Zanieczyszczenie oceanów zagraża przetrwaniu kondorów kalifornijskich

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Kondor kalifornijski jest jednym z najrzadszych gatunków ptaków drapieżnych.  Na planecie znajduje się tylko kilkaset osobników. Teraz do listy zagrożeń dla tych gigantycznych ptaków dodano kolejny czynnik: zanieczyszczenie oceanów. Okazuje się, że jedząc martwe zwierzęta morskie, kondory nieuchronnie będą gromadzić w swoich ciałach szkodliwe substancje.

Kondory kalifornijskie (Gymnogyps californianus) prawie wyginęły w XX wieku i tylko dzięki programowi ochrony ci ogromni padlinożercy wciąż szybują na prądach powietrza nad zachodnim wybrzeżem Ameryki Północnej. Obrońcy przyrody dali z siebie wszystko aby uratować ten gatunek. Podczas gdy w 1987 r., kiedy złowiono ostatniego dzikiego kondora, pozostało tylko 27 ptaków, to w grudniu 2020 r. łączna liczba kondorów trzymanych w niewoli i żyjących na wolności wynosiła już 504 osobniki.

 

Jednak gatunek nadal jest na skraju wyginięcia. Szkodzi mu kłusownictwo, zatrucie chemikaliami rolniczymi i niszczenie siedlisk zagrażają przyszłości kondorów kalifornijskich. Teraz naukowcy udowodnili, że niebezpieczeństwo czyha na te ptaki nie tylko na lądzie, ale także w oceanie. Żywienie się zwłokami zwierząt morskich może zagrażać ich zdrowiu.

 

Badanie przeprowadzone przez amerykańskich naukowców, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie Environmental Science & Technology, wykazało, że zwłoki ssaków morskich wyrzucone na brzeg Kalifornii zawierają ponad 400 rodzajów zanieczyszczeń. Naukowcy porównali stężenia substancji potencjalnie niebezpiecznych dla kondorów – DDT i polichlorowanych bifenyli (PCB) – i odkryli, że w próbkach pobranych w Stanach Zjednoczonych te chemikalia są 3,5-7 razy większe niż w próbkach tusz wyrzucanych na meksykańskie wybrzeże.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro