Zaobserwowano dwa bliskie przeloty asteroid w ciągu 24 godzin

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W ciągu ostatnich dni doszło do dwóch obserwacji nowych asteroid, które minęły Ziemię w niewielkich dystansach. Jeden z nich został zauważony już po przelocie.

 

Najpierw w pobliżu Ziemi przeleciał obiekt oznaczony jako 2019 OD3. Zbliżył się na odległość 0.49 LD / 0.00126 AU / 188 493 km. Był to 33 obiekt w tym roku, który przeleciał w pobliżu Ziemi w odległości mniejszej niż księżycowa. Została opatrzona przez zespół projektu ATLAS-MLO z obserwatorium Mauna Loa na Hawajach.

Szacowana średnica tego obiektu to od 11 do 25 m. Obiekt przeleciał najbliżej Ziemi 28 lipca 2019 roku. 

Kolejna asteroida została zaobserwowana już następnego dnia.  Obiekt nazwano 2019 ON3 i został odkryty w ramach projektu Pan-STARRS 2, w Haleakala, również na Hawajach. Asteroidę, która ma średnicę około 16 metrów, zaobserwowano 30 lipca, już po jej przelocie.

To ciało niebieskie zbliżyło się na odległość 0.56 LD / 0.00142 AU / 212 428 km.  Była to już 8 asteroida w lipcu, która przeleciała w odległości mniejszej niż średni dystans z Ziemi do Księżyca. Większość tych obiektów, włączając w to te wspomniane powyżej, należy do grupy Apolla, tak jak tak zwany meteor czelabiński.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj