Zaobserwowano czarną dziurę rozrywającą i pożerają gwiazdę

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Należący do NASA teleskop kosmiczny TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) ma za zadanie poszukiwanie nowych planet. Tymczasem astronomowie niespodziewanie zaobserwowali dzięki niemu czarną dziurę konsumującą gwiazdę.

 Czarne dziury zwany też studniami grawitacyjnymi to obiekty kosmiczne które są w stanie absorbować materię. Najczęściej wchłaniają obłoki gazowe, ale niekiedy dochodzi również do tego że uda im się pożreć gwiazdę. Gdy czarna dziura znajdzie się w pobliżu zacznie powoli wysysać z niej gaz powodując że zacznie ona erodować, aż do momentu kiedy zatrzymana zostanie reakcja termojądrowa.

 

Jest też inna ewentualność. Jeśli gwiazda zbliży się wystarczająco blisko do horyzontu zdarzeń czarnej dziury jest przez nią rozrywana. Dochodzi wtedy do zjawiska zakłócenia pływowego  w wyniku czego rozpada się na fragmenty będące skazanymi na pożarcie przez czarną dziurę obłokami gazowymi. Właśnie taki fenomen udało się zaobserwować w styczniu tego roku dzięki teleskopowi TESS.

 

Wybuch świadczący o procesie konsumpcji gwiazdy został nazwany ASASSN-19bt ponieważ wykryto go dzięki światowej sieci 20 zrobotyzowanych teleskopów ASAS-SN  wyspecjalizowanych w poszukiwaniach supernowych. Krótko po odkryciu wykonano kolejne obserwacje za pomocą dostępnych teleskopów kosmicznych.

Jedną z najciekawszych dokonał teleskop SWIFT, ale najbardziej korzystne ustawienie w przestrzeni względem tego fenomenu miał właśnie TESS, który dzięki temu był w stanie zaobserwować rozszarpywanie gwiazdy i powstawanie pierścienia akrecyjnego gazu, który potem został wchłonięty po przejściu horyzontu zdarzeń czarnej dziury.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika baca

i znowu piękne kolorowe

i znowu piękne kolorowe zdjecia odległych krańców wszechświata i kompletne zero dobrych fotek pobliskiego księżyca - a przecież ten zestaw teleskopów nasa powinien nam dostarczyć wyraźny obraz księżycowej flagi i księżycowego łazika Smile

już niedługo będzie stulecie jak tego co ma być nie ma

 

Skomentuj