Zanieczyszczenie powietrza może wywoływać depresję

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Według oficjalnych statystyk ponad 90% światowej populacji mieszka na obszarach, na których poziom zanieczyszczenia powietrza przekracza normy ustalone przez Światową Organizację Zdrowia. Wiadomo nie od dziś, że zanieczyszczone powietrze wywiera negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Do tej pory, wiązano go z narządami oddechowymi ale wygląda na to, że może powodować nawet choroby psychiczne.


Według naukowców, zanieczyszczenia mogą powodować zaburzenia neuropsychiatryczne. Jest to spowodowane niebezpiecznymi cząstkami stałymi obecnymi w zanieczyszczonej atmosferze. Grupa chińskich i amerykańskich badaczy w swojej pracy, opublikowanej w czasopiśmie PNAS, ustaliła że zanieczyszczone powietrze przyczynia się do upośledzenia funkcji poznawczych, a także zwiększa ryzyko poważnych zaburzeń depresyjnych.

Głównym zagrożeniem zanieczyszczonego powietrza jest obecność w nim małych cząstek. Ich zwiększona zawartość w środowisku, wiąże się z pogorszeniem zdolności rozumowania, podejmowania decyzji, a także lękiem i depresją. Dopiero teraz ustalono jak pył zawieszony wpływa na pracę mózgu. Aby się tego dowiedzieć, naukowcy przeprowadzili testy na zdrowych osobach narażonych na stosunkowo silne zanieczyszczenie powietrza. W badaniu wzięło udział 352 mieszkańców Pekinu. Badania naukowców potwierdziły, że narażenie na zanieczyszczenie powietrza przez sześć miesięcy zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych zaburzeń depresyjnych. 

 

Co więcej, zgodnie z przewidywaniami, narażenie na zanieczyszczone powietrze wpływa również na funkcje poznawcze mózgu i zdolność podejmowania dobrych decyzji w sytuacjach stresowych. Aby uzyskać jak najdokładniejsze dane, w procesie eksperymentów naukowcy wykluczyli wpływ płci, wieku i wykształcenia ludzi. W trakcie badań autorom pracy udało się jednocześnie znaleźć kilka mechanizmów, w wyniku których zanieczyszczone powietrze wpływa na pracę mózgu. Cząstki stałe, przyczyniają się do ekspresji genów, związanych z chorobami psychicznymi. Innymi słowy, ludzie którzy są genetycznie podatni na depresję i inne zaburzenia psychiczne, znacznie częściej rozwijają te problemy w zanieczyszczonym powietrzu.

Wykazano również, że narażenie na cząstki stałe zwiększa ryzyko zaburzeń neurodegeneracyjnych, potencjalnie związanych ze stanem zapalnym. Stan zapalny spowodowany zanieczyszczonym powietrzem wpływa na regulację nastroju, zwłaszcza w przypadku depresji. Ponadto neurotoksyczne działanie samego zanieczyszczonego powietrza niszczy sieci neuronowe, co również prowadzi do depresji. Tym samym, założenie że osoby mieszkające w regionach o zanieczyszczonym powietrzu znacznie częściej zapadają na depresję, zostało potwierdzone badaniami naukowymi.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Ogólnie mówiąc wszystko co

Ogólnie mówiąc wszystko co pogarsza stan zdrowia człowieka a w szczególności co wywołuje przewlekły stan zapalny i ból , z czasem wpływa też na nastrój powodując stan przygnębienia . Nie na darmo wymyślono radosne powiedzonko - w zdrowym ciele , zdrowy duch ! Jak człowiekowi coś ciągle dolega to wszystkiego się może odechcieć. Dlatego idąc tym tropem , gdy komuś "siada psycha" - to może najpierw zamiast iść do psychologa powinien się solidnie przebadać i zastanowić - czy aby napewno "na żołądku w porządku i czy na płuca się nie rzuca " , bo układ trawienny jako zaraz po mózgu najbardziej unerwiony organ w ciele ma bardzo duży w pływ na stan umysłu. 

Jednakże zamiast od razu sięgać po leki z apteki , warto wpierw wspomóc się siłą natury :https://dobrewiadomosci.net.pl/15658-boli-cie-glowa-goraczke-poszukaj-wierzby/  . Dodatkowo sam ruch na świerzym powietrzu w otoczeniu drzew i krzewów już sam w sobie pomoże odsunąć od siebie natarczywe "złe" myśli.

Portret użytkownika BG-OG

KOSZT, JAKI PONIESIEMY W

KOSZT, JAKI PONIESIEMY W ZAMIAN ZA TO "CZYSTE POWIETRZE" TO BIEDA , SYF, ZIMNO, GŁÓD I NIEDOSTATEK ( JAK W XVI WIEKU W EUROPIE) , ZAFUNDOWANY PRZEZ ZWIĄZEK SOCJALISTYCZNYCH KOMISARZY LANDÓW EUROPEJSKICH. I TO NIE WZBUDZI W NAS DEPRESJI !!

Portret użytkownika kineskop

P.S. polecam przyjżeć się

P.S. polecam przyjżeć się problemowi obecnego autyzmu. Po przegądięciu lemingowych portali, człowiek MA DOJŚĆ do wniosku że autyzm występuje badzo powszechnie, większość ludzi nawet nie wie, że ma autyzm - ponoć spektrum jest już w h.. szerokie, przez co probem autyzmu jest systematycznie marginalizowany, i ma nie wzbudzać kontrowersjii...

Skomentuj