Kategorie:
W dobie pandemii COVID-19 oraz kryzysu gospodarczego, jaki wywołały lockdowny wprowadzane przez wszystkie kraje świata, wypada jeszcze wnikliwiej przyglądać się temu, ile co nas kosztuje. Dziś pora na globalne koszty smogu.
Jak wiadomo celem głównych światowych organizacji jest odejście od paliw kopalnych i transformacja energetyczna, skupiona wokół koncepcji „Nowego Zielonego Ładu”. Obliczono, że globalny koszt zanieczyszczenia powietrza spowodowany przez paliwa kopalne, wynosi 8 miliardów dolarów dziennie.
Jednak oprócz kosztów stricte ekonomicznych wywołanych spalaniem ropy naftowej, gazu i węgla, mamy również do czynienia z kosztami ludnościowymi. Cząsteczki wydobywające się podczas spalania, doprowadzają do około 4,5 miliona przedwczesnych zgonów rocznie na całym świecie. Te zgony są powodowane chorobami serca, udarami, nowotworami płuc oraz ostrymi infekcjami dróg oddechowych u dzieci.
Największymi „trucicielami” są Chiny, Stany Zjednoczone oraz Indie. Naukowcy raportują, że światowe koszty zanieczyszczenia powietrza za rok 2018, wyniosły 2,9 biliona dolarów. Jeśli jednak dodamy do tego tzw. „statystyczną wartość ludzkiego życia” i przemnożymy przez 4,5 miliona zgonów rocznie, wartość strat będzie o wiele wyższa.
Ocena:
Opublikował:
Marcin Kozera
|
Komentarze
Skomentuj