Zaobserwowano niezwykłe zmiany w ziemskiej stratosferze

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Naukowcy starający się odnaleźć jakąś prawidłowość w rozkładzie ziemskich prądów strumieniowych w atmosferze, już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku ukuli termin "oscylacja kwazi-dwuletnia". Stwierdzono po prostu, że wzór wiatrów powtarza się mniej więcej co dwa lata. Ostatnio jednak nieoczekiwanie coś się zmieniło w atmosferze i pomiary tego zjawiska wskazują, że uległo ono drastycznej zmianie.

 

Eksperci nie są zgodni czy oscylacja kwazi-dwuletnia (QBO / quasi-biennial oscillation) ma jakiś dominujący wpływ na pogodę na Ziemi, jednak jej zmiana całkowicie zaskoczyła specjalistów z NASA. Obserwowany od 60 lat obserwacji wzorzec został zaburzony.

 

Powietrze przepływające w stratosferze ma bardziej stały charakter niż wiatr wiejący w pobliżu powierzchni ziemi. Ponadto, poważnie wpływa na skład atmosfery. Od niego może zależeć na przykład gęstość warstwy ozonowej oraz rozkład zanieczyszczeń, więc monitorowanie stratosferycznych prądów strumieniowych jest w toku od lat 50-tych ubiegłego wieku.

Zjawisko to po raz pierwszy zmierzono w 1953 roku, jeszcze za pomocą balonów pogodowych znajdujących się w tropikach w różnych punktach na całym świecie. Od tego czasu wzór nigdy się nie zmienił. Stało się to dopiero pod koniec roku 2015 i trwa do tej pory. Eksperci uważają, że ​​przyczyną nagłej zmiany wiatrów stratosferycznych może być globalne ocieplenie, a zwłaszcza ostatnie rekordowo ciepłe El Niño.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika pacynka

Przebiegunowanie może być

Przebiegunowanie może być przyczyną. Nie zapominajmy jednak o chemtrails. Tylko oni wiedzą po co to rozpylają. Sama depopulacja, niszczenie fauny i flory czyt. źródeł pożywienia napewno nie jest jedynym powodem. Wszystko co robią to zawsze przyrządzanie wielu pieczeni przy jednym ogniu. Byćmoże natura dążąc do równowagi próbuje pozbyć się tego syfu ze stratosfery. Nie wiadomo czy te zmiany prądów przewidzieli/wymusili czy raczej był to efekt niezamierzony...

Portret użytkownika no-one

"Winds in the tropical

"Winds in the tropical stratosphere, an atmospheric layer that extends from about 10 to 30 miles above Earth's surface, circulate the planet in alternating easterly and westerly directions over roughly a two-year period.

Westerly winds develop at the top of the stratosphere, and gradually descend to the bottom, about 10 miles above the surface while at the same time being replaced by a layer of easterly winds above them. In turn, the easterlies descend and are replaced by westerlies.

This pattern repeats every 28 months. In the 1960s scientists coined it the "quasi-biennial oscillation." The record of these measurements, made by weather balloons released in the tropics at various points around the globe, dates to 1953.

The pattern never changed -- until late 2015."

wzięte z https://www.sciencedaily.com/releases/2016/09/160902142132.htm

Portret użytkownika uczulony na język polski

Matko Boska, czytam i nie

Matko Boska, czytam i nie dowierzam, co za kretyn pisze tą strone! :D Zastanawiam się, czy ten ktoś regularnie opuszczał lekcje Języka Polskiego, czy po prostu cierpi z powodu braku mózgu Biggrin /Jak można złożyć zdanie i zjeść wyraz ? albo pisać zdanie, które nie ma sensu i powtarzają się w nim słowa, gdy można by było je zastąpić innymi. Pragnę tu dostrzec, że to już nie pierwsza wpadka owego portalu, a są tu naprawdę ciekawe posty, aczkolwiek czytając takie coś nie wiadomo jak zareagować

Strony

Skomentuj