Zaćmienie słońca w Ameryce Północnej - ludzie zobaczą "pierścień ognia"

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Zaćmienie słońca to zjawisko astronomiczne, które zachwyca wiele osób na całym świecie swoim pięknem i rzadkością. W dniu 14 października 2023 r. Stany Zjednoczone będą miały okazję doświadczyć zaćmienia słonecznego, które przejdzie również przez część Ameryki Centralnej i Południowej. To zaćmienie będzie miało charakter zaćmienia pierścieniowego, co oznacza, że ​​Księżyc będzie znajdował się zbyt daleko od Ziemi, aby całkowicie zasłonić Słońce. Zamiast tego powstanie efekt "pierścienia ognia", kiedy to Słońce będzie otaczać ciemny dysk Księżyca, tworząc złoty pierścień światła dookoła.

 

Zaćmienie pierścieniowe 14 października 2023 r. jest drugim z trzech "Wielkich Amerykańskich Zaćmień"; pierwsze miało miejsce w 2017 roku i było całkowitym zaćmieniem słonecznym, a następne będzie miało miejsce w 2024 roku i również będzie całkowitym zaćmieniem słonecznym.

 

Trasa zaćmienia w Stanach Zjednoczonych rozpocznie się w stanie Oregon na północnym zachodzie, przechodząc przez stany Kalifornia, Nevada, Utah, Arizona, Kolorado, Nowy Meksyk i kończąc się w Teksasie na południowym wschodzie. Dla obserwatorów znajdujących się na ścieżce zaćmienia, zjawisko to rozpocznie się jako częściowe zaćmienie, następnie przejdzie w zaćmienie pierścieniowe, a potem znowu stanie się częściowym zaćmieniem .

Oprócz "pierścienia ognia" widocznego w wyżej wymienionych stanach, częściowe zaćmienie będzie widoczne w reszcie Stanów Zjednoczonych, a także w Kanadzie, Chile i Argentynie. Na przykład, w Los Angeles Księżyc zasłoni 71% Słońca, w Dallas 81%, w Miami 58%, w Chicago 43%, a w Nowym Jorku 23% Słońca zostanie zasłonięte przez Księżyc.

 

Ciekawe jest, że NASA opracowała mapy pokazujące ścieżkę cienia Księżyca, jak przebiega przez kontynentalne Stany Zjednoczone podczas zaćmienia pierścieniowego 14 października 2023 r. oraz podczas całkowitego zaćmienia słonecznego 8 kwietnia 2024 r. Zjawiska te są nie tylko piękne, ale również dostarczają naukowcom cennych danych, które pomagają w badaniach nad Słońcem i Księżycem.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

"O ileż łatwiej jest odrzucić rzeczywistość, niż wyzbyć się marzeń".

Skomentuj