Zaćmienie Słońca, superksiężyc i równonoc wystąpią tego samego dnia

Kategorie: 

Źródlo: Internet

Jutrzejszy dzień będzie wyjątkowy pod względem astronomicznym. Trzy niezwykłe zjawiska wystąpią jednocześnie. Główną atrakcją ma być oczywiście zaćmienie Słońca, które będzie można obserwować również z terytorium Polski. Jednak piątkowa kumulacja zdarzeń zawiera również superksiężyc oraz przesilenie wiosenne.

 

Już jutro od godziny 9:30 mieszkańcy Polski będą mogli zobaczyć częściowe zaćmienie Słońca. Im dalej na północ tym więcej zasłoniętej tarczy słonecznej, ale na przykład w Warszawie ma to być około 65%. Tak przysłoniętą tarczę będzie można obserwować przez 2 minuty i 46 sekund. Cały proces zaćmienia potrwa mniej więcej do 12:00.

 

Zdecydowanie mniej Słońca będą mieli przysłonięte mieszkańcy Wielkiej Brytanii. W Szkocji będzie to nawet 96% zakrytej tarczy. Jutrzejsze wydarzenie astronomiczne jest wyjątkowe ponieważ następna okazja oglądania zaćmienia z Europy będzie dopiero 12 sierpnia 2026 roku.

 

Należy przypomnieć, że na tarczę słoneczną nie wolno patrzyć za pomocą lornetki, ani teleskopów astronomicznych. Grozi to utratą wzroku. Ostrożnie trzeba też prowadzić obserwacje za pomocą różnego rodzaju przydymionych szkieł i okularów przeciwsłonecznych. Nasz narząd wzroku nie jest przystosowany do wpatrywania się w tak silne źródło światła. Do obserwacji Słońca służą specjalne teleskopy solarne.

Źródło: gothicteasociety.blogspot.com

Konwencjonalne teleskopy przydadzą się głównie wieczorem. kiedy na niebie będzie można obserwować superksiężyc, czyli nasz ziemski satelita znajdzie się blisko naszej planety, a jednocześnie jest w pełni (przypadającej na 4 kwietnia). Zwykle w ciągu roku jest od 2 do 6 superksiężyców, kiedy tarcza jest wyraźnie większa. Ziemski satelita będący w nowiu może jednak świecić zauważalnie jaśniej. Będzie to już trzeci superksiężyc w tym roku, a w 2015 czekają nas jeszcze kolejne trzy w sierpniu, wrześniu i w październiku.

 

Jakby tego mało jutro jest też przesilenie wiosenne, które jednak nie będzie miało wpływu na to jak będzie wyglądało zaćmienie. Jednak przyczyni się to do rzadkiej kumulacji trzech niezwykłych wydarzeń naturalnych. W dniu 20 marca będzie równonoc, czyli długość kiedy jest nad horyzontem będzie równa długości przebywania pod nim. Równonoc, albo ekwinokcjum od dawna obchodzona jest jako czas początku i odnowy. Jest związana z Wielkanocą i Świętem Paschy.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu astronomicznego:

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q2alien

Nie wiem, czy tylko ja

Nie wiem, czy tylko ja zwróciłem na to uwagę, ale czemu księżyc zasłonił słońce od strony zachodniej, mimo, że zazwyczaj porusza się w kierunku wschód-zachód....nie jestem astronomem, może jest tutaj ktoś bardziej doświadczony w tym temacie i wyrazi swoją opinię.

Portret użytkownika keri

Na niebie widzimy pozorny

Na niebie widzimy pozorny ruch Słońca ze wschodu na zachód i pozorny ruch Księzyca ze wschodu na zachód, wynikające z obrotu Ziemi wokół własnej osi. Dodatkowo jest też ruch Księżyca z zachodu na wschód 13 stopni na dobę, więc nieco zwalniający obserwowany ruch Księżyca ze wschodu na zachód.
W czasie zaćmienia Słońca Księżyc jest w nowiu, a zatem Księżyc wschodzi na wschodzie w tym samym czasie co Słońce i zachodzi na zachodzie w tym samym czasie co Słońce.
Dlaczego więc Słońce zostało zasłonięte od strony zachodniej (z prawej), skoro i Słońce i Księżyc poruszają się pozornie ze wschodu na zachód? Skoro Księżyc porusza się nieco wolniej, to Słońce powinno go wyprzedzić od strony lewej czyli od wschodu.
Aby to wyjaśnić narysuj parabolę z ramionami w dół, po której porusza się Słońce (taki łuk z ramionami w dół). Narysuj kółko na wierzchołku tej paraboli, to jest  położenie Słońca o godzinie 12.00. Na lewym ramieniu paraboli narysuj trochę niżej kółko, które będzie oznaczać Słońce o godz. 9.40.
Teraz narysuj ciemne kółko przy jasnym kółku z godziny 12.00, stykające się z nim tak, jak Księżyc stykał się ze Słońcem o godz. 12.00, czyli od strony północnowschodniej. Przy jasnym kółku z godziny 9.40 narysuj stykające się z nim kółko tak, jak Księżyc stykał się ze Słońcem o godzinie 9.40, czyli od strony zachodniej.
Ciemne kółka możesz potraktować jak dwa punkty paraboli, która jest pozorną drogą Księżyca po niebie. Mając dwa punkty paraboli można wyznaczyć całą parabolę.
Jesli narysujesz te dwie parabole, które są pozornymi drogami Słońca i Księżyca po niebie, to zabaczysz, że parabola Słońca ma wierzchołek niżej niż parabola Księżyca i parabole te mają dwa punkty przecięcia. Pierszy z tych punktów przecięcia to punkt, w któtym było zaćmienie Słońca. Z rysunku widać, że Księżyc (ciemne kółko) było wtedy od strony zachodniej (prawej) Słońca.
Pozdrawiam.
 

Portret użytkownika keri

Poprawka ostatniego

Poprawka ostatniego akapitu:
Jeśli narysujesz te dwie parabole, które są pozornymi drogami Słońca i Księżyca po niebie, to zobaczysz, że parabola Słońca ma wierzchołek niżej niż parabola Księżyca i parabole te mają punkt przecięcia. Ten punkt przecięcia to punkt, w którym było zaćmienie Słońca. Z rysunku widać, że Księżyc (ciemne kółko) było wtedy od strony zachodniej Słońca (na rysunku od strony prawej).

Strony

Skomentuj