Zamach stanu w Turcji został przygotowany przez NATO i USA

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Na światło dzienne zaczynają wychodzić kolejne interesujące rewelacje w sprawie nieudanego przewrotu wojskowego w Turcji. Okazuje się że zamach został przygotowany przez organizację która rzekomo strzeże pokoju na świecie, walczy z terroryzmem i próbuje chronić Europę przed zagrożeniem ze strony Rosji. Chodzi oczywiście o Organizację Traktatu Północnoatlantyckiego - NATO. Temat ten z oczywistych powodów praktycznie jest pomijany w zachodnich mediach.

 

W ostatnim czasie Turcja zmieniła się wręcz nie do poznania. Najpierw prezydent Erdogan odpowiedzialny za islamizację Europy pogodził się z Putinem i niemal natychmiast zaczął z nim współpracować - Rosja zniosła sankcje gospodarcze. Niedługo potem, nowy premier Binali Yildirim stwierdził, że prędzej czy później będzie trzeba również wznowić dobre relacje z Syrią. Było to bardzo zaskakujące oświadczenie które wskazuje, że warunkiem zniesienia rosyjskich sankcji jest zmiana stanowiska wobec Assada. Syryjskie wojska coraz śmielej zaczęły zwalczać protureckie i prosaudyjskie bojówki ale Erdogan nie wypowiedział się w tej sprawie ani słowa.

 

Dokładnie 15 lipca w godzinach wieczornych, wojsko próbowało przejąć władzę nad państwem. Żołnierze wyszli na ulice miasta, rozmieszczono czołgi, zablokowano ulice i mosty a w powietrzu pojawiły się myśliwce i śmigłowce. Erdogan który przebywał wtedy na wczasach w Marmaris natychmiast postanowił opuścić miasto i udać się do stolicy kraju. Okazało się, że niewiele brakowało aby zbuntowani żołnierze aresztowali go w hotelu w którym się zatrzymał.

Nad sytuacją udało się zapanować już następnego dnia a przewrót zakończył się porażką. Dziennikarzom Bellingcat udało się przetłumaczyć i przeanalizować konwersację, jaką prowadziła jedna z grup zaangażowanych w zamach stanu. Tamtej nocy, uczestnicy komunikowali się między sobą za pośrednictwem aplikacji WhatsApp. Wymiana informacji między wojskowymi pozwoliła ustalić ciekawe fakty.

 

Okazuje się, że co najmniej trzy spośród pięciu pułków które brały udział w operacji należą do Sił Szybkiego Reagowania NATO. Podczas rozmów wspomniano o 2 Brygadzie Pancernej, 6 Zmotoryzowanym Pułku Piechoty oraz 66 Brygadzie Piechoty Zmotoryzowanej. Przynależność pojazdów opancerzonych została potwierdzona przez świadków.

Dodajmy do tego najnowsze oskarżenia ze strony Turcji. Władze w Ankarze twierdzą, że były amerykański dowódca Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) generał John F. Campbell był jedną z najważniejszych osób w kwestii organizacji przewrotu. Stwierdzono, że ten wysoko postawiony wojskowy, za pośrednictwem Zjednoczonego Banku Afryki (UBA) i dzięki pomocy CIA, opłacił uczestników nieudanego zamachu stanu. Na ten cel miał wydać łącznie ponad 2 miliardy dolarów.

 

Prezydent Erdogan oskarżył również szefa Centralnego Dowództwa Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie, generała Josepha Votela, o poparcie dla przewrotowców. Ten amerykański wojskowy wyraził zaniepokojenie tym, że wielu tureckich dowódców, z którymi Stany Zjednoczone miały dobre relacje, zostali najprawdopodobniej umieszczeni w więzieniach.

 

Turecki premier Binali Yildirim ogłosił wczoraj, że armia została już oczyszczona z Gulenistów - chodzi o osoby powiązane z ruchem muzułmańskiego duchownego, Fethullaha Gülena, przeciwnika Erdogana. Podczas gdy Turcja domaga się jego ekstradycji pojawiają się plotki, że Gülen moze planować ucieczkę ze Stanów Zjednoczonych.

 

Turcja, członek NATO, była dotychczas wielkim sojusznikiem Amerykanów, islamizując Europę próbowała zostać także członkiem Unii Europejskiej. Wystarczyły jednak tygodnie aby sytuacja obróciła się dosłownie o 180 stopni. Według ekspertów, Erdoganowi przestało już zależeć na UE. Coraz więcej mówi się również o wydaleniu Turcji z NATO. Wiele wskazuje na to, że kraj po prostu nawiązał jakiś sojusz z Rosją, więc próbowano obalić Erdogana, co jednak zakończyło się klęską.

 

Źródła:

http://en.trend.az/world/turkey/2563808.html

http://aa.com.tr/en/americas/us-allies-jailed-in-turkey-coup-roundup-general/617738

http://aa.com.tr/en/todays-headlines/turkeys-military-cleared-of-gulen-linked-elements-pm/618313

http://aa.com.tr/en/todays-headlines/us-generals-remarks-on-turkey-coup-bid-totally-wrong/618264

https://www.bellingcat.com/news/mena/2016/07/24/the-turkey-coup-through-the-eyes-of-its-plotters/

http://www.yenisafak.com/en/news/us-commander-campbell-the-man-behind-the-failed-coup-in-turkey-2499245

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika anonymous

Skoro to było przygotowane

Skoro to było przygotowane przez NATO i USA to dlaczego tamte 2 F-16 nie zestrzeliły Erdogana?
Piloci zesrali się na samą myśl o konsekwencjach? Bardzo w to wątpię, wszystko było ukartowane przez Erdogana, który tylko się umocni. Specjalnie  nagłaśnia się sprawy, w których przeydent był o włos od zakończenia swojej egzystencji tylko po to, żeby 3/4 ludzi nieświadomych pomyślało soie, że to na pewno nie jego sprawka skoro jego też chcieli sprzątnąć.

Portret użytkownika lipka

Wszystko zostało ukartowane a

Wszystko zostało ukartowane a opinia publiczna ma znać tylko oficjalne punkty przekazu. Druga strona medalu jest widoczna aż nadto, bo jak zrobić wojnę z Rosją? Oficjalnie nie można ale rozgrywa się partię szachów Erdoganem, który jest marionetką w łapkach NATO bo sojusz tak naprawdę to tylko jeden kraj, Usa z satelitami, które mogą zostać sprzątnięte (była Jugosławia największy nieformalny sojusznik usa) lub rozgrywa się nimi obecną politykę (Turcja). Nie zapominajmy, że środki przekazu na świecie są w rękach żydostwa i ich prawda jest pomieszana z kłamstwem, więc w zasadzie tylko jakieś zianko w całym przekazie jest prawdą reszta to manipulacje i kłamstwa.

Portret użytkownika ACHILES

JEŚLI TO JEST PRAWDA, CO

JEŚLI TO JEST PRAWDA, CO AUTOR ZAPODAJE TUTAJ, A CORAZ WIĘCEJ, ŻE TAK JEST WSZYSTKO WSKAZUJE, TO ZACHÓD, JUŻ MA POZAMIATANE.

Koniec brodatych dzikusów w Syrii bez pomocy Turcji, jest całkowicie przesądzony, o czym świadczy zresztą zamknięcie pierścienia wokół Aleppo przez Rosjan i wojska Syryjskie Rządowe, Cieśnina Bosfor, będzie od teraz do Rosjan należała po cichu, no i nowa fala pontonów wyruszy lada moment, na podbój Europy. .

Najciekawsze w tym jest podejście niby Naszych obecnych władz, dla których Turcja i Erdogan, byli strategicznymi partnerami wedle ich zapewnień i optowali za przyjęciem Turcji w unijne szeregi.

To dopiero banda amatorów w polityce zewnętrznej, bo w wewnętrznej, nie są źli tacy, przyznać należy .

Brytole, to dla nich partner strategiczny w unii, a brytoli, już tam nie ma, banderowcy, to ich przyjaciele, a cały świat zaczyna pojmować, jaka, to zbieranina bandziorów i dewiantów wszelakiej maści, szatany zjednoczone, to Naszych niby władz ukochany pan zza oceanu, a ten pan już od dawna leży i kwiczy i na dodatek może tam nastąpić "zmiana wajchy", na olanie Europy, bo Tramp głośno o tym mówi, z Rosją i Rosjanami, jesteśmy tak poróżnieni, jak nigdy dotąd, oni szczerze i prawdziwie za ich CMENTARZE DEWASTOWANE I POMNIKI, Nas nienawidzą i nie będą się z Nami szczypali. 

TA BANDA SPRZEDAWCZYKÓW WZAJEMNEJ ADORACJI Z nadania obcego po 89 roku, DOPROWADZIŁA NASZ KRAJ I NARÓD, NAD TOTALNĄ PRZEPAŚĆ I TYLKO CUD MOŻE NAS JESZCZE URATOWAĆ, PRZED TYM CO WYDAJE SIĘ NIEUCHRONNE, albo diametralna zmiana SOJUSZY.  Byśmy jako Kraj i Naród ocaleli .

Portret użytkownika Medium

Oczywiście, że to prawda! Od

Oczywiście, że to prawda! Od razu należało tak myśleć. Toż w każdym kraju należącym do NATO wojsko jest pod USmańską kontrolą.

BTW: Tego rodzaju wydarzenie jest dobrym pretekstem do opuszczenia paktu NATO.

 

Portret użytkownika Mojeimię44

Wlasnie tak achilles. Zmiana

Wlasnie tak achilles. Zmiana sojuszy. My przeciez mamy sojusz z samymi illuminatami. Szkoda zmarnowac okazji zeby sie od nich wyrwac.Takiej okazji wrecz az nie wolno zmarnowac. Europa zachodnia jest juz mozna powiedziec islamska. Sojusz z Turcja bylby wrecz idealny z naszego punktu widzenia. Musialby byc ten sojusz naglosniony na calym swiecie. Musimy zabespieczyc swoje interesy. 

Portret użytkownika cristiano

Ja jednak powołam się na taką

Ja jednak powołam się na taką oto notatkę kogoś lepiej poinformowanego. Medialne spekulacje mają za zadanie jedynie odwrócić uwagę opinię publiczną i wprowadzić ją w błąd. Ten artykuł wpisuje się w tą retorykę niestety. A teraz do rzeczy:

„Przewrót został przeprowadzony przez 60% armii tureckiej, w tym personel sił powietrznych i nawet rezerwowi żołnierze wyszli na ulice, aby wspierać swoich kolegów przeciwko dyktaturze Erdogana Czołgi armii wyjechały na ulice w Ankarze, Istambule i w największych miastach tureckich.  Helikoptery wojskowe przewoziły personel armii, która przejęła pod swoją komendę istotne centra infrastrukturalne.  I to zostało wykonane pomyślnie.  Udane było przejęcie kontroli budynku transmisji TV, międzynarodowego lotniska, Ataturka i domów Parlamentu i Pałacu Prezydenckiego, gdzie Erdogan był wzięty przez helikopter wojskowy na międzynarodowe lotnisko w Ankarze, gdzie poprosił o natychmiastowe opuszczenie kraju …
Erdogan zatwierdził wymagania liderów zamachu stanu pod warunkiem oszczędzenia jego życia i życia jego rodziny i przyznano mu ten warunek. Następnie nagrał wiadomość na Skype na pokładzie samolotu z prośbą do swoich zwolenników, aby wyszli na ulice i powstrzymali pucz …Nikt nie wyszedł na ulice podczas wczesnych godzin puczu i scena była rozmyta.   Tysiące osób wspierających ten pucz maszerowało obok czołgów armii, witając żołnierzy, podnosząc sztandar Turcji i odnosząc się do założyciela nowoczesnej Turcji, Mustafy Ataturka …Co stało się potem?Erdogan wyleciał z lotniska w Ankarze i poprosił o azyl w Niemczech, ale Niemcy odmówili, a następnie do Azerbejdżanu, który zamknął swoje granice na widok Erdogana i tak samo zrobił Iran. Erdogan nie miał wyboru, tylko powrócić.  Rozmowa telefoniczna między Obamą a Erdoganem miała miejsce w samolocie, jak stwierdził Washington Post.  Poprosił i otrzymał pozwolenie na lądowanie w Incirlik, amerykańskiej bazie wojskowej na południu Turcji. Chwilę po tym, 12 nieznanych samolotów  F-16 nad Ankarą i Istambułem zestrzeliło 25 helikopterów armii tureckiej, przewożących żołnierzy i kilku liderów, którzy byli w drodze do kontrolowania istotnych ośrodków w kraju i prawdziwa wojna odbyła się w powietrzu pomiędzy siłami powietrznymi USA i helikopterami armii tureckiej… Zestrzelili wszystkie tureckie helikoptery wojskowe i zabili większość żołnierzy, w liczbie ponad 800 żołnierzy i 50 oficerów … Komunikat z CIA, zażądał poddania się i zatrzymanie zamachu stanu w przeciwnym wypadku zmiażdżą wszystkich tureckich żołnierzy na granicy i na ulicach przez atak z powietrza.Przywódcy przewrotu nie mieli szans.  Musieli zatrzymać zamach stanu i nakazać żołnierzom wycofanie się z ulic i zakończenie zamachu stanu.Czy rozumiecie teraz, dlaczego wiele amerykańskich baz jest w każdym kraju?  Po to, aby uniemożliwić to, co się stało ostatniej nocy w Turcji.  To samo jest w krajach Zatoki Perskiej Kataru, Arabii Saudyjskiej, Bahrajnie, Kuwejcie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.  Wszyscy są otoczeni prawami amerykańskiej armii, aby zapobiegać przewrotom. Możecie znaleźć film na YouTube przedstawiający atak na helikoptery tureckiego lotnictwa wojskowego oraz jak padają jak muchy …  Więcej niż 24 helikopterów załadowanych oficerami i żołnierzami zostało zestrzelonych w mgnieniu oka … Gdyby nie Ameryka … Erdogan dziś byłby uchodźcą w jednym z krajów, gdyby został przyjęty przez jakikolwiek kraj. Po udanym puczu zakończyłoby się cierpienie milionów Syryjczyków i Irakijczyków przez terroryzm i broń, które pochodzą z Turcji … zakończyłby się terror Daesh w tym regionie … zatrzymałaby się migracja ludności dotkniętej polityką Erdogana i tych, którzy toną w morzu próbując uciec … znaleźliby i zatrzymaliby liderów Daesh i al-Nusra w Turcji … To wszystko by się stało, gdyby zamach udał się wczoraj … ale to nie jest w najlepszym interesie Ameryki i jej polityki w tym regionie.”

Portret użytkownika volatile

Teoretycznie trzyma się to

Teoretycznie trzyma się to kupy. Tajemnicą poliszynela jest, że Erdogan próbuje odbudować Imperium Osmańskie, używając do tego celu m.in. islamskich "uchodźców" w UE. Jego celem jest ustanowienie w Turcji państwa totalitarno-religijnego oraz podbicie Europy. To wszystko może leżeć w interesie USA, które w tej sytuacji mogą posłużyć się Erdoganem do wprowadzenia totalnego chaosu w UE, dzięki któremu kompletnie rozbity Zachód już wkrótce stałby się 51 stanem USA. Pytanie tylko skąd te rewelacje? Źródła tureckie, rosyjskie, amerykańskie czy jeszcze inne? W tym niestabilnym świecie mało kto budzi moje zaufanie, więc na razie w swojej głowie wrzucę to do worka "możliwe, ale brak dowodów".

Ja póki co trzymam się wersji, że to sam Erdogan przeprowadził udawany zamach stanu celem zrobienia czystek w całym państwie (zatrzymano już ponad 15 tys. osób, w tym ponad 10 tys. wojskowych!). Jak wspomniałem, całość może leżeć w interesie USA, ale nie sądzę żeby oni się w to teraz mieszali. Zwłaszcza, że Erdogan ma swoje humory i czasem mu "odbija" (co pokazał, wypinając się na USraelskie działania w Syrii oraz paktując z ich wrogiem numer 1, czyli Putinem), a zdobywając zbyt wiele władzy mógłby zagrozić ich interesom. Miejmy nadzieję, że czas pokaże, jaka jest prawda. Obawiam się jednak, że nie mamy go zbyt wiele...

Portret użytkownika John Moll

Iran niemal od razu potępił

Iran niemal od razu potępił zamach stanu i ogłosił poparcie dla Erdogana. Turcja i Iran mają wspólny cel - zwalczanie Kurdów. Dziwne jest też to, że Erdogan miałby prosić o azyl w Niemczech - jeśli przewrót był organizowany przez USA i NATO, to po co uciekałby to Merkel, skoro ona jest wasalem Obamy?

Portret użytkownika X

Adolf R. całkiem sensownie

Adolf R. całkiem sensownie analizuje i to ma cechy realizacyjne, ale mimo to nie wydaje sie, aby USA dopuściła taki tłusty kęs jak Turcja, by potem go pacyfikować. Jest zbyt duże ryzyko utraty kontroli nad obszarem.

Gdyby tak się stało, to by oznaczało, że juz ustalono metode pacyfikacji i to nie będzie szarpaczka lecz jedno uderzenie (turcja jest za duża nawet na armię USA).

Dlatego - gdyby Adolf trafił - to sytuacja rozwija się w kierunku zupełnie ignorowanym do tej pory przez twórców NWO - w kierunku rzucenia wszystkich przeciw wszystkim i późniejszego zbombardowania resztek. Taka szalona opcja istnieje; niestety tak.

 

PS

Campbel - jesli ten donos to prawda - nie wyjął sobie z tyłka 2 mld dol. USA nie ryzykowałoby też wpadki - gdyby to był ich plan to odstrzeliliby Erdziego choćby snajpersko. Ryzyko porażki zbyt duże.

Więc - jeśli jest to ich plan - to pomysl Adolfa nabiera złożonego sensu.

 

Strony

Skomentuj