Zamieszki we Francji po śmierci 17-latka zastrzelonego przez policję

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

We Francji, śmierć 17-letniego Nahela M. z północnej Afryki, zastrzelonego przez policjanta podczas kontroli drogowej w Nanterre, wywołała falę protestów i zamieszek, które rozprzestrzeniły się na cały kraj. Policjant, który dokonał śmiertelnego strzału, został umieszczony pod ścisłym śledztwem w sprawie umyślnego zabójstwa, a rząd próbuje złagodzić publiczny gniew. Protesty, które trwają już od trzech nocy, zmusiły prezydenta Emmanuela Macrona do zwołania kryzysowego spotkania z głównymi ministrami.

 

Pierwotne doniesienia policji mówiły, że strzał oddano, ponieważ Nahel prowadził samochód w kierunku policjanta. Jednak ten wariant wydarzeń został przeczyzony przez nagranie krążące w mediach społecznościowych. Widać na nim, jak dwóch policjantów stoi obok stojącego samochodu, a jeden z nich celuje w kierunku kierowcy. Słychać głos: "Dostaniesz kulę w głowę." Policjant wydaje się strzelać, gdy samochód gwałtownie odjeżdża.

 

Zamieszki, które wybuchły na fali protestów, przypominają rządowi o wydarzeniach z 2005 roku, które wywołała śmierć dwóch czarnoskórych chłopców podczas pościgu policyjnego. Tamte protesty doprowadziły do spalenia około 10 000 samochodów i aresztowania 6 000 osób. Darmanin, minister spraw wewnętrznych, skrytykował kolejną "noc nieznośnej przemocy przeciwko symbolom Republiki", informując, że na całym kraju dokonano 150 aresztowań, a wiele budynków publicznych zostało podpalonych lub zaatakowanych.

Nocne zamieszki obejmowały podpalanie samochodów i pojemników na śmieci w całym kraju. Protestujący odpalali fajerwerki w kierunku policji, która odpowiadała strzałami z flash-ball, aby rozproszyć złożone tłumy. Spalono również tramwaj na przedmieściach Paryża.

 

Matka Nahela opublikowała na TikToku video wzywające do marszu hołdu dla swojego syna, który był jej jedynym dzieckiem. Jej prawnik, Yassine Bouzrou, powiedział, że złoży dodatkowe zawiadomienie o fałszywym zeznaniu w związku z twierdzeniem,że Nahel próbował przejechać policjanta.

Ten tragiczny incydent znowu rozpalił debatę we Francji na temat taktyki policji, w szczególności w kontekście trwającej krytyki ze strony grup praw człowieka dotyczącej traktowania osób w ubogich przedmieściach, zwłaszcza mniejszości etnicznych. W ubiegłym roku w wyniku odmowy zatrzymania na kontrolach drogowych policji zginęło rekordowo 13 osób. W 2017 roku policja otrzymała większe uprawnienia do użycia broni.

 

Sytuacja stawia Francję na krawędzi, z jednej strony rozumiejącą gniew, który się gotuje, a z drugiej obawiającą się eskalacji przemocy. Jeżeli czarnoskórzy i arabowie wymuszą, że policjant zostanie ukarany, a to paradoksalnie ta sytuacja może doprowadzić do jeszcze większego zaognienia 

Władze francuskie muszą teraz znaleźć sposób na pogodzenie potrzeby utrzymania porządku publicznego i bezpieczeństwa z koniecznością odpowiedzi na rosnące obawy dotyczące przemocy policyjnej i nierówności rasowych. Tymczasem kraju wstrzymuje oddech, czekając na wynik śledztwa dotyczącego śmierci Nahela M. i dalszy rozwój wydarzeń.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika KittySlayer

Strzał padł kiedy uciekał a

Strzał padł kiedy uciekał a dlaczego uciekał, bo był naćpany, coś ukradł, miał dragi itd, to było coś nielegalnego czego nie chciał pokazać policjantom albo żandarmom, bo u nich policja to tak jak u nas municypalni, zaś te kompetencje co mają u nas policjanci, to we Francji ma je żandarmeria.

Mieszkałem i pracowałem u żabojadów, bardzo piękny kraj i jest to jedyny kraj z tych 8 czy 9 w których pracowałem i mieszkałem w Europie w którym chciałbym (gdybym musiał) mieszkać ale to pod warunkiem, gdyby tego nie było we Francji ale o tym poniżej.

Niestety jest tam ogrom, po prostu ogrom pasożytów żyjacych na koszt podatnika francuskiego w tym i mnie swego czasu, są całe dzielnice w dużych miastach zamieszkałe przez arabusów, są też miasta czy miasteczka i to takie po kilkadziesiąt tysięcy ludzi zamieszkałe w 95%+ przez pasożytów, całe dzielnice domów socjalnych - mogę się założyć że i ten zabity pochodził z takiej rodziny żyjącej na koszt państwa.

Dodatkowo państwa zachodnie ukręciły same na siebie bicz, bo płacą za rodzenie dzieci ale intencja była taka aby to Europejki te dzieci rodziły a one nie chcą, za to korzystają z tego arabusy i inne kolorowe wynalazki i to zaowocuje tym, że Francja ale i inne państwa za jakiś czas i to nieodległy nie będą krajami białych, Francja dla przykładu stanie się krajem arabskim z ich prawem i rządem to jest kwestia kiedy młode pasożyty dorosną i uzyskają prawa wyborcze - temat rzeka.
W Anglii w Birmingham rada szkoły uchwaliła aby białe dzieci nie chodziły, bo i tak 99% to smoluchy i te białe maluchy im przeszkadzały - nie wiem jak to się skończyło, bo wyjechałem z UK i dalej tej sprawy nie śledziłem.

Cieszmy się, że jesteśmy krajem jednolitym narodowo z kilkoma procentami banderowców i poukrywanych albo i nie parchatych polskojęzycznych obrzezańców i pasożytów.

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Portret użytkownika olla

Niestety juz nie jestesmy

Niestety juz nie jestesmy jednolitym narodowosciowo państwem. Nawet w takim miasteczku dwudziestotysięcznym jest tak dużo przyjezdnych. Nie tylko ukraińców. Są murzyni, meksykanie, azjaci, jacyś co wyglądają jak kazachy czy może z tych okolic. Naprawdę bardzo duzo jest innych nacji w tak małej mieścinie.

Portret użytkownika Hathor

Tak konczy kraj, ktory

Tak konczy kraj, ktory odchodzi od wartosci rodziny.

Zapewne zdajesz sobie sprawe, ze Paris to jeden wielki kurwidolek, rozbite rodziny, zimna kalulacja, ze dzieci to nieoplacalna inwestycja. Tak sie dzieje w kraju komunistycznym. Mnie nie dziwi, ze ich ciagnie do Chin.
Wielu Francuzow szanuje wolnosc, i nie dadza sobie odebrac gotowki i narzucic sobie kredytu spolecznego jak u swojego partnera ChRL - bo jak beda oplacac swoje kochanki jak nie bedzie gotowki? (joke Wink

Salut

Portret użytkownika Endymion

"Cieszmy się, że jesteśmy

"Cieszmy się, że jesteśmy krajem jednolitym narodowo", to to tylko na polskiej wsi. W Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu wygląda to zupełnie inaczej, do tego LGBT. Zaczynam powoli czuć się obco w swoim mieście. 

"Strzał padł kiedy uciekał a dlaczego uciekał, bo był naćpany, coś ukradł, miał dragi" zapewne masz rację, ale to powód do pościgu, a nie do strzelania. Naćpany ukradł komuś telefon i miał przy sobie kilka gram dopalaczy, został zastrzelony, więc co powinno zrobić się z całą Wiejską, za to co robią z nami? Módlmy się do Putina, aby na Wiejską skierował rakiety..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika KittySlayer

 jesteśmy krajem jednolitym

 jesteśmy krajem jednolitym narodowo z kilkoma procentami banderowców i poukrywanych albo i nie parchatych polskojęzycznych obrzezańców i pasożytów.

Jesteśmy krajem jednolitonarodowym, jest tak jak napisałem a te kilka prcent, poniżej 10% to i tak jest kilka milionów a te są ulokowane w dużych miastach, bo nie na wsiach i to chyba oczywiste - nawiasem mówiąc mieszkałem w Poznaniu kilkanaście lat, to lokowanie się kolorowych i innych obcych elementów w miastach wypacza widok, bo ktoś kto nie ruszył dupy poza swój grajdołek może sobie wyoobrażać byty których nie ma - jest tak jak napisałem - nie będę się powtarzał. Żandarm miał pełne prawo oddać strzał do uciekającego, każdy kto ma choć ksztę rozumu zdaje sobie sprawę, że nie ucieka się przed policją czy żandarmerią, bo może się to skończyć strzelaniną -  dodam że miałem z nimi("żandarmerija") do czynienia - pełny profesjonalizm.

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Portret użytkownika Endymion

"poniżej 10% to i tak jest

"poniżej 10% to i tak jest kilka milionów a te są ulokowane w dużych miastach", a ta kumulacja robi 20-30% w dużych miastach.

Polska jest pięknym krajem, często podrużuję i polska wieś inaczej wygląda niż polskie miasto.

Ja dobrze wiem jak jest z psami, zaczniesz uciekać , to zaczną gonić. "może się to skończyć strzelaniną", ktoś ukradł auto i go zabiją policmajstry, a ktoś ukradnie miliardy i dostaje nagrody.. o to mi chodzi.

 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika KittySlayer

ktoś ukradnie miliardy i

ktoś ukradnie miliardy i dostaje

Nikt nie powiedział, że świat jest sprawiedliwy - ktoś zrobi rozbój na małolacie i zajebie komórkę wartą np. 300 złotych i dostanie 3 lata paki a jakaś kurwa zapierdoli 10 milionów złotych i w dobrym układzie odsiedzi 2 czy 3 lata a najprawdopodobniej się wywinie.

Ten arabus który uciekał mógł mieć tylko  działkę amfy i nic więcej ale równie dobrze mógł mieć 200 kg trotylu i kierować się na centum handlowe, nie wiem tego ja ani ty ani nawet żandarm który oddał strzał - powszechną praktyką stosowaną przez różnych wywrotowców czy terrorystów jest wykorzystywanie dzieci czy małolatów, bo takimi łatwo manipulować i zindoktrynować - nie miał prawa ten arabus uciekać a jak uciekał to dostał kulę i słusznie, mając na uwadze to co powiedziałem wyżej i jeszcze parę innych przesłanek.

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Portret użytkownika wiktor wektor

Mam tylko jedną uwagę.. nikt

Mam tylko jedną uwagę.. nikt nikomu "nie oddaje strzału" z czegokolwiek tylko strzela do kogoś lub w czyimś kierunku. To że te barany tak mówią, nie znaczy że też musisz.  A ten policjant - żeby było ciekawiej - został oskarżony o zabujstwo.. 

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Strony

Skomentuj