Zamach stanu w Sudanie. Wojsko aresztowało prezydenta i przejęło władzę

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Przez kilka ostatnich miesięcy, Sudan zmagał się z niepokojami społecznymi. Punktem kulminacyjnym był zorganizowany przez siły zbrojne zamach stanu. W czwartek 11 kwietnia, armia zatrzymała prezydenta i przejęła kontrolę nad państwem.

 

Masowe demonstracje odbywały się regularnie od grudnia 2018 roku. Uważa się, że protesty te miały związek z ogólnie rosnącymi cenami, brakiem żywności oraz paliw. Demonstranci zaczęli domagać się również dymisji prezydenta Omara Baszira, który rządził Sudanem nieprzerwanie od 30 lat.

 

W wyniku zamieszek zginęło kilkadziesiąt osób. W czwartek, protestujący z zadowoleniem przyjęli informację o obaleniu aktualnego rządu, oraz zatrzymania Omara Baszira, który obecnie przebywa w areszcie domowym. Faktyczną władzę w Sudanie sprawuje teraz Tymczasowa Rada Wojskowa. Jednak jej przewodniczący, generał Awad Mohamed Ahmed ibn Auf, który był wcześniej Ministrem Obrony, niemal natychmiast podał się do dymisji, a władzę przejął generał Abdel Fattah Burhani.

 

Wojskowi wprowadzili na okres trzech miesięcy stan wyjątkowy. Sudan rozwiązał rząd, zamknął swoje granice i przestrzeń powietrzną. Armia utrzymuje, że będzie sprawować władzę nad państwem maksymalnie przez dwa lata. W tym czasie zorganizowane zostaną nowe wybory.

Obalony prezydent Omar Baszir – źródło: Al Jazeera-CC BY-SA 2.0

Protestujący początkowo byli zadowoleni z powodu przewrotu, który pozwolił usunąć wieloletniego „dyktatora”. Jednak teraz, na ulicach miast znów słychać głosy niezadowolenia. Liderzy ruchów demonstracyjnych wzywają armię do „przekazania władzy w ręce ludu”.

 

Warto wspomnieć, że Sudan od wielu lat utrzymuje bardzo bliską współpracę polityczno-wojskową z Rosją. Moskwa nie poparła przewrotu, choć nawet po obaleniu prezydenta, Sudan prawdopodobnie nie zrezygnuje z dalszej współpracy. Nie można też wykluczyć powiązań między wydarzeniami w Sudanie a trwającą ofensywą w Libii, gdzie wojska generała Chalifa Haftara, wspieranego przez Arabię Saudyjską, Egipt i Rosję, zamierzają obalić wspierany przez Zachód rząd w Trypolisie.

 

Źródła:

https://www.bbc.com/news/world-africa-47918736

http://time.com/5569355/sudan-bashir-russia-mining/

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Portret użytkownika Alien1974

Dwa dni temu Franciszek w

Dwa dni temu Franciszek w domu św. Marty (super luksusowy hotel dla biskupów i kardynałów) spotkał się z prezydentem Sudanu Południowego Salvy Kiira Mayardita i dwoma wiceprezydentami, i to właśnie na tym spotkaniu Franciszek dokonał aktu PROSKYNESIS. Przewrót wojskowy ma miejsce w Sudanie.

Portret użytkownika pierwsza kosmiczna dyrektywa

No i tak się kończy mieszanie

No i tak się kończy mieszanie się w naturalny rozwój populacji danego regionu ,jednemu się coś da to drugiemu jest przykro ,że też nie dostał i łapie co tam ma pod ręką ,żeby samemu sobie wziąć. A wystarczyło zostawić afrykanów w spokoju ,żeby sobie żyli tak jak dawniej - po swojemu. A tak po upadku kolonializmu ,murzynki rzucili się sobie do gardeł i na co to komu było ?  Chodziliby sobie sami z dzidami za zebrami i może kiedyś na spokojnie zbudowaliby swoją cywilizację bez tej całej tragedii ,którą poczęstowali ich w spadku biali z zachodu...

Portret użytkownika Zenek ;)

KORZENIE KŁAMSTWA znanego

KORZENIE KŁAMSTWA znanego jako HOLOSZWINDEL

jakiego act 447 jest częścią

 

""OT. Nie wiem czy to było, bo artykuł z grudnia, ale jakże ważne i jakie znamienne dla sytuacji Polski i Polaków:
Trudno w to uwierzyć, ale stało się! W Rosji od teraz każdy może swobodnie wyrażać swoje wątpliwości dotyczące Holocaustu 6 milionów Żydów, bez obaw, że zostanie za to uwięziony. Wcześniej istniało takie zagrożenie. Ten, kto publicznie wyrażał swoje wątpliwości, mógł zostać oskarżony tak jak za rehabilitację nazizmu na podstawie Artykułu 354.1 kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej! Teraz, w związku z ustanowionym precedensem sądowym, takie zagrożenie już nie istnieje! Precedens jest taki, że raz na zawsze udowodniono, że „brak wiary w Holokaust 6 milionów Żydów wcale nie oznacza zaprzeczania faktom ustalonym przez wyrok Międzynarodowego Trybunału, a tym bardziej, że nie oznacza to rehabilitacji nazizmu …”
(…)
Około 150-200 lat temu jeden z rabinów (żydów) zdecydował, że żydzi nie będą mieli własnego państwa (Izraela), dopóki naród żydowski nie złoży wielkiej ofiary – 6 000 000 dusz.

I od tego czasu utarło się, że w każdym lokalnym konflikcie w jednej lub drugiej części świata specjalnie wyszkoleni religijni żydzi zaczęli pisać artykuły propagandowe popierające ideę Holocaustu 6 milionów Żydów, bez których nie będzie Izraela.

Zwłaszcza wiele takich artykułów opublikowano w amerykańskiej gazecie The New York Times, która wychodzi od 18 września 1851 roku. Jest to druga co do wielkości gazeta w Stanach Zjednoczonych po „The Wall Street Journal” i 39 na świecie.

Sloganem gazety jest fraza „Mamy wszystkie nowości, które można wydrukować”. I ktoś z żydów z tego sloganu gazety skorzystał w całej rozciągłości.

Co więcej, publiczne okrzyki Holokaustu 6.000.000 żydów rozpoczęły się w Stanach Zjednoczonych, w New York Times, przynajmniej od 1869 roku !!!”
https://www.salon24.pl/u/konfederat1000/920210,sad-najwyzszy-rosji-powiedzial-zydowskiemu-klamstwu-nie-pomimo-rezolucji-onz-w-sprawie-holocaustu

Słowi Anin , 13 kwietnia 2019 at 21:03""

Strony

Skomentuj