Założyciel Amazon planuje podniesienie z dna silników rakiety księżycowej Saturn V

Kategorie: 

Makieta rakiety Saturn V

Ostatnio wśród "obrzydliwie" bogatych zapanowała moda na ekstremalne eksploracje. James Cameron, reżyser miliarder, popłynął na dno Rowu Mariańskiego. Jeff Bezos, miliarder i współzałożyciel koncernu Amazon, planuje wydobycie z oceanu silników Apollo 11, czyli modułu rakietowego, dzięki któremu udała się misja księżycowa.

 

Silniki spoczywają na głębokości 4270 metrów pod poziomem morza, więc nie jest to wyprawa prosta. Do lokalizacji słynnych silników typu F-1 zostanie wykorzystany sonar.

 

O zamiarze zlokalizowania i podniesienia silników Jeff Bezos poinformował w specjalnym oświadczeniu internetowym. Obiekt znajdujący się na dnie oceanu ma znaczenie symboliczne, bo był częścią zestawu rakietowego Saturn V, który wyniósł w przestrzeń kosmiczną pierwszych lunonautów.

 

Pięć silników wyprodukowało ponad 3,5 miliona kilogramów ciągu a po wykorzystaniu odłączyły się i od 1969 roku spoczywają w oceanie. Śmiałkowie zaznaczają, że nie wiadomo, w jakim stanie znajdują się silniki, bo uderzenie w powierzchnię oceanu przy dużej prędkości mogło je znacznie uszkodzić.

 

Pan Bezos poinformował, że wie, iż silniki należą do NASA, ale liczy na to, że po udanej misji zostaną one umieszczone w którymś z muzeów.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro