zwierzęta te są nadal słabo poznane. Ich cechą charakterystyczną jest pojedynczy, spiralnie skręcony kieł wyrastający z górnej, lewej szczęki. U samców potrafi dorastać do 3 metrów długości.

Nowe opublikowane nagrania zostały wykonane przez drony należące do dokumentalisty Adama Ravetcha przy pomocy przedstawicieli Wydziału Rybołówstwa i Oceanów Kanady, który prowadzi badania narwali. Te morskie stworzenia nie są jeszcze wystarczająco zbadane, ponieważ żyją w obszarach daleko od wybrzeża, w zimnych wodach Arktyki. Według niektórych naukowców, ssaki te używają rogów w trakcie walk o samice. 

 

Inni uważają, że jest to czuły narząd, który pomaga tym zwierzętom morskim wyczucie zmiany ciśnienia, temperatury i względne stężenie cząstek zawieszonych w wodzie. Dzięki temu mają być w stanie tropić łatwiej ławice ryb. Teraz okazało się, że kieł narwali jest tez używany w trakcie ostatniej fazy takiego polowania, przy zaganianiu do paszczy oszołomionych ryb. 

 

Narwale dorastają do około 6 metrów długości. Występują zwykle w obrębie chłodnych wód Oceanu Arktycznego. Bywają też widywane na Północnym Atlantyku. Dokładna liczba populacji nie jest znana, ale wstępne szacunki wskazują, że w oceanach może ich żyć około 80 tysięcy osobników.


 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ajwaj

nieznane, słabo poznane,

nieznane, słabo poznane, jedni naukowcy uważają to, drudzy tamto, kieł służy do zaganiania, albo do wyczuwania chemii, może ciśnienia, być może temperatury ... ale w tytule jest "zaobserwowano nietypowe zachowania". To skoro g.o wiadomo to co będzie "typowe"?

Skomentuj