Zakwit sinic na Florydzie doprowadził do katastrofy ekologicznej

Kategorie: 

Źródło: YouTube/NBC News, Instagram/myfwc

Na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych miała miejsce poważna katastrofa ekologiczna. Rekordowa ilość kwitnących glonów doprowadziła do śmierci wielu organizmów morskich.

Kwitnienie mikroskopijnych alg morskich, słodkowodnych, a także rozwój cyjanobakterii może wytwarzać toksyczne substancje. W wysokich stężeniach związki te mogą powodować poważne szkody dla układu nerwowego, skóry i narządów wewnętrznych ssaków i gadów.

Wzdłuż wybrzeży Florydy corocznie kwitną glony. Woda w okresie kwitnienia pokryta jest zieloną warstwą, która blokuje również dostęp do światła i tlenu dla morskiej roślinności. Tego lata odnotowano największe kwitnienie od ostatnich 10 lat, co doprowadziło już do śmierci wielu żywych istot.

 

W tym przypadku nie tylko ryby stają się ofiarami, ale także większe zwierzęta, takie jak żółwie, a nawet manaty, które żywią się pokarmem roślinnym. Wśród innych zwierząt, które uległy zatruciu znajdują się również: rekin młot, rekin wielorybi i delfin.

Kontakt ludzi z trującą wodą może również prowadzić do problemów zdrowotnych. Obecnie władze podejmują działania mające na celu oczyszczenie obszaru wodnego, jednak może to zająć dużo czasu. Ponadto ryby i skorupiaki, które trafiły do sprzedaży, mogą dalej przenosić trujące substancje.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Skomentuj