Założyciel PayPala wpłacił 100 tysięcy dolarów na badania, które pozwolą wskrzesić mamuty

Kategorie: 

Źródło: http://pixabay.com

Założyciel serwisu PayPal, Pieter Thiel, dokonał swojej kontrybucji na rzecz projektu dotyczącego wskrzeszenia mamutów. Kwota została wpłacona w 2015 roku do profesora George’a Churcha, profesora genetyki z Uniwersytetu Harvarda, który pracuje nad wskrzeszeniem genomu wymarłego gatunku.

 

Profesor Church i jego zespół ogłosili w lutym tego roku, że tak naprawdę pracują nad stworzeniem hybrydy mamuta. Proces ten uwzględnia użycie DNA pobranego z ciała zamarzniętego mamuta i umieszczenie go w genetycznie zmodyfikowanej komórce słonia. Naukowcy zdołali wyhodować futro mamuta na szczurze laboratoryjnym dzięki przeszczepionemu DNA. Jednak wyniki eksperymentu nie zostały jeszcze opublikowane.

George Church i inni zwolennicy przywrócenia gatunku twierdzą, że wskrzeszenie mamutów może pomóc w walce ze zmianami klimatu. Inni twierdzą, że przywrócenie zwierzęcia może pomóc w ochronie środowiska mroźnej tundry.

„Mamuty chroniły tundrę przed topnieniem, ich stąpanie po śniegu pozwalało na cyrkulację chłodnego powietrza.” – powiedział profesor Church.

Niektórzy jednak nie zgadzają się z tym pomysłem twierdząc, że nie jest pewne jak nowoczesne wcielenie wymarłego gatunku może wpłynąć na inne zwierzęta, rośliny, a nawet całą planetę.

 

Paleobiolog Tori Herride z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie stwierdziła, że zamiast wskrzeszać zwierzę żyjące w czasach Epoki Lodowcowej powinniśmy skupić się na ochronie gatunków zagrożonych wyginięciem. Populacje słoni afrykańskich są zagrożone przez kłusowników oraz ludzi zajmujących tereny, na których żyją.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

"Tylko mniejsze tajemnice muszą być chronione. Te większe utrzymuje publiczna ignorancja" M. McLuhan
"Twierdzą nam będzie każdy próg" M. Konopnicka

Skomentuj