Zalesianie nieużytków może być niezwykle skuteczną metodą walki z kryzysem klimatycznym

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Skutki zmian klimatycznych nadal zagrażają społecznościom na całym świecie, mimo stałych wysiłków na rzecz ich łagodzenia. Zdaniem naukowców, sadzenie drzew może spowodować ograniczenie emisji dwutlenku węgla, a co za tym idzie, może być najskuteczniejszą metodą walki z kryzysem klimatycznym.

Najnowszy raport Organizacji Narodów Zjednoczonych zalecił zalesienie 1 miliarda hektarów powierzchni celu obniżenia wzrostu temperatury o 1,5 stopnia Celsjusza do 2050 r. Eksperci przypuszczają, że jeśli obecne tendencje się utrzymają, wzrost temperatury na poziomie 1,5 stopnia może wystąpić już w  2030 roku.

 

Chociaż sadzenie drzew wydaje się uproszczonym rozwiązaniem kryzysu klimatycznego, eksperci wciąż uważają lasy za największych sojuszników przeciw zmianom klimatu. Po przeanalizowaniu danych, naukowcy doszli do wniosku, że 0,9 miliarda hektarów nieużytków na całym świecie może zostać zalesionych.

Taki obszar może wchłonąć do 205 miliardów ton dwutlenku węgla. To około dwie trzecie z całkowitej ilości powstałej po rewolucji przemysłowej. Spośród wszystkich państw, największy potencjał do ponownego zalesiania mają Rosja, Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Brazylia i Chiny.

Autorzy najnowszego badania twierdzą, że zalesianie jest najlepszym i najbardziej ekologicznym sposobem ochrony środowiska – „Nasze badanie wyraźnie pokazuje, że ponowne zalesianie jest najlepszym dostępnym obecnie rozwiązaniem w zakresie zmian klimatu. Musimy działać szybko, ponieważ lasy potrzebują dziesięcioleci, aby dojrzeć i osiągnąć swój pełny potencjał jako źródła naturalnego magazynowania dwutlenku węgla.” – powiedział prof. Thomas Crowther, współautor badania.

Pełna analiza została opublikowana w czasopiśmie naukowym Science.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Zenek ;)

W katzolin++ istnieje też

W katzolin++ istnieje też program unijny ZALESIANIA PÓL w zamian za dopłaty

 

wielu chciwych chłopków, podobnie jak na ten "za trzymanie pól ugorem" się nań połasiło.....

 

Tylko co wy porobicie, i z czego się wyżywicie.... jak pola wam schamieją... a unia zakręci i kurek z dutkami jak i ten z "marchewką i kartofelkami rosnącymi na pólce w Biedronce" czy innym markecie ?

 

będzie po wsiach SŁYCHAĆ GŁODU WYCIE.

Portret użytkownika SurvivorMan

Drzewo pada pod naporem piły

Drzewo pada pod naporem piły łańcuchowej w kilkanaście-kilkadziesiąd sekund... Rośnie kilkanaście-kilkadziesiąt lat... Chyba nie trzeba nic więcej wiedzieć, by dojść do wniosku, że aby sadzenie drzew przyniosło skutek, trzeba najpierw zaprzestać tej wyniszczającej deforestacji, w szczególności prastarych lasów deszczowych!!!
Żyję na co dzień w najbardziej zalesionym województwie Polski... Pomimo że mieszkam w mieście, do najbliższego lasu mam 50m... Ale to jest wszystko UPRAWA w której nawet dzik nie ma co żreć... Chyba nikt nie myśli, że 20-letnie kikuty sosnowe posadzone w rządku jeden obok drugiego, to to samo co prastare bory, puszcze i dżungle! *fool*

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika minoduesp

Masz rację , jak widzę takie

Masz rację , jak widzę takie "uprawy" posadzone gęsto jak kartofle w jednej linii to się zastanawiam co za DEBILE tak sadzą drzewa ??  Tymbardziej ,ze jak to podrośnie to ciemność jest w tym taka ,że nawet trawa ani mech tam nie rośnie.

Portret użytkownika hevy

Pytanie nie do redaktorów ale

Pytanie nie do redaktorów ale do polityków. To oni wyrzynają co się da, a potem krzyczą na Brazylię, że wycina płuca Ziemi. Może niech każdy kraj da Brazylii na te płuca, a Ta zaprzestanie wycinki. A.... nie, lepiej wymyślić zalesianie nieużytków, będzie taniej. A autorzy tylko cytują więc nie udawaj inteligentnego bo Ci to nie wychodzi.

Portret użytkownika euklides

Musimy działać szybko,

Musimy działać szybko, ponieważ lasy potrzebują dziesięcioleci, aby dojrzeć i osiągnąć swój pełny potencjał jako źródła naturalnego magazynowania dwutlenku węgla.

Thomas Crowther jest idiotą, a profesorem jest z politycznego nadania. Oto zdanie prawdziwych naukowców w tym temacie.

MIT: BY ZWALCZYĆ GLOBALNE OCIEPLENIE, WYSTARCZY SADZIĆ WIĘCEJ DRZEW

Stanowisko nauki: Ochrona i sadzenie lasów nie skompensują rosnących emisji dwutlenku węgla. Co gorsza, dziś posadzone drzewa za kilka dekad znajdą się w nieodpowiedniej, cieplejszej strefie klimatycznej. Zgromadzony w lasach węgiel wróci do atmosfery – w rezultacie fal upałów, pożarów czy inwazji szkodników.

Po pierwsze tylko lasy zdrowe i „w sile wieku” (liczące sobie 10-80/100 lat) pochłaniają więcej CO2, niż emitują. Pozostałe wydzielają tyle samo, co absorbują, a niektóre są wręcz emitentem dwutlenku węgla – to np. młodniki, lasy stare (pełne butwiejącego drewna) czy wiatrołomy.

Po drugie nawet lasy „w sile wieku” pochłaniają CO2 w ograniczonym tempie 1-35 ton CO2/ha/rok (zależnie od regionu i gatunku drzew). Żeby zlikwidować połowę nadwyżki CO2 w atmosferze, trzeba by pokryć lasami (absorbującymi 9 ton CO2 na hektar rocznie) obszar wielkości Europy – i odczekać stulecie. Wyprodukowane drewno trzeba by bezpiecznie zmagazynować: jeśli spłonie lub się rozłoży, zwróci węgiel do atmosfery.

(...)

https://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-by-zwalczyc-globalne-ocieplenie-wystarczy-sadzic-wiecej-drzew-109

Aleksandra Kardaś i Marcin Popkiewicz, konsultacja merytoryczna: dr Marek Urbaniak i prof. Janusz Olejnik

 

Przestańcie zatem powielać te głupoty, chyba, że wam za to dobrze płacą przekręciaże od praw do emisji CO2, a nie starcza wam na chleb.

Portret użytkownika KRNABRNY

Co to za wypowiedź bez

Co to za wypowiedź bez argumentów na poparcie? Może ktoś wyjaśni jak zieleń pochłaniająca dwutlenek węgla i produkująca tlen ma być emitentem dwutlenku węgla?:-))))) Kolega zamiast cytować czyjeś wymysły bez pokrycia sam by poczytał JAK DZIAŁA LAS jeśli już nie ma ochoty się do niego wybrać żeby to poczuć:-)

Portret użytkownika r.abin

Pani Kardaś i in. skutecznie

Pani Kardaś i in. skutecznie obalają mit (za Paulem Colinvaux). Dodam, że odkładanie węgla w glebie (co jest warunkiem produkcji tlenu) - następuje tylko w kwaśnym środowisku (torfowiska, bagna, lasy borealne i tajga) - a nie w lasach deszczowych. Węgiel tak powstawał - ze skrzypów i paproci - tylko to nie dla ludzi. Obniżenie CO2, dwukrotnie - wymagałoby dwukrotnego zwiększenia powierzchni lasów - a drewna jeść się nie da. Może raczej zmusić producentów - do ponoszenia kosztów utylizacji opakowań (co skutecznie zmniejszy ich masę). Przykładowo z Allegro , dostaję paczki, których opakowanie jest dwukrotnie cięższe od towaru. Jeszcze za Gierka, nie było gór opakowań - dopiero amerykańska moda na Bonda, dała nam blistery

Portret użytkownika KRNABRNY

Nadal nei rozumiem? Węgiel

Nadal nei rozumiem? Węgiel powstały z rozkładu roślin NIE JEST UWOLNIONY, z czasem zamieni się w węgiel kamienny lub ropę. To akurat nikomu ni eprzeszkadza i jest to naturalny proces. Problem tutaj jest uwolnione co2 do atmosfery, na co KAŻDY LAS DZIAŁA ZBAWIENNIE.

Portret użytkownika KRNABRNY

Przepraszam że się wtrące,

Przepraszam że się wtrące, ale mam pytanie, czy redaktorzy tego portalu są POCZYTALNI?  Czy naprawdę sądzicie że trzeba czekać na opinię "naukowców" aby wiedzieć co zrobić gdy w atmosferze jest za duzo CO2? Przeciez o fotosyntezie uczy się w SZKOŁACH PODSTAWOWYCH!!!  Czy wyście już naprawde WSZYSCY POSNELI!!!????

OBUDŹCIE SIĘ TO NIE GRA!

Skomentuj