Zanieczyszczenie światłem negatywnie wpływa na wzrok owadów

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Najnowsze badanie wykazało, że wzrost zanieczyszczenia światłem w ciągu ostatnich kilku dekad negatywnie wpłynął na widzenie zwierząt. Fakt ten ustalili naukowcy z University of Exeter.

 

Naukowcy zbadali wpływ zanieczyszczenia światłem na aparat wzrokowy żywych stworzeń na przykładzie owadów, które, jak wiadomo, są często przyciągane zarówno przez światło naturalne, jak i sztuczne. Ponadto naukowcy zbadali, co dzieje się ze wzrokiem ptaków polujących na owady.

 

Eksperci przetestowali, jak dwadzieścia różnych rodzajów oświetlenia wpływa na zdolność widzenia zmrocznika jasnego. Okazało się, że niektóre rodzaje światła pomagają owadom lepiej widzieć, podczas gdy u innych słabnie ta zdolność.

 

Oczy zmrocznika są wrażliwe na światło niebieskie, zielone i ultrafioletowe. Pomaga im to szukać kwiatów do zapylania w nocy, tj. w okresach słabego natężenia światła. Jednak nowoczesne lampy LED, które jasno oświetlają określony obszar, mogą negatywnie wpłynąć na zdolności wizualne owadów.

 

Specjaliści wykorzystali symulacje komputerowe, aby obliczyć, w jakim stopniu zmroczniki widzą określone kolory w nocy przy sztucznym oświetleniu, a także ustalić, czy zanieczyszczenie światłem uniemożliwia ptakom zobaczenie tej ćmy.

 

Wyniki symulacji pokazały, że ze względu na brak zakresów światła niebieskiego i ultrafioletowego w oświetleniu LED owadom trudno jest szukać kwiatów w przestrzeni nocnej. Jednocześnie oświetlenie LED, wręcz przeciwnie, pomaga ptakom wykrywać zmroczniki.

 

Naukowcy zauważyli, że ww. owady są najważniejszymi zapylaczami naszego ekosystemu. W Europie ich liczba gwałtownie spada, a zanieczyszczenie światłem może nie być najmniejszym czynnikiem w tej sytuacji. Naukowcy podkreślili również, że kontrolowanie zanieczyszczenia światłem może być ważną strategią ochrony zmrocznika gładysza (Deilephila elpenor).

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika baca

nasz człowiek legenda znowu

nasz człowiek legenda znowu napisał...

talinn jest legendarnym jedynym mieszkancem Ziemi który odważnie nabył subskrybcję rodzinną w jutubie...

przez miesiąc oglądał reklamy za darmo...

a teraz płaci...

czlowiek który stał sie legendą...

 

Portret użytkownika Quark

Zanieczyszczenie światłem to

Zanieczyszczenie światłem to ZBRODNIA także na ludziach . Kiedyś noc była ciemna i można było spać beztrosko a dziś na horyzoncie (nad miastami) świeci czerwonawa łuna jakby się kurde paliło ! Latarnie uliczne zamiast oświetlać TYLKO i WYŁĄCZNIE jezdnię - samochody mają przecież swoje światła ale kurde każą nimi w dzień świecić !!! - to świecą dookoła i każdą latarnie widać z wielu km ! Po jakiego grzyba latarnie uliczne świecą przez całą noc ?? Kto na pieszo po drogach chodzi w środku nocy ?! Dziś , żeby wogóle mówić o spaniu w nocy to trzeba wpierw okna pozasłaniać ! A jeszcze nie brakuje IDIOTÓW montujących na ścianach zewnętrznych swoich domów lampki oświetlające owe ściany - po co , na h**j pytam ?? Mam takiego sąsiada , zimą lampki te włącza już o 14 :00 i wyłącza dopiero o 22 .. 24:00 a wszystko mi świeci prosto w okno ..  Latarnie uliczne powinny być tylko tam gdzie to absolutnie (ze względów bezpieczeństwa) konieczne i nigdzie więcej. A ich lampy powinny mieć klosze tak skonstruowane by snop światła podał WYŁĄCZNIE na jezdnię a nie wszędzie dookoła . Na mojej ulicy latarnie świecą tak , że oświetlają domy a niektórym (co mają pecha) świecą prosto w okna ... przez całą noc ! Kiedyś owych latarni nie było i nikt nie umarł ... kupowało się latarkę i można było sobie iść. Ale teraz jest "cywilizacja" .. wszystko przez to , że coraz większa ilość KRETYNÓW decyduje o sprawach o których nie ma pojęcia ! 

Portret użytkownika Quark

No właśnie ! I z tego co

No właśnie ! I z tego co zobaczyłem kiedyś w programie "Galileo" to w niektórych niemieckich miastach latarnie uliczne się w te czujniki wyposaża i działa to tak , że po wykryciu człowieka (odpowiednia prędkość ruchu i "postura") włącza się jedna latarnia "na przód" a po minięciu tej pierszej ta z tyłu jeszcze świeci przez kilkanaście sekund. Ale niektórzy proponują wogóle usunięcie owych latarni i zastąpienie ich lampą zamontowaną nisko nad ziemią (na ogrodzeniu , słupku itd.) z czujką , która oświetla tylko chodnik pod nogami i to jest chyba najlepsze rozwiązanie.

Skomentuj