Kategorie:
Najnowsze badanie wykazało, że wzrost zanieczyszczenia światłem w ciągu ostatnich kilku dekad negatywnie wpłynął na widzenie zwierząt. Fakt ten ustalili naukowcy z University of Exeter.
Naukowcy zbadali wpływ zanieczyszczenia światłem na aparat wzrokowy żywych stworzeń na przykładzie owadów, które, jak wiadomo, są często przyciągane zarówno przez światło naturalne, jak i sztuczne. Ponadto naukowcy zbadali, co dzieje się ze wzrokiem ptaków polujących na owady.
Eksperci przetestowali, jak dwadzieścia różnych rodzajów oświetlenia wpływa na zdolność widzenia zmrocznika jasnego. Okazało się, że niektóre rodzaje światła pomagają owadom lepiej widzieć, podczas gdy u innych słabnie ta zdolność.
Oczy zmrocznika są wrażliwe na światło niebieskie, zielone i ultrafioletowe. Pomaga im to szukać kwiatów do zapylania w nocy, tj. w okresach słabego natężenia światła. Jednak nowoczesne lampy LED, które jasno oświetlają określony obszar, mogą negatywnie wpłynąć na zdolności wizualne owadów.
Specjaliści wykorzystali symulacje komputerowe, aby obliczyć, w jakim stopniu zmroczniki widzą określone kolory w nocy przy sztucznym oświetleniu, a także ustalić, czy zanieczyszczenie światłem uniemożliwia ptakom zobaczenie tej ćmy.
Wyniki symulacji pokazały, że ze względu na brak zakresów światła niebieskiego i ultrafioletowego w oświetleniu LED owadom trudno jest szukać kwiatów w przestrzeni nocnej. Jednocześnie oświetlenie LED, wręcz przeciwnie, pomaga ptakom wykrywać zmroczniki.
Naukowcy zauważyli, że ww. owady są najważniejszymi zapylaczami naszego ekosystemu. W Europie ich liczba gwałtownie spada, a zanieczyszczenie światłem może nie być najmniejszym czynnikiem w tej sytuacji. Naukowcy podkreślili również, że kontrolowanie zanieczyszczenia światłem może być ważną strategią ochrony zmrocznika gładysza (Deilephila elpenor).
Ocena:
Opublikował:
tallinn
Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt |