Zakwaszenie oceanów można będzie mierzyć z satelity

Kategorie: 

Źródło: ESA

Wzrastające zakwaszenie oceanów jest poważnym problemem, ponieważ wywołuje nieodwracalne zmiany w środowisku morskim. Właśnie z tego powodu znikają rafy koralowe i rozpuszczają się muszle morskich skorupiaków. Naukowcy opracowali właśnie nową metode do szacowania skali tego niekorzystnego zjawiska i mają zamiar do tego wykorzystać satelity.

 

Zespół naukowców z francuskiego instytutu Ifremer (Institut français de recherche pour l'exploitation de la mer) we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu w Exeter, Plymouth Marine Laboratory i ESA opracował metodę, dzięki której do pomiarów kwasowości oceanów będzie można stosować metody satelitarne, dzięki czemu możliwe będzie dużo dokładniejsze określenie skali problemu.

 

Dzięki grupie należących do ESA satelitów, klimatolodzy i biolodzy morscy będą mogli prowadzić monitoring dużych obszarów oceanu, które zwykle są niedostępne dla statków badawczych. Naukowcy uważają, że dokładne śledzenie zmian w kwasowości oceanów jest kluczowe ponieważ mogą mieć negatywny wpływ na niektóre z ekosystemów morskich, które są jednym głównych zasobów ludzkiej cywilizacji.

Nowe metody pozwalające na użycie satelitarnych kamer termowizyjnych do pomiaru temperatury oceanu i mikrofalowych czujników do pomiaru zasolenia, otwierają zupełnie nowe możliwości. Wszystkie te pomiary mogą być stosowane do znacznie szybszego oszacowania zakwaszania i to na znacznie większej powierzchni, niż było to możliwe dotychczas .

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika fara

Ty słuchaj, płonie las. Hmm

Ty słuchaj, płonie las. Hmm co tu robić, może wyślemy satelitę, ona zmierzyć temperaturę pożaru i będzie można opowiedzieć ludziom jak to wszystko kiedyś wyglądało. Wszyscy zapominają o tym iż należy zapobiegać.

Skomentuj