Zanieczyszczenie powietrza ozonem uniemożliwia owadom rozpoznawanie feromonów

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Niemieccy ekolodzy odkryli, że nawet niewielkie ilości ozonu w powietrzu uniemożliwiają owadom rozpoznawanie feromonów, co zaburza ich program rozrodczy i zmniejsza płodność. Poinformowało o tym biuro prasowe Instytutu Ekologii Chemicznej Towarzystwa Maxa Plancka (MPICE).

 

 

Naukowcy byli zdumieni gdy odkryli, że nawet niewielkie stężenie ozonu w powietrzu miało bardzo silny wpływ na zachowanie muszek owocówek. Zanieczyszczenie to nie tylko zakłóciło relacje między samicami i samcami, ale także zmusiło samce do wzajemnej opieki. To ma miejsce prawdopodobnie dlatego, że muchy nie potrafiły odróżnić innych samców od samic z powodu niszczenia feromonów pod wpływem ozonu.

 

Ozon to gaz składający się z trzech atomów tlenu. Jego molekuły w ziemskiej stratosferze chronią nas przed ultrafioletowym promieniowaniem słonecznym, ale po przedostaniu się do niższych warstw atmosfery stają się potężnym gazem cieplarnianym, a także „generatorem” różnych toksycznych aerozoli zawierających związki kwasu siarkowego i azotowego.

 

Jak zauważają uczeni, ekolodzy od dawna zastanawiają się, w jaki sposób pojawienie się ozonu w niższych warstwach atmosfery może wpłynąć na aktywność życiową owadów zapylających, a także innych żywych stworzeń bezkręgowców. Naukowcy obawiają się, że cząsteczki ozonu są zdolne do utleniania substancji lotnych, które są wytwarzane przez kwiaty roślin w celu przyciągnięcia uwagi owadów.

 

Niemieccy ekolodzy zauważyli, że wiele feromonów owadzich jest tak samo wrażliwych na działanie ozonu, jak lotne składniki zapachów kwiatowych. Mając to na uwadze, naukowcy przyjrzeli się, w jaki sposób zanieczyszczenie powietrza ozonem wpłynie na zachowanie i interakcje samic i samców muszek owocowych.

 

Eksperymenty przeprowadzone przez naukowców wykazały, że nawet niewielkie ilości ozonu w powietrzu dramatycznie przyspieszają degradację cząsteczek feromonów wytwarzanych przez owady. Doprowadziło to do drastycznych zmian w zachowaniu Drosophila, co szczególnie dotyczyło funkcjonowania ich programu hodowlanego. Nawet przy bardzo niskim stężeniu ozonu wynoszącym 100 części na miliard samce much utraciły zdolność odróżniania samic od konkurentów i zaczęły zabiegać o względy przypadkowych osobników obu płci.

 

W obliczu podobnych anomalii w zachowaniu laboratoryjnych muszek owocowych z gatunku Drosophila melanogaster, naukowcy prześledzili wpływ ozonu na dziewięć innych gatunków muszek. Samce tylko jednej z nich, Drosophila suzukii, nie straciły zdolności rozróżniania przedstawicieli różnych płci, podczas gdy program hodowlany pozostałych ośmiu gatunków much został znacząco zakłócony.

 

Podobnie naukowcy uważają, że ozon będzie działał na feromony płciowe większości innych gatunków owadów. Wskazuje to na potrzebę wzmocnienia walki z zanieczyszczeniem powietrza ozonem w dużych miastach i małych miasteczkach, aby chronić zapylacze i inne ważne owady przed spadkiem liczby, mówią Knaden i współpracownicy.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

"Niemieccy ekolodzy odkryli"

"Niemieccy ekolodzy odkryli" ???? I to nie dlatego, że to niemieccy ale tak w ogóle WSZYSCY to jest tak samo, jak bym JA jako Orenitolopierdolog powiedział, że to  może i jest prawda ale wcale i że, to i tak nie moja wina !!!! I NIE ZAPŁACĘ KURWA  ANI GROSZA WIĘCEJ na jakiekolwiek nawet drobne a tak samo DURNE odkrycie.

Portret użytkownika oswiecony77

kurewski system religijno

kurewski system religijno finansowo polityczny chce utrzymac kwarantane narzucona na ten glob przez sily ciemnosci Wraz z poszerzaniem sie ludzkiej swiadomosci bedzie coraz wiekszych ucisk w sferach miedzyludzkich Kazdy sie powoli dowiaduje ze zyl od stuleci w klamstwie Bo nie raz tutaj byl na tym upadlym globie    7 Kiedy więc usłyszycie o wojnach i pogłoskach wojennych, nie trwóżcie się! To się musi stać, ale to jeszcze nie koniec. 8 Powstanie bowiem naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu; będą miejscami trzęsienia ziemi, będą klęski głodu. To jest początek boleści.  12 Brat wyda brata na śmierć i ojciec swoje dziecko; powstaną dzieci przeciw rodzicom i o śmierć ich przyprawią.  To nie mogl nikt powiedziec co to wie No raczej nieswiadomi i zli ludzie  nie moga spac spokojnie https://www.youtube.com/watch?v=uMS-E2PKYmI&t=138s

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika Wiktor Wektor

Teoretycznie tak, ale ozon

Teoretycznie tak, ale ozon jest gazem powstającym naturalnie podczas wszelkiego rodzaju wyładowań elektrycznych np. podczas burzy, więc ten blokujący mechanizm działa/ł na owe muchy od początku świata, bo ozon był i jest obecny w powietrzu choć w minimalnym stężeniu. Niestety działalność człowieka przyczyniła się do jego (ozonu) nadprodukcji - bo używamy powszechnie elektryczności (wszędzie coś iskrzy) i gazu owego wciąż przybywa przy powierzchni ziemi co szkodzi także nam ssakom. Jednocześnie nie ma to wpływu na tzw. "dziurę ozonową" gdyż ta występuje w stratosferze a ozon przypowierzchniowy tam nie dociera gdyż po drodze ulega rozpadowi. Ku pocieszeniu dodam że postęp technologiczny powoli eliminuje kolejne źródła jego powstawania np. w kserokopiarkach zrezygnowano z elektrod drucikowych (bezdotykowych) na dotykowe-wałeczkowe, które to wspomnianego ozonu już nie wytwarzają.

 

Portret użytkownika oswiecony77

wszechobecne teraz dupczenie

wszechobecne teraz dupczenie skoki w bok pociag sexualny  itp Tez spowodowany jest wznoszeniem sie energi kundalini do wyzszych czakr spontanicznie Nie wiem tylko dlaczego zakrywaja niebo ta chemia To co nieuniknione  i tak sie stanie Mysle ze kazdy chce zyc w swiecie bez chorob zla smierci przyrody ok 

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Skomentuj