Kategorie:
Przez kilka ostatnich miesięcy, Sudan zmagał się z niepokojami społecznymi. Punktem kulminacyjnym był zorganizowany przez siły zbrojne zamach stanu. W czwartek 11 kwietnia, armia zatrzymała prezydenta i przejęła kontrolę nad państwem.
Masowe demonstracje odbywały się regularnie od grudnia 2018 roku. Uważa się, że protesty te miały związek z ogólnie rosnącymi cenami, brakiem żywności oraz paliw. Demonstranci zaczęli domagać się również dymisji prezydenta Omara Baszira, który rządził Sudanem nieprzerwanie od 30 lat.
W wyniku zamieszek zginęło kilkadziesiąt osób. W czwartek, protestujący z zadowoleniem przyjęli informację o obaleniu aktualnego rządu, oraz zatrzymania Omara Baszira, który obecnie przebywa w areszcie domowym. Faktyczną władzę w Sudanie sprawuje teraz Tymczasowa Rada Wojskowa. Jednak jej przewodniczący, generał Awad Mohamed Ahmed ibn Auf, który był wcześniej Ministrem Obrony, niemal natychmiast podał się do dymisji, a władzę przejął generał Abdel Fattah Burhani.
Wojskowi wprowadzili na okres trzech miesięcy stan wyjątkowy. Sudan rozwiązał rząd, zamknął swoje granice i przestrzeń powietrzną. Armia utrzymuje, że będzie sprawować władzę nad państwem maksymalnie przez dwa lata. W tym czasie zorganizowane zostaną nowe wybory.
Obalony prezydent Omar Baszir – źródło: Al Jazeera-CC BY-SA 2.0
Protestujący początkowo byli zadowoleni z powodu przewrotu, który pozwolił usunąć wieloletniego „dyktatora”. Jednak teraz, na ulicach miast znów słychać głosy niezadowolenia. Liderzy ruchów demonstracyjnych wzywają armię do „przekazania władzy w ręce ludu”.
Warto wspomnieć, że Sudan od wielu lat utrzymuje bardzo bliską współpracę polityczno-wojskową z Rosją. Moskwa nie poparła przewrotu, choć nawet po obaleniu prezydenta, Sudan prawdopodobnie nie zrezygnuje z dalszej współpracy. Nie można też wykluczyć powiązań między wydarzeniami w Sudanie a trwającą ofensywą w Libii, gdzie wojska generała Chalifa Haftara, wspieranego przez Arabię Saudyjską, Egipt i Rosję, zamierzają obalić wspierany przez Zachód rząd w Trypolisie.
Źródła:
Ocena:
Opublikował:
John Moll
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu |
Komentarze
4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego
Strony
Skomentuj